Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdyby oni decydowali to wygrałaby Konfederacja. PiS miałby zaledwie 8 proc. głosów

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
Wideo
od 16 lat
We wtorek, 10 października w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2 im. Karola Fryderyka Libelta w Krotoszynie odbyły się prawybory. Uczniowie głosowali nie na kandydatów, a na poszczególne komitety. Ponadto uczniowie odpowiedzieli też na pytania referendalne. Wszystko w ramach akcji „Młodzi głosują”. Prawybory odbywają się w krotoszyńskim „mięśniaku” już od wielu lat. Znamy już wyniki!

AKTUALIZACJA!

Wyniki prawyborów zostały ogłoszone dopiero po zakończeniu normalnych wyborów. Łącznie w wyborach oddano 448 głosów. Najwięcej, bo aż 129 (29 proc.) uzyskała Konfederacja. Tuż za nią była Koalicja Obywatelska z wynikiem 113 głosów (25 proc.), a później Nowa Lewica - 64 głosy (14 proc.) i Trzecia Droga - 46 głosów (10 proc.). Zupełnie odwrotnie niż w prawdziwych wyborach głosowała młodzież na Prawo i Sprawiedliwość. Partia jeszcze rządząca uzyskała zaledwie 35 głosów, co stanowi 8 proc. Gdyby młodzież decydowała do sejmu dostaliby się jeszcze Bezpartyjni Samorządowcy z wynikiem 23 głosów (5 proc.). Do sejmu natomiast nie weszliby: Polska Jest Jedna - 16 głosów (4 proc.), Ruch Dobrobytu i Pokoju - 10 głosów (2 proc.) i Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców - 4 głosy (1 proc.). Ci ostatni wycofali się z wyborów, ale już po prawyborach, które odbyły się w ZSP nr 2 w Krotoszynie. 8 głosów (2 proc.) oddano nieważnych.

Ponad połowa uczestników zdecydowała się wziąć udział w referendum, na które oddano 247 głosów.

Wyniki:

Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?

  • TAK - 22 głosy
  • NIE - 215 głosów

Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?

  • TAK - 60 głosów
  • NIE - 177 głosów

Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?

  • TAK - 36 głosów
  • NIE - 201 głosów

Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?

  • TAK - 32 głosy
  • NIE - 205 głosów

10 głosów oddano nieważnych

Jest to wielka lekcja demokracji dla młodzieży

- W naszej szkole prawybory parlamentarne są organizowane już od wielu, wielu, wielu lat i to są dziesiątki lat. Nasza szkoła współpracuje z Centrum Edukacji Obywatelskiej i to centrum edukacji zawsze zwraca się do nas z prośbą o zorganizowanie takich wyborów. To jest to jest taki projekt „Młodzi głosują" i uważam, że warto takie coś czynić, dlatego że jest to wielka lekcja demokracji dla młodzieży i niektórzy z nich pierwszy raz będą głosować. Będą wiedzieli na czym polega to głosowanie, z resztą na lekcjach o tym się mówiło - powiedział nam dyrektor ZSP nr 2 w Krotoszynie Roman Olejnik.

Prawybory odbywają się w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2 im. Karola Fryderyka Libelta w Krotoszynie odbywają się od wielu lat, zawsze przed wyborami parlamentarnymi. Prawybory odbyły się w ramach projektu „Młodzi głosują” opracowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

- Celem tego projektu jest zwiększenie udziału uczestnictwa młodych ludzi w życiu publicznym i w tym zachęcenie ich do świadomego udziału w wyborach, a przede wszystkim kształtowanie kompetencji kluczowej w zakresie odpowiedzialności obywatela dotyczącej pełnego uczestnictwa w życiu społecznym. Nasz projekt szkolny, wybory parlamentarne nie jest żadną agitacją wyborczą. Ma tutaj na celu przedstawienie neutralności politycznej i przedstawienie, w jaki sposób wybory mogą się odbywać, aby młodzi mogli zobaczyć, jak odbywa się cały proces - powiedziała nam nauczycielka przedmiotów zawodowych w ZSP nr 2 Magdalena Zych.

Uczniowie głosowali klasami przez cały dzień nauki. Uczniowie głosowali nie na kandydatów, a na poszczególne komitety. Ponadto uczniowie odpowiedzieli też na pytania referendalne.

Lekcja demokracji w praktyce

- „Młodzi głosują" to lekcja demokracji w praktyce. Jako młode osoby mieliśmy okazję uczestniczyć w wyborach, tak jak dorośli. Odaliśmy głos na wybrane komitety, czyli uzewnętrzniliśmy własne poglądy. Uważam, że bardzo głosować, ponieważ jest to nasz patriotyczny obowiązek - powiedziała Barbara Reszel, uczennica kl. V DP.

Oczywiście wyniki prawyborów zostaną podane po podaniu wyników prawdziwych wyborów parlamentarnych.

- „Młodzi głosują" to akcja obywatelska, która zachęca do udziału w wyborach. Tak jak dorośli możemy wyrazić swoje zdanie, oddać głos. Możemy wziąć udział w referendum, tak jak podczas prawdziwych wyborów, które odbędą się w niedzielę, 15 października - dodała Julia Szulc, uczennica kl. V DP.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto