Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziecko zginęło pod kołami samochodu? Dziecko wypadło z okna mieszkania? Uważajcie na te i inne fake newsy!

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
Te dwa wpisy udało nam się wyłapać, jednak kreatywność oszustów nie zna granic
Te dwa wpisy udało nam się wyłapać, jednak kreatywność oszustów nie zna granic screen
Dziecko zginęło pod kołami samochodu? Dziecko wypadło z okna mieszkania? Takie fake newsy krążą po internecie i zachęcają do kliknęcia. Oczywiście rzekome wypadki miały mieć miejsce w Krotoszynie, lecz jest to całkowitą nieprawdą.

Dziecko zginęło pod kołami samochodu? Dziecko wypadło z okna mieszkania?

W ostatnim czasie w internecie krążą dwa linki, które zachęcają do kliknięcia. Linki pokazują zdjęcia dwóch dziewczynek, a pod każdym ze zdjęć jest zdjęcie blokowiska oraz nieznanej ulicy. Tytuł jednego "tekstu" brzmi: "Krotoszyn: Dziecko zginęło pod kołami samochodu! Oglądasz na własną odpowiedzialność" i opatrzone jest komentarzem: "Dziewczynka została potrącona, prosimy o udostępnienie nagrania, by zidentyfikować sprawcę!". Tytuł drugiego tekstu brzmi: "Krotoszyn: Przerażające nagranie! Dziecko wypada z okna mieszkania" i opatrzone jest komentarzem: "Doskonale widać na nagraniu, żę dziewczynka próbowała wrócić do domu lecz spadła".

Oczywiście nie trzeba tutaj nic wyjaśniać, gdyż są to fake newsy, jednak część osób może się nabrać i wtedy w niebezpieczeństwie będzie potencjalny czytelnik.

- Te fake nie są od wczoraj, ale rozpowszechniane są od kilkunastu lat. Są to rzeczy, które zachęcają tytułem, jak niektóre artykuły gazetowe, typu "został zatrzymany za maseczkę i poszedł siedzieć", a dobrze wiemy, jak wyglądała sytuacja. Podobnie tutaj, osoby zamieszczają chwytające nazwy, zamieszczające informacje, że jest jeszcze nagranie, które pozwoli na kliknięcie w ten link. Zapewne to przekierowuje na strony, które są płatne albo może spowodować, że będzie przejęty komputer, bądź telefon komórkowy, więc to są fake, przed którymi przestrzegamy - powiedział nam asp. sztab. Piotr Szczepaniak, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Krotoszynie.

Świat cyfrowy umożliwił pracę i działalność przestępczą

Do Komendy Powiatowej Policji nie wpłynęły żadne sygnały o przejęciu komputerów, czy telefonów, choć zgłoszeń odnośnie oszustw internetowych (szczególnie portali aukcyjnych) było sporo.

- Oszustw mamy dużo, jak co roku, z racji tego, że w tej chwili przestępczość się zmieniła. Nikt już nie włamuje się do mieszkania, tylko w białych rękawiczkach dokonują różnego typu oszustw internetowych, czy telefonicznych, przejęcia konta bankowego, czy nakłaniania do wypłaty pieniędzy. Sposobów jest wiele. Świat cyfrowy umożliwił pracę i działalność przestępczą - dodał asp. sztab Piotr Szczepaniak.

Nie trzeba szukać daleko. W tym miesiącu w Komenda Powiatowa Policji w Pleszewie tylko jednego dnia - 3 stycznia - odnotowała dwa przypadki, w których mieszkańcy stracili ponad 13 tys. zł!

Trzeba pamiętać by być czujnym i nie dać się oszukać! Trzeba zachowywać podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas korzystania z internetu! Oficer prasowy policji zachęca jednak do instalowania sprawdzonych programów antywirusowych, które blokują takie próby włamania.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto