Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Raport OECD: Wielkopolska nie rozwija się równomiernie. Są obszary biedy! [ZDJĘCIA]

Wiesław Zdobylak
Wystąpienie prezesa WIR dotyczyło m.in. bardzo drogiego w utrzymaniu rolniczego szkolnictwa zawodowego
Wystąpienie prezesa WIR dotyczyło m.in. bardzo drogiego w utrzymaniu rolniczego szkolnictwa zawodowego Wielkopolska Izba Rolnicza
Według raportu OECD Wielkopolska dobrze sobie radzi z rozwojem obszarów wiejskich i ma wydajny sektor rolniczy. Ten obraz mąci niestety kondycja wschodniej części województwa (powiaty Koło, Konin, Turek) oraz obszary popegeerowskie.

Raport Międzynarodowej Organizacji na rzecz Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) pn. “Przegląd polityki wobec obszarów wiejskich w Polsce” został zaprezentowany 24 maja podczas konferencji regionalnej w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu. Celem konferencji było upowszechnienie raportu oraz ujętych w nim wskazówek, rekomendacji i dobrych praktyk z innych krajów dla województwa wielkopolskiego.
Raport obejmował ocenę czterech typów obszarów wiejskich w Polsce na przykładach województw małopolskiego, podlaskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.

UMWW wydał ponad 23 mln zł na Odnowę wielkopolskiej wsi
Jak wynika z danych zaprezentowanych przez wicemarszałka Krzysztofa Grabowskiego samorząd województwa w latach 2007–2018 wydał 23 mln zł na program pn. Wielkopolska Odnowa Wsi.
Do programu przystąpiło blisko 2000 sołectw ze 185 wielkopolskich gmin, które korzystały z finansowania zarówno z budżetu województwa, jak i środków unijnych.
Pieniądze te zostały przeznaczone na upowszechnianie odnawialnych źródeł energii, modernizację infrastruktury wiejskiej, przede wszystkim dróg gminnych, promocję agroturystyki i wszechstronny rozwój społeczności lokalnych poprzez ich aktywizację.
Sporo też wydano na promocję kultury wiejskiej oraz produktów lokalnych, czego najlepszym przykładem jest zastrzeżenie znaku towarowego (nazwy chronionej) “Kiełbasa biała parzona wielkopolska”.

Województwo nie rozwija się równo
Według raportu Wielkopolska “dobrze sobie radzi” jeżeli chodzi o rozwój obszarów wiejskich, a wiele wskaźników zbliża się do średniej dla całego OECD. Mimo iż najwyższej jakości gleby zajmują w Wielkopolsce zaledwie 13 proc. powierzchni, to produktywność rolnictwa jest znaczna, co wynika z wysokiej kultury rolnej i wielowiekowej tradycji rolniczych regionu.
Występują jednak duże dysproporcje. Obszary wokół Poznania mają najbardziej wydajny sektor rolniczy i porządnie zróżnicowaną gospodarkę, co powoduje, że osiągnięto tam najwyższy poziom rozwoju. Aż 99 spośród 228 wielkopolskich gmin należy do najlepszych w kraju, przy czym aż 40 gmin rozwija się w tempie ponadprzeciętnym (np. Swarzędz i Tarnowo Podgórne).
W Wielkopolsce istnieją jednak obszary upośledzone i znajdują się one we wschodniej części województwa, np. w powiatach kolskim, konińskim i tureckim oraz w rejonach popegeerowskich. Konkluzja raportu jest w tej sprawie jednoznaczna: “Te narastające nierówności terytorialne stanowią zagrożenie dla rozwoju województwa jako całości”.

Edukacja zawodowa poniżej przeciętnej
Raport zwraca uwagę na kilka innych słabości województwa wielkopolskiego. Mowa przede wszystkim o niskiej dostępności transportu publicznego oraz poziomie edukacji zawodowej poniżej przeciętnej.
Prezes WIR Piotr Walkowski wskazał podczas dyskusji, że utrzymanie szkolnictwa zawodowego jest bardzo drogie i należałoby utrzymać kilka szkół rolniczych, ale znakomicie wyposażonych w sprzęt.

+++

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto