Prawie 9 milionów „na zająca” ze środków zewnętrznych [ZDJĘCIA]

Łukasz Cichy
W czwartek, 29 marca w siedzibie Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Krotoszynie odbyła się konferencja prasowa poświęcona uzyskanemu dofinansowaniu, które będzie przeznaczone na dwie ważne inwestycje w Krotoszynie.

Jako pierwszy głos zabrał prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Marcin Jamry.

-Jest to taka ważna chwila dla spółki, gdyż udało nam się uzyskać drugie dofinansowanie. Pierwsze dofinansowanie uzyskaliśmy z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) i wyłoniliśmy już dwóch wykonawców. Jeden wykonawca robi sieci w Lutogniewie, drugi wykonawca zajmuje się rozbiórką i budową nowej stacji uzdatniania wody w Chwaliszewie. Jesteśmy już na etapie wykonawstwa - tłumaczył Marcin Jamry.

Koniec tych prac przewidziany jest w październiku br.

Z kolei drugie dofinansowanie zostało uzyskane na projekt pn. „Modernizacja oczyszcza-lni ścieków w Krotoszynie etap II wraz z uporządkowaniem gospodarki wodno-ściekowej na terenie całej aglomeracji Kroto-szyn”.

-Będziemy wykonywać nową instalację do przetwarzania osadu oraz będziemy wykonywali dwie sieci: wodociągowe i kanalizacyjne na ul. Wiewiórowskiego i sławetnej ul. Klemczaka - dodał Marcin Jamry. Koszt tych inwestycji to 5 mln 400 tys. zł, a zwrócone będzie aż 63 proc. kosztów kwalifikowanych, czyli 2 mln 793 tys. zł. -Także te 2,7 mln zł to są środki, o które ubiegaliśmy się z zewnątrz i które zasilą tutaj nasz projekt - dodał prezes PGKiM. Warto dodać, że PGKiM w 2017 r. złożyło na ten cel dwa wnioski o dofinansowania z PROW-u i z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ) i obydwa przeszły pozytywną weryfikacje. -Cieszy mnie to ze względu, że dzięki tej inwestycji będzie z jednej strony poprowadzona woda i kanalizacja w ul. Wiewiórowskiego, a tym samym zakład przetwórczy, który ze strony pana Biernackiego będzie powstawał przy ul. Ostro-wskiej, będzie także mógł się podłączyć i będzie także zasilany przez wodę z tego rurociągu, dlatego będą dodatkowe miejsca pracy na terenie Krotoszyna - dodał Marcin Jamry.

Później głos zabrał burmistrz Krotoszyna Franciszek Marszałek. -Bardzo się cieszę, cieszy się również miasto i gmina Krotoszyn, bo jak wiemy 100 proc. udziałowcem PGKiM jest Krotoszyn. Państwo pamiętają, że jednym z zadań nowego prezesa było to, żeby spółka aplikowała o środki zewnętrzne i możemy z dużą satysfakcją powiedzieć, że to się zmaterializowało. Dzisiaj druga umowa. Spółce udało się pozyskać pieniądze. Inwestycje bardzo ważne z punktu widzenia miasta i gminy - powiedział burmistrz Krotoszyna Franciszek Marszałek.

Dodał również, że dzięki tej inwestycji, już wkrótce powróci temat budowy ul. Klemczaka (która co prawda jest droga powiatową). -Kanalizacja była warunkiem, żeby móc coś zrobić z tą drogą - tłumaczył burmistrz. Następnie podziękował pracownikom PGKiM za pozytywny wniosek. -Są to kolejne pieniądze do Krotoszyna, tak dzisiaj „na zająca”, możemy powiedzieć - mówiliśmy na sesji Rady Miejskiej, 6 mln zł na ogniwa fotowoltaiczne, do tego dodamy prawie 3 mln zł, to mamy prawie 9 mln zł, tak „na zająca” środków zewnętrznych - tłumaczył włodarz.

- Słowa podziękowania dla pracowników, którzy uczestniczyli w przygotowaniu wniosków, współpracowaliśmy z firmą zewnętrzną i szczęśliwie udało się pozyskać te pieniądze i przystąpimy do realizacji tego przedsięwzięcia. Jest to pierwsze przedsięwzięcie na terenie Krotoszyna, gdzie zbudowana zostanie instalacja ogniw fotowoltaicznych do wytwarzania energii elektrycznej. W zasadzie cała energia elektryczna wytworzona z tych ogniw będzie spożytkowana na rzecz oczyszczalni ścieków, czyli raczej nie spodziewamy się takich efektów, że tę energię będziemy odsprzedawać do operatorów energetycznych. Raczej w pełni ją wykorzystamy na własne potrzeby. Powinno się to przełożyć na zmniejszenie kosztów funkcjonowania oczyszczalni ścieków. Następną jest instalacja do przetwarzania osadu, która spowoduje, że nie będziemy musieli traktować produktu finalnego jako odpadu, co będzie pozwalało na wykorzystanie go w całości w sposób rolniczy - powiedział członek zarządu, dyrektor ekonomiczny Sławomir Panfil.

____________________________________________________________
TM - Do zobaczenia - odcinek 57 - zobacz premiery kinowe kwietnia 2018

źródło: telemagazyn.pl/x-news.pl.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie