Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

78. rocznica zakończenia II wojny światowej w Krotoszynie [ZDJĘCIA + FILM]

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
W poniedziałek, 8 maja maja władze samorządowe oraz delegacje szkół uczcili godnie Dzień Zwycięstwa. Złożyli oni wiązanki kwiatów przy Pomniku Wolności na placu Jana Pawła II, a następnie przy Pomniku Poległych Mieszkańców Krotoszyna.
od 16 lat

Pomnik 6 Pułku Artylerii Lekkiej powstał na terenie krotoszyńskich koszar, w których ta jednostka stacjonowała w 1974 r. z okazji 30-lecia sformowania. W 1977 r. pomnik przeniesiono do Parku Miejskiego im. Wojska Polskiego. Po obu stronach kolumny znajdują się armaty dywizyjne kal. 76 mm ZiS 3. W 2010 r. pomnik został gruntownie odnowiony. Na tablicy znajdowała się lista żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej. Jednostka walczyła w owym czasie w składzie 4 Pomorskiej Dywizji Piechoty 1 Armii Ludowego Wojska Polskiego. W 2019 r. tablica została zastąpiona i od teraz jest to Pomnik Poległych Mieszkańców Miasta Krotoszyna.

Z kolei Pomnik Wolności został odsłonięty 29 lipca 1923 r. Na początku II wojny światowej niemiecki okupant zniszczył pomnik. Dzięki inicjatywie mieszkańców w 2006 r. Jest on poświęcony Janowi Pawłowi II.

Po wyzwoleniu Krotoszyna, miasto zostało włączone do Polski, oczywiście już innej niż tej przed II wojną światową. Klęska Niemiec była nieunikniona. Sojusznicy Hitlera, począwszy od Włoch, a skończywszy na małych państwach Bałkańskich zaczęli przechodzić na stronę przeciwną. Przełamanie Wału Pomorskiego i przekroczenie Odry dało początek operacji berlińskiej. 30 kwietnia 1945 r. Adolf Hitler popełnił samobójstwo, a 2 maja 1945 r. Berlin został zdobyty. Bezwarunkowa kapitulacja Niemiec nastąpiła 8 maja 1945 r., a na żądanie Józefa Stalina nastąpiło powtórzenie jej w kwaterze marszałka Gieorgija Żukowa, już 9 maja (wg czasu moskiewskiego). Dlatego przez wiele lat w Polsce, a właściwie w PRL-u to 9 maja był obchodzony jako dzień zakończenia II wojny światowej.

Sam akt podpisania kapitulacji ma raczej charakter symboliczny. Walki w niektórych miejscach toczyły się jeszcze przez tydzień. Wspomniana data to zakończenie II wojny światowej w Europie, na wschodzie wojna trwała kilka miesięcy dłużej. 6 i 9 sierpnia Amerykanie spuścili bomby atomowe na Hiroszimę i Nagasaki, co przyczyniło się do zmiany postawy Japończyków i zmuszenia ich o decyzji o kapitulacji 2 września 1945 r.

Koniec II wojny światowej dla niektórych wcale nie był końcem, a początkiem walki z nowym okupantem. Na naszym terenie najbardziej znanym był oddział ppor. Zygmunta Borostowskiego ps. "Bora", który został rozbity przez oddział Milicji Obywatelskiej, Urzędu Bezpieczeństwa i wspomnianego wyżej 6 Pułku Artylerii Lekkiej w maju 1946 r.

Ostatni Żołnierz Wyklęty poległ w 1963 r., jednak większe oddziały uległy rozproszeniu już w latach 40. i na początku 50. XX w. II wojna światowa nadal jest w naszej pamięci i pamięci żyjących jeszcze świadków. Był to dzień zwycięstwa nad Niemcami był końcem prawie sześciu lat okupacji, jednak dla nas oznaczało to zmianę jednego okupanta, na drugiego, z którymi walki niektórzy na naszych ziemiach toczyli jeszcze przez kilka lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto