Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żołnierze Września 1939: Walenty Kosmalski z Krotoszyna [ZDJĘCIA]

Łukasz Cichy
Walenty Kosmalski w okresie międzywojennym
Walenty Kosmalski w okresie międzywojennym arch. rodzinne
Prezentujemy uczestnika kampanii wrześniowej Walentego Kosmalskiego (1919-1987) z Krotoszyna.

Informację o kolejnym uczestniku kampanii wrześniowej 1939 r., Walentym Kosmalskim, uzyskaliśmy od jego rodziny.

Walenty Kosmalski urodził się 13 lutego 1919 r. w Krotoszynie jako syn Wojciecha (1880-1968) i Franciszki (1884-1978) Kosmalskich. W 1933 r. ukończył tam szkołę podstawową. Dzięki jego talentowi muzycznemu trafił do orkiestry 56 Pułku Piechoty Wielkopolskiej. Przez kolejne dwa lata grał na instrumentach dętych i perkusyjnych. Jego nauczycielem był kapitan kapelmistrz Władysław Sadowski.

W 1935 r. odbył egzamin konkursowy w Wojskowej Szkole Muzycznej w Katowicach. Po zdaniu egzaminu rozpoczął naukę gry na tubie u profesora Feliksa Kwiatkowskiego, kontrabasu - u profesora Jana Głuszyńskiego oraz fortepianu - u profesor Marii Wernickiej. Nauki teoretycznej uczyli go: kapitan Marian Drożyński, doktor Adam Mitcha, Tadeusz Prajsner oraz doktor Cyrus Sobolewski.

W 1938 r. został odkomenderowany do Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego przy Batalionie Stołecznym w Warszawie pod kapelmistrzostwem Zygmunta Grabowskiego.

W 1939 r. wziął udział w obronie Polski. Walczył wówczas w obronie Warszawy w składzie II kompanii Batalionu Stołecznego. Przeżył trzy tygodnie ciężkiego, niemieckiego oblężenia walcząc do ostatnich dni, aż do kapitulacji, która nastąpiła 28 września 1939 r.

Został wzięty do niewoli, skąd uciekł i 7 października już był w domu. Następnie po tzw. „łapance”, aresztowany przez Niemców został wywieziony. Od 2 października 1941 r. do 2 września 1942 r. przebywał w więzieniu, a później został przetransportowany do obozu koncentracyjnego Buchenwald. Stamtąd został uwolniony dopiero 1 maja 1945 r.

Po ciężkich doświadczeniach wojennych i powrocie do Krotoszyna zajął się ponownie muzyką. W latach 1948-1952 kierował orkiestrą, która działała przy Cukrowni w Zdunach. W latach 1952-1957 -kierował orkiestrą przy zakładach TOR w Krotoszynie, a od 1957 r. był kapelmistrzem orkiestry działającej przy zakładach mechanicznych Bumar w Łabędach. W 1979 r. przeszedł na emeryturę. Mieszkał w wybudowanym przez siebie domu w Paczynie na Śląsku, jednak w drugiej połowie lat 80. XX w. wrócił do rodzinnego Krotoszyna, gdzie zmarł po ciężkiej chorobie 3 grudnia 1987 r. Spoczywa na Cmentarzu Parafialnym w Krotoszynie.

W 1947 r. wziął ślub z Marią z d. Rosik (1929-1999). Miał z nią trzech synów: Ryszarda, Włodzimierza oraz Jana. Doczekał się również trzech wnuczek i trzech wnuków. Warto również wspomnieć, że brat Walentego Kosmalskiego - Antoni Kosmalski (urodzony 26 maja 1916 r.) również wziął udział w wojnie obronnej 1939 r.

Walczył jako szeregowy 56 Pułku Piechoty Wielkopolskiej i został wzięty do niewoli 7 września 1939 r. Przebywał w Stalag IV A w miejscowości Hohnstein i oznaczony był numerem 15459. 12 lipca 1940 r. został zwolniony z obozu.

Tradycje patriotyczne kontynuował również syn Walentego Kosmalskiego - Ryszard Kosmalski, działając w Niezależnym Samorządnym Związku Zawodowym „Solidarność” w Krotoszynie.

Za swoje wieloletnie osiągnięcia patriotyczne, muzyczne i społeczne Walenty Kosmalski był odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi (25 lutego 1969 r.), Medalem „Za udział w Wojnie Obronnej 1939” (3 września 1986 r.), czy innymi odznaczeniami regionalnymi i resortowymi.

Był też członkiem Związku Zawodowego „Metalowców” w Gliwicach, czy Izby Rzemieślniczej w Poznaniu.

Cześć i Chwała Bohaterowi!

_______________________________________________
Andrzej Duda przedstawił swoje projekty ustaw o SN i KRS

źródło: Agencja Informacyjna Polska Press

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto