Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody 79. rocznicy wyzwolenia Krotoszyna spod okupacji niemieckiej

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
We wtorek, 23 stycznia władze Krotoszyna i powiatu krotoszyńskiego, organizacje społeczne oraz przedstawiciele szkół złożyli wiązanki kwiatów pod tablicami na ratuszu oraz przy ul. Przemysłowej.

Równo o godz. 12:00 złożone zostały wiązanki kwiatów i znicze przy tablicy, która znajduje się na krotoszyńskim ratuszu i jest pamięci ofiar hitleryzmu przywódców Polskiego Państwa Podziemnego w powiecie krotoszyńskim oraz pamięci zamordowanym w Żabikowie w 1944 r. Później delegacje wraz ze Szkołą Podstawową nr 8 im. Marii Skłodowskiej-Curie, Kurkowym Bractwem Strzeleckim w Krotoszynie, delegacją Zakładu Opieki Medycznej "CER-MEDIC" oraz Radą Osiedla nr 5 w Krotoszynie złożono wiązanki pod tablicą na ul. Przemysłowej, upamiętniającą mieszkańców Krotoszyna poległych w obronie miasta: Antoniego Klimczaka (1923-1945), Antoniego Gałeckiego (1913-1945) i Kazimierza Chybę (1923-1945).

Okrutna okupacja niemiecka

Krotoszyn został zajęty przez Niemców we wrześniu 1939 r. Okupacja trwałą ponad 5 lat. Wskutek porażek na wszystkich frontach Niemcy zaczęli się cofać. 18 stycznia 1945 r. rozpoczęła się ewakuacja mieszkańców niemieckich na tereny za Odrą.

„Wyzwolenie” Wielkopolski przez Armię Czerwoną odbyło się między 11 stycznia, a końcem stycznia 1945 r. Na terenie powiatu krotoszyńskiego porucznik Władysław Kędzierski, ostatni inspektor AK w powiecie krotoszyńskim po falach aresztowań w 1944 r. prowadził na szeroką skalę próbę zwerbowania możliwie, jak najwięcej ilości konspiratorów. Szukał ich w ocalałych strukturach Armii Krajowej i byłych żołnierzy 56 Pułku Piechoty Wielkopolskiej.

W sumie zorganizował 80-osobowy oddział bojowy oraz 25-osobową Junacką Drużynę Gońców. Porucznik Władysław Kędzierski pośpiesznie zorganizował obronę Krotoszyna 23 stycznia 1945 r., a w nocy z 23 na 24 stycznia Kędzierski skierował 50-osobowy oddział do walczących na wschodnich peryferiach szpicy wojsk radzieckich. Po wyzwoleniu miasta w obecności sowietów na Rynku odśpiewano „Rotę”, a żołnierz AK Czesław Piasecki zawiesił na ratuszu biało-czerwoną flagę.

31 stycznia do Krotoszyna przybyli żołnierze Armii Czerwonej. Radziecki major Aleksander Pawłow przejął z rąk Kędzierskiego koszary i szereg magazynów. NKWD rozpoczęło falę aresztowań. Rozpoczął się czas walk tzw. "Żołnierzy Wyklętych", które trwały kilka lat. Jednak to już inna historia.

71. rocznica wyzwolenia Krotoszyna

Uczcili rocznicę wyzwolenia Krotoszyna [ZDJĘCIA]

Krotoszynianie pamiętają o wyzwoleniu swojego miasta [ZDJĘCIA + FILM]

Mieszkańcy uczcili 74. rocznicę wyzwolenia Krotoszyna [ZDJĘCIA]

75. rocznica wyzwolenia Krotoszyna [ZDJĘCIA + FILM]

Władze samorządowe pamiętają o 76. rocznicy wyzwolenia Kroto...

Władze samorządowe pamiętają o 77. rocznicy wyzwolenia Kroto...

Krotoszynianie pamiętają o 78. rocznicy wyzwolenia miasta [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto