Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej wydarzenia z 1945 roku w Krotoszynie [ZDJĘCIA]

Marcin Szyndrowski
W sobotę, 19 listopada, o godz. 11.00 na dworcu PKP w Krotoszynie nastąpiło odsłonięcie tablicy upamiętniającej wydarzenia z czerwca 1945 roku, w których niezwykłą rolę odegrali mieszkańcy miasta.

Na tablicy widnieje napis: „Na tym dworcu, w czerwcu 1945 roku, zatrzymał się pociąg eskortowany przez żołnierzy Armii Czerwonej, który przewoził w nieludzkich warunkach ok. setkę niemieckich dzieci w wieku do 2 lat i kilkoro starszych. Dzieci te pochodziły z domów dziecka, wywieziono je w sierpniu 1944 roku z Breslau (Wrocław), po ogłoszeniu miasta twierdzą. Dla większości z nich, głodnych i chorych, była to ostatnia podróż życia. Kilkoro dzieci uratowali mieszkańcy Krotoszyna, którzy zabrali je z pociągu, przygarnęli i wychowali. W hołdzie im oraz dzieci, które zginęły. Krotoszynianie w 2016 roku”.

Spotkanie otworzył dr Janusz Urbaniak, który przywitał wszystkich zebranych oraz przypomniał krótko trudną historię, którą opisała Daina Kolbuszewska. Następnie głos zabrał Stefan Witek, inicjator powstania tablicy. Oddajmy mu głos: - Poznańska pisarka Daina Kolbuszewska w swojej książce „Niemka. Dziecko z pociągu” uratowała od zapomnienia ważny fragment naszego miasta i jego mieszkańców. Dotyczy on wydarzeń z czerwca 1945 roku, czyli historii bardzo odległej. Niektórzy mieszkańcy Krotoszyna wykazali się wtedy niezwykłym człowieczeństwem i altruizmem. A przecież w pamięci mieszkańców były jeszcze świeże wspomnienia zbombardowanego przez Niemców pociągu pod Kołem, gdzie zginęło około 300 mieszkańców Krotoszyna, niejedna rodzina straciła syna czy ojca, nie licząc innych ofiar nazizmu wywiezionych do obozów koncentracyjnych. My Krotoszynianie, możemy być dumni z postawy tych, którym ta tablica jest poświęcona. Warto o tym pamiętać i przekazywać wiedzę następnym pokoleniom. Kamienna tablica pamiątkowa, mam nadzieję, będzie trwałym przedłużeniem wiedzy i pamięci o tych mieszkańcach i dramatycznych okolicznościach, które im towarzyszyły. Dla młodego pokolenia powinna być lekcją historii, wzorcem postępowania oraz ostrzeżeniem przed okropnościami jakie niesie ze sobą wojna – każda wojna.

Głos zabrał również Reiner Sachs z Konsulatu Niemieckiego we Wrocławiu, który podkreślił, że o trudna historia dla Niemców oraz dla narodu polskiego. Wyraził swoją wdzięczność za to, że tablica powstała by upamiętnić to, o czym należy pamiętać przyszłym pokoleniom. Daina Kolbuszewska z kolei powróciła do tematu dzieci, które przecież w większości nie przeżyły transportu. - Dziękuję za to, że na tablicy również im oddano należny szacunek – mówiła pisarka, z którą również po uroczystościach na dworcu PKP w sali reprezentacyjnej Ratusza odbyło się spotkanie. Podczas niego jeszcze raz przypomniano historię dzieci uratowanych przez mieszkańców Krotoszyna. Chętni mogli również przed spotkaniem w holu ratuszowym, na stoisku wydawnictw Towarzystwa Miłośników i Badaczy Ziemi Krotoszyńskiej zakupić tę cenną pozycję.

*****

Źródło: DE RTL TV

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto