MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Żeby żniwa były bezpieczne

Paulina Kaszuba
Żniwa to czas wytężonej pracy dla rolników, ale również niebezpieczny okres dla dzieci mieszkających na wsi

Rolnicy mówią zgodnie, że podczas żniw dzieci na wsi muszą pomagać.
- Każdy zdaje sobie sprawę, że może dojść do tragedii, ale prawda jest taka, że sami nie dajemy sobie rady. Poza tym na co dzień nikt o tym nie myśli - mówi Tadeusz Lukas.
To samo uważa Marcin Panek. - Nikt woli nie myśleć o tym, że może zdarzyć się jakaś tragedia. Zawsze tak było, że dzieci pomagały podczas prac rolniczych i chyba zawsze tak będzie. W gospodarstwie praca zawsze się znajdzie- podkreśla rolnik.
Pracownicy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego ostrzegają - podczas żniw rodzice muszą szczególnie uważać na dzieci.
- Są prace, których dzieci nie powinny wykonywać, bo zwyczajnie do nich nie dorosły. Brakuje im wyobraźni, doświadczenia, mają za mało sił, nie potrafią właściwie ocenić niebezpieczeństwa - mówią zgodnie.
Henryk Prokopczuk, kierownik krotoszyńskiego KRUS-u apelujemy do rolników o rozwagę i wyobraźnię, kiedy zmuszeni są korzystać z pomocy niepełnoletnich dzieci.
- Zważajmy na to, aby zadanie powierzone dziecku nie przekraczało jego fizycznych i psychicznych możliwości. Wybierajmy dla nich takie prace, które są w stanie wykonać bez narażania się na niebezpieczeństwo wypadku. Nie narażajmy dzieci na kalectwo, zapewnijmy opiekę najmłodszym, zadbajmy o to, by po zakończonych wakacjach wszystkie dzieci całe i zdrowe powróciły do szkół.
Najczęściej wypadki mają miejsce w czasie samodzielnej obsługi ciągników i maszyn przez dzieci do 15 roku życia Wypadki zdarzają się również podczas transportu pasażerów w miejscach do tego nieprzystosowanych i niebezpiecznych, tj. na przyczepach załadowanych i pustych, dyszlach, błotnikach ciągników czy stopniach kabin ciągnikowych. Niebezpieczna jest także obsługa ciągników rolniczych i maszyn bez osłon przekładni napędowych i części ruchomych. Poprzedniego lata kilkanaście osób straciło w ten sposób ręce, dłonie lub palce. Wypadki występują często również podczas prowadzenia napraw, usuwania awarii, czyszczenia czy regulacji przy włączonym napędzie maszyny lub ciągnika. Należy szczególnie uważać podczas załadunku słomy czy siana - wtedy to, dochodzi do upadków z wysokości, zwłaszcza zatrudnianych do pomocy dzieci.
Najliczniejszą grupę poszkodowanych wciąż stanowią dzieci, dlatego w okresie żniw należy szczególnie na nie uważać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto