Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co dalej z wandalami, którzy niszczyli w Konarzewie? Decyzja zapadła

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
Do sytuacji doszło z piątku na sobotę przy drodze powiatowej, czyli ul. Baszkowskiej w Konarzewie.
Do sytuacji doszło z piątku na sobotę przy drodze powiatowej, czyli ul. Baszkowskiej w Konarzewie. Łukasz Ratajek
Wracamy do tematu aktu wandalizmu w Konarzewie, gdzie z piątku na sobotę sprawcy zniszczyli 9 drzewek przy drodze powiatowej. Decyzja w ich sprawie zapadła.

Do sytuacji doszło z piątku na sobotę przy drodze powiatowej, czyli ul. Baszkowskiej w Konarzewie. Sytuację zauważyło kilku mieszkańców. Drzewka zasadzono podczas budowy ścieżki pieszo-rowerowej kilka lat temu. „Monitoring sąsiedzki" przestraszył sprawców, którzy postanowili wykazać skruchę i zgłosili się na policję oraz do sołtys Konarzewa jeszcze w weekend. Na początku tygodnia skontaktowali się oni z zarządcą drogi, czyli Powiatowym Zarządem Dróg w Krotoszynie.

Decyzja w sprawie sprawców zapadła

- Z tego co wiem to sprawcy się dogadali się. Chyba z 5 tys. zł będzie ich to kosztować, ale proszę o kontakt z PZD - poinformował nas wicestarosta krotoszyński Paweł Radojewski.

Okazuje się, że drzewka wkrótce zostaną nasadzone.

- Ta firma, która te drzewka nasadzała będzie realizowała to na ich koszt - powiedział nam dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Krotoszynie Krzysztof Jelinowski.

Dokładnego kosztu nie znamy, gdyż zastępca dyrektora zajmujący się sprawą był nieobecny. W sumie po oszacowaniu strat okazało się, że doszło do uszkodzenia 9, a nie jak wcześniej informowaliśmy 8 drzewek.

- Jest to pierwsza sytuacja taka, że sprawcy przyszli sami, że chcą tę szkodę naprawić. Jeżeli chodzi o sprawy z drzewami to nie są nagminne sprawy. Bardziej nagminne sprawy to jest dewastacja oznakowania pionowego i tutaj się nikt nie zgłasza. Ta dewastacja polega na kradzieży, na zamalowywaniu znaków i tym podobnych rzeczy - dodał Krzysztof Jelinowski.

Okazuje się też, że zawiadomienie nie zostanie zgłoszone na policję.

- Jeżeli okaże się, że sprawcy to naprawią to jest po temacie - zakończył dyrektor.

Aktów wandalizmu jest coraz mniej w powiecie

Dawniej akty wandalizmu zdarzały się częściej, jednak ostatnio na szczęście dochodzi do nich bardzo rzadko.

- W przeciągu tamtego roku było bardzo mało aktów wandalizmu. Była to znikoma ilość - powiedziała nam zastępca rzecznika Komendy Powiatowej Policji w Krotoszynie st. asp. Paulina Potarzycka.

Warto wspomnieć, że wandalizm to umyślnie zniszczenie cudzego mienia bez wyraźnego powodu. Dotyczy to szczególnie mienia publicznego. Zgodnie z art. 288 Kodeksu Karnego, kto niszczy lub uszkadza cudzą własność, albo czyni ją niezdatną do użytku podlega każe pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Za taki czyn sprawca może być ukarany karą aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny. Dodatkowo sąd orzec obowiązek zapłaty równowartości wyrządzonej szkody lub obowiązek przywrócenia do stanu poprzedniego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

O prawie do aborcji w Sejmie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto