Będzie batalia o kształt naszej oświaty!

Łukasz Cichy
Fot. Łukasz Cichy
Jak będzie wyglądała oświata w powiecie krotoszyńskim po reformie?

We wtorek, 13 grudnia, odbył się kolejny dyżur radnych z OPS-u, czyli Obywatelskiego Porozumienia Samorządowego. Radni ci określili się niegdyś jako „opozycja konstruktywna”. Warto wspomnieć, że w tej kadencji radnymi Rady Miejskiej w Krotoszynie są: Sławomir Augustyniak, Jolanta Borska, Paweł Grobelny, Karol Kaj, Grzegorz Majchszak oraz Wiesław Sołtysiak. W koźmińskiej Radzie Miejskiej reprezentuje ich Michał Głuszek, a w kobylińskiej Radzie Miejskiej - Konrad Przybyszewski. Z kolei radnymi Rady Powiatu Krotoszyńskiego są Henryk Jankowski i Przemysław Jędrkowiak.

Tego dnia każdy z mieszkańców mógł przyjść do ich siedziby, która mieści się przy ul. Rynek 1 w Krotoszynie i podzielić się trapiącymi ich problemami. Kolejny dyżur odbędzie się 17 stycznia 2017 r. o godz. 19.00. Dyżur był dobrą okazją do podzielenia się opinią nt. przyszłych zmian. - Wielokrotnie radni z OPS-u dawali dowody racjonalnego, konstruktywnego postępowania w rozpatrywaniu trudnych spraw ważnych dla naszych mieszkańców. Bycie w opozycji to nie znaczy, że będziemy potępiać coś co jest dobre, ale nie będziemy stać też obojętnie gdy pieniądze mieszkańców z podatków będą nie racjonalnie wydatkowane. Troska o budżet, o prowadzenie w naszej gminie inwestycji pro rozwojowych, które nie będą obciążać budżetu gminy czyli nas mieszkańców , zrównoważona gospodarka finansowa jest naszym priorytetem na najbliższe lata. W najbliższych miesiącach rozegra się batalia o kształt naszej gminnej oświaty, a zwłaszcza, gdzie powstaną szkoły podstawowe. Zorganizowanie nowej sieci szkół podstawowych i przeprowadzenie tej reformy jak najmniej uciążliwej dla uczniów, mieszkańców, a także dla nauczycieli i pracowników gimnazjów jest dużym wezwaniem - wyjaśnił nam przewodniczący Wiesław Sołtysiak, szef OPS-u.

OPS opowiada się za szkołą, która jest „jak najbliżej ucznia”. OPS uważa, że władza powinna wysłuchać każdej ze stron i podjął najbardziej racjonalną decyzję. Warto wspomnieć, że radny Karol Kaj, jest też prezesem tutejszego Związku Nauczycielstwa Polskiego. - Mając to na uwadze radny Karol Kaj w imieniu OPS-u zgłosił ideę utworzenia przy panu burmistrzu komisji, która zajmuje się reformą naszej gminnej oświaty. Zadaniem tej komisji jest wypracowanie propozycji utworzenia sieci szkół podstawowych w naszej gminie. Komisja ta pracuje pod przewodnictwem pana wiceburmistrza Ryszarda Czuszkę. Owoce pracy komisji radni poznają prawdopodobnie w styczniu. Mamy nadzieję, że ta reforma oświaty jak najmniej odbije się na ludziach, którzy pracują w gimnazjach. Musimy mieć świadomość, że zlikwidować jakąś szkołę można szybko, ale by powstała ona na nowo to raczej będą nikłe szanse na jej reaktywowanie - dodał. Ważnym aspektem tej reformy są również budynki i cała infrastruktura po zlikwidowanych szkołach. - Część tych budynków przejmą nowe szkoły podstawowe, ale tam gdzie ich nie będzie to budynki, grunty będą musiały być zbyte lub w inny sposób zagospodarowane. Dlatego też OPS całkowicie zdaje sobie sprawę jak brzemienne skutki przyniesie ta reforma dla wielu lokalnych społeczności. Po decyzjach burmistrza w zakresie kształtu sieci szkół podstawowych przeprowadzimy wewnętrzną dyskusję wśród OPS-u i podejmiemy stosowne decyzje - dodał Wiesław Sołtysiak.

Radny oczywiście pragnie by decyzje były podejmowane wspólnie z mieszkańcami. -Do tej dyskusji o kształt naszej oświaty zapraszamy mieszkańców. Uważam, że warto posłuchać ludzi bo to my wszyscy działamy dla dobra naszej Małej Ojczyzny i naszych mieszkańców - zakończył. Warto wspomnieć również, że niedługo odbędą się wybory do władz OPS-u.

__________________

*****

Źródło: gazetakrakowska.pl

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie