Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dla nich życie nie było najważniejszą wartością - Apel pamięci ofiar II wojny światowej w I LO [ZDJĘCIA+FILM]

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
W piątek, 27 kwietnia w I Liceum Ogólnokształcącym im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie odbył się apel pamięci ku czci absolwentów i profesorów, ofiar II wojny światowej. -Dla nich życie nie było najważniejszą wartością. Najważniejszą wartością dla nich była niepodległa Polska - tłumaczył historyk Paweł Hadrych.

W piątek, 27 kwietnia w I Liceum Ogólnokształcącym im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie odbył się apel pamięci ku czci absolwentów i profesorów z Gimnazjum im. Hugona Kołłątaja (przedwojennego poprzednika dzisiejszego liceum), ofiar II wojny światowej.

Młodzież tłumnie zebrała się na tym wydarzeniu, bowiem pamięta o losach absolwentów i nauczycieli, którzy uczyli się i nauczali w murach tej samej szkoły.

Uroczystość odbyła się w holu szkoły, w którym znajduje się tablica z nazwiskami ofiar II wojny światowej. Uroczystość poprowadził historyk Paweł Hadrych. Później odśpiewano Hymn Polski.

–Nieodłączną tradycją naszej szkoły jest spotkanie przed tablicą upamiętniającą absolwentów i profesorów, którzy stracili życie w czasie II wojny światowej. Dla nich życie nie było najważniejszą wartością. Najważniejszą wartością dla nich była niepodległa Polska. Mówię o tym, dlatego, że w tym roku obchodzić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Tradycją starożytnych Rzymian było budowanie grobowców, przy wjeździe do miast. Był to komunikat dla przyjeżdżających: „Poznajcie najpierw naszych przodków”. Tak samo jest w dzisiejszym „Kołłątaju”. Tablica pamięci mówi o tych, którzy nie szczędzili wysiłku aby rozwijać talent, aby Ojczyzna była stała, ale też nie szczędzili swego życia – tłumaczył zebranym uczniom historyk i nauczyciel w I Liceum Ogólnokształcących im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie, Paweł Hadrych.

Następnie dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie, Elżbieta Płóciennik, wraz z przedstawicielami maturzystów, którzy tego akurat dnia kończyli naukę w szkole, złożyli wiązankę kwiatów i znicze pod wspomnianą tablicą z nazwiskami.

Po złożeniu kwiatów i zniczy, Paweł Hadrych odczytał apel, wspominając o każdym poległym “kołłątajowcu”.

Lista miejsc, w których zginęli jest na prawdę spora. Ginęli oni podczas kampanii wrześniowej, na frontach II wojny światowej, zarówno wschodnich i zachodnich, w niemieckich obozach koncentracyjnych, sowieckich miejscach kaźni, a także jako cywile rozstrzeliwani.

-Niech na zawsze w naszej pamięci pozostaną imiona i czyny krotoszyńskich „kołłątajowców”, którzy w walce o słuszną sprawę o wolność narodu i Ojczyzny, oddali wszystkie swe czyny i życie. Niech spoczywają w pokoju - tłumaczył zebranej młodzieży historyk Paweł Hadrych. Później uczestnicy razem odśpiewali Rotę.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto