Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pałac Gałeckich zostanie odnowiony! [ZDJĘCIA]

Bogna Marciniak
arch. Państwowej Szkoły Muzycznej w Krotoszynie
"Przebudowa i rozbudowa budynku Pałacu wraz ze zmianą sposobu użytkowania na potrzeby Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Krotoszynie" taką nazwę przyjął przetarg, dotyczący Pałacu Gałeckich, który został ogłoszony 13 września 2021 r.

Zamawiający to Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Krotoszynie, a wartość zamówienia nie ma przekraczać progów unijnych. Odnowa i przebranżowienie budynku ma odbyć się w okresie pomiędzy 2021 a 2023, na ten moment poszukiwani są wykonawcy. Wykonawca będzie musiał rozpocząć swoją pracę 3 dni od daty przekazania placu budowy. Pałac znajduje się w środku krotoszyńskiego parku i straszy starymi elewacjami, więc projekt został przyjęty z pozytywnym odzewem. Burmistrz spytany o komentarz również wyraził swoje zadowolenie i uciechę z tego, że miasto rozwija się coraz bardziej, a pałac w końcu zostanie zagospodarowany i odnowiony.

Długa historia krotoszyńskiego pałacu

Informacja o pierwszej rezydencji Krotoszyna pochodzi z 1415 r., czyli z czasu lokacji miasta. Istniał wtedy dwór drewniany, w którym rezydowali Krotoscy i Rozdrażewscy . Pierwszy murowany dwór powstał pod koniec XVI w., prawdopodobnie ok. 1585 r. przez Jana Rozdrażewskiego. Pod koniec XVII w. dwór został przebudowany przez ówczesnego właściciela Franciszka Gałeckiego, który nota bene wspomógł budowę obecnego ratusza. To właśnie za czasów Gałeckiego powstał bogaty ogród, a nawet zwierzyniec. W 1725 r. uległ znacznemu spaleniu i został przebudowany przez kolejnego właściciela Józefa Potockiego. Ok. 1820 r. przebudowany został znowu przez księcia Alexandra Carla von Thurn und Taxisa. Po I wojnie światowej i likwidacji księstwa krotoszyńskiego pałac przeszedł na własność skarbu państwa, a w 1938 r. uruchomiono w nim Publiczną Szkołę Leśną. W 1977 r. został zaadoptowany na potrzeby Zespołu Szkół Zawodowych, a później służył jako biblioteka Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2. Później przeznaczono go na potrzeby Państwowej Szkoły Muzycznej. Obiekt pamięta więc dawną Rzeczpospolitą, zabory, obie wojny światowe i Polskę Ludową, epidemie, powstania, a także pożary. Jest więc cennym i kluczowym zabytkiem w historii naszego miasta. W roku 2018, w poprzednim budynku Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia wybuchł pożar, niszcząc 1600 m2 dachu. W środku nie było nikogo, więc ucierpiał tylko budynek i jeden z gaszących pożar strażaków. Na ten moment siedziba szkoły mieści się na ulicy Olimpijskiej 10.

Przebudowa i rozbudowa budynku Pałacu wraz ze zmianą sposobu użytkowania na potrzeby Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Krotoszynie

W planach robót ogólnobudowlanych znajduje się: docieplenie dachu, docieplenie ścian piwnic i podłóg na gruncie oraz wymianę wszystkich okien w budynku; budowa wewnętrznej klatki schodowej od strony południowej, z szybem windowym od poziomu piwnicy do 2. piętra; budowa wewnętrznej klatki schodowej od strony północnej, od poziomu parteru do najwyższej kondygnacji; montaż drzwi EIS 30 pomiędzy proj. klatkami schodowymi a przylegającymi doń pomieszczeniami na poszczególnych kondygnacjach; od strony wschodniej budowa kanałów technicznych w poziomie piwnicy: częściowo w obrębie obrysu budynku, częściowo w bezpośrednim sąsiedztwie budynku, w tym proj. przejścia przez ściany fundamentowe; budowa schodów zewnętrznych od strony ogrodowej nad proj. kanałami technicznymi; odtworzenie historycznego układu otworów okiennych w piwnicy, na parterze i na 1. piętrze (odtworzenie dawniej istniejących okien oraz zamurowanie wtórnych otworów), zmiana wymiarów niektórych istniejących otworów okiennych; wymiana istniejących okien na okna drewniane o formie powtarzającej historyczną formę okien; wykonanie nowego otworu drzwiowego i drzwi do piwnicy od strony wschodniej oraz budowa schodów zewnętrznych prowadzących do piwnicy z poziomu terenu; przebudowa otworu okiennego na parterze od strony południowej na otwór drzwiowy (poprzez wyburzenie podokiennika) oraz budowa schodów zewnętrznych prowadzących do budynku z poziomu terenu. Na schodach - montaż platformy dla wózków inwalidzkich; obniżenie nadproży okien na 1. piętrze w centralnej części elewacji wschodniej; likwidacja wejścia i schodów zewnętrznych od strony wschodniej; wyburzenia fragmentu ścian w piwnicy oraz budowa ścian w klasie; zamurowanie otworu drzwiowego w ścianie wewnątrz piwnicy; wykonanie nowych tynków; odnowienie gzymsów i innych detali sztukateryjnych na fasadzie; odnowienie balustrad balkonów etc.; odtworzenie pilastrów i boniowania na elewacji wschodniej; rekonstrukcja uszkodzonych i brakujących detali na wszystkich elewacjach; renowacja drzwi wejściowych od strony zachodniej oraz kamiennych stopni, prowadzących do wejścia; renowacja oraz odtworzenie fragmentów historycznych ceglanych schodów prowadzących z piwnicy na poziom parteru; renowacja zabytkowych schodów do piwnicy i wykonanie zabudowy przeszklonej - w celu wyeksponowania schodów od strony sieni; renowacja zachowanego fragmentu zabytkowych schodów drewnianych prowadzących z parteru na 1. piętro; wyburzenie ścian wewnętrznych i wykonanie nowych otworów drzwiowych na parterze i na 1. piętrze w celu przywrócenia historycznego układu pomieszczeń oraz adaptacji budynku na potrzeby szkoły muzycznej; likwidacja pieców kaflowych istniejących w budynku; renowacja i uzupełnienie istniejących wnętrzach historycznych tynków i polichromii (ściany i sufity); Renowacja zabytkowych ścian i sufitów.

W planach robót instalacyjnych znajduje się: wymiana i rozbudowa/budowa instalacji wewnętrznej wodociągowej; wymiana i rozbudowa/budowa instalacji wewnętrznej wody ciepłej; przeciwpożarowej; kanalizacji sanitarnej; centralnego ogrzewania; wentylacji mechanicznej nawiewno – wywiewnej; elektrycznej i niskoprądowe; budowa instalacji elektroakustycznej wraz z zakupem i montażem urządzeń i sprzętu.

Przyłącza zewnętrzne: Budowa przyłącza wodociągowego i kanalizacyjnego

Wykonawca musi udzielić minimum 36- miesięcznej gwarancji na wykonany przedmiot zamówienia. Czyli świeżo oddany budynek, gotowy do przyjęcia młodych muzyków, będzie podjęty co najmniej 36- miesięcznej gwarancji, która obejmować będzie wszelkie uszkodzenia czy nieprawidłowości, długość gwarancji zależna jest od wybranego wykonawcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto