Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tomasz Kochanek: "W roku 2022 Krotoszynianie okazali się bardziej hojni niż w roku 2021 "

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
Tomasz Kochanek, naczelnik Urzędu Skarbowego w Krotoszynie
Tomasz Kochanek, naczelnik Urzędu Skarbowego w Krotoszynie arch. US w Krotoszynie
Rozmawiamy z Tomaszem Kochankiem, naczelnikiem Urzędu Skarbowego w Krotoszynie.

Wielkimi krokami zbliża się kolejny czas rozliczenia podatków od dochodów za ubiegły rok i składania zeznań w Urzędach Skarbowych. Wiadomo jednak, że technologia się zmienia. Czy uważa Pan, że Urzędy Skarbowe nadążają za technologiami, czy jednak sposoby rozliczania to nadal archaizm?
Tak, na dzień dzisiejszy w aplikacji e-urząd skarbowy jest już dostępnych ponad 20 usług m.in możliwość złożenia zeznania podatkowego w usłudze Twój – PIT, wysłania pisma do organu podatkowego, pobrania zaświadczenia o dochodach, czy o niezaleganiu w podatkach. Do końca roku 2022 planowane jest wdrożenia nowych usług takich jak uzyskanie dostępu do historii złożonych deklaracji podatkowych w zakresie PIT, VAT, PCC, czy w podatku od spadków i darowizn oraz karty podatkowej. Kolejna nowość to możliwość podglądu sald i rozliczeń we wszystkich podatkach.

Wiadomo, że prawo robi się coraz bardziej skomplikowane. Jak radzą sobie Państwo z nowymi ustawami i ich interpretacjami?
Pracownicy tutejszego urzędu w związku z dynamicznie zmieniającymi się przepisami ciągle podnoszą swoją wiedzę poprzez samokształcenie oraz udział w licznych szkoleniach i webinarach prowadzonych przez pracowników Krajowej Informacji Skarbowej, czy też ekspertów z Ministerstwa Finansów.

Czy z perspektywy czasu konsolidacja izb skarbowych z urzędami skarbowymi wyszła na dobre, czy nie?
Konsolidacja urzędów skarbowych stała się faktem. Jedną z korzyści konsolidacji jest wprowadzenie jednolitych standardów obsługi klienta we wszystkich jednostkach Krajowej Administracji Skarbowej. Stworzono również wspólną platformę dla wszystkich urzędów tj. e-urząd skarbowy. Od lipca tego roku można tam pobrać zaświadczenie o dochodach ZAS-DF, a od września o niezaleganiu w podatkach ZAS-W. Poprzez e-urząd można je otrzymać bez uiszczania opłaty skarbowej. Zaświadczenia te otrzymuje się co do zasady już w ciągu kilku sekund, oczywiście jeżeli system nie stwierdzi nieprawidłowości w danych podatkowych. Zaświadczenia opatrzone są podpisem elektronicznym, który można zweryfikować a co więcej takich zaświadczeń nie trzeba drukować i można je od razu przesłać elektronicznie dalej np. do banku.[/]
W jakim stopniu zdarza się, że podatnicy po prostu zapominają lub przekraczają termin zapłaty podatku?
_W celu terminowego wywiązania się z obowiązku złożenia zeznania Ministerstwo Finansów przygotowało szereg udogodnień dla podatników np. dla wszystkich, którzy nie złożyli samodzielnie zeznania podatkowego - w usłudze Twój e PIT przygotowane zeznanie podatkowe zostaje automatycznie zaakceptowane i przekazane do właściwego urzędu skarbowego w ostatnim dniu terminu do jego złożenia. Natomiast do wszystkich, którzy w terminie nie uregulowali należnego podatku - w pierwszej kolejności kierowane są pisma przypominające o obowiązku zapłaty podatku.

Czy Polski Ład wpłynął lub wpłynie na rozliczenie podatku za 2022 r.? Kto będzie musiał dopłacać, a kto nie? Czy ludzie nie pogubią się w biurokratycznych zapisach?
W celu ułatwienia wypełnienia i złożenia zeznania podatkowego za 2022 rok rekomendujemy korzystanie z usługi TWÓJ e-PIT na stronie https://www.podatki.gov.pl/pit/. Dla porównania z usługi Twój e PIT w 2021 roku skorzystało 3.8 tys. podatników natomiast w 2022 roku już 20 tys. podatników. Jeszcze przed przyszłoroczną akcją składania PIT za 2022 rok będzie można zapłacić podatek od razu po wysłaniu zeznania PIT. Trwają prace, aby z e-konta można było od razu przelogować się do każdego banku. Na początku roku 2023 planowane jest umożliwienie płatności BLIK-iem.
Czy wojna i kryzys z początku roku wpłynęła na wielkość przekazywanych środków w ramach 1 procentu?
W roku 2022 Polacy okazali się bardziej hojni niż w roku 2021 ponieważ prawie 24 tys. podatników z powiatu krotoszyńskiego w swoich zeznaniach podatkowych przekazało 1 proc. swojego podatku na organizacje pożytku publicznego tj. więcej o prawie 1,5 tys. w porównaniu do roku ubiegłego.
Czy w ostatnim czasie zamożność wśród mieszkańców wzrosła, czy raczej zmalała?
W ostatnim czasie na zmianach w przepisach podatkowych skorzystały osoby do 26 roku życia uzyskujące dochody z pracy, ponieważ ta grupa podatników zwolniona jest z podatku dochodowego. Zwiększyła się również kwota wolna od podatku do 30 tys. zł, co powoduje, że wszyscy, którzy w ciągu roku uzyskają dochody do tej kwoty również nie zapłacą podatku dochodowego._

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto