Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krotoszyn: Muzeum Regionalne zaprasza na niecodzienną wystawę o krotoszyńskiej oświacie

Paweł Krawulski
Paweł Krawulski
Od czwartku, 7 października w Muzeum Regionalnym w Krotoszynie można podziwiać wystawę zatytułowana ,,Dzieje krotoszyńskiej oświaty”. Wystawę można zwiedzać do 14 listopada br.

Sam wernisaż cieszył się dużym zainteresowaniem i był wydarzeniem kulturalnym, które zebrało dość szerokie spectrum uczestników. Przeważali wśród zwiedzających nauczyciele z racji tematyki naturalnie, ale nie brakowało władz samorządowych z wiceburmistrzem Ryszardem Czuszke na czele oraz urzędników.
Zanim doszło do samego podziwiania bogatych zbiorów muzeum głos zabrał szef placówki Piotr Mikołajczyk. Przypomniał, iż \zebrane zostały dzieje krotoszyńskich szkól na przestrzeni dziejów. –

Przyjmuje się za śp. prof. Antonim Karbowiakiem, że w 2019r. przypadało 600-lecie powstania pierwszej szkol parafialnej. Jej nauczycielem był ks. Jakub-

rozpoczął. Jednak czy ta hipoteza jest prawdą, tego nie da się obecnie ustalić na 100 proc. Wiadomą rzeczą, że szkoła parafialna działała np. w Baszkowie.

Potem w telegraficznym skrócie przypomniał koleje krotoszyńskich szkół, zwracając szczególną uwagę na czasy końca I RP , czasy zaborów czy skompilowane dzieje XX w. Zresztą pokazując budynki sypał anegdotami jak z rękawa oraz posługiwał się faktami. Nie zapominał przy tym o wielkim bogactwie Krotoszyna, którym przez wieki była jego wielokulturowość. Wspominał zatem o szkole żydowskiej czy niemieckiej. W czasie prelekcji nie ominął chluby jaką cieszyła się przez lata LO. Dlatego w jego opowieści nie brakował odniesień do początków szkoły powiatowej i rywalizacji z Ostrowem o to, by taka placówka powstała w powiecie. Nie zapominał jednak o historii najnowszej i szkołach wybudowanych w latach 60-dziesiątych tzw. tysiąclatkach- obecnej: SP nr 7 i SP nr 8.

Po tym mini wykładzie zaprosił wszystkich na wystawę i samodzielnie zapoznawane się z historią. A jest ona bogata. Na wystawę składają się pamiątki szkolne ze zbiorów muzeum oraz 11 plansz, na których przedstawiono historię krotoszyńskiego szkolnictwa., zilustrowaną ponad setką fotografii - głównie archiwalnych. W części sali ekspozycyjnej zainscenizowano też wystrój dawnej klasy szkolnej - również na podstawie posiadanych przez tutejszą instytucję zabytków.

Pierwotnie wystawa miała być zaprezentowana w roku 2019, ze względu na jubileusz 600. rocznicy założenia pierwszej w mieście parafii - pw. św. św. Piotra i Pawła i tym samym założenia pierwszej w mieście szkoły - szkółki parafialnej. Niestety, ze względów organizacyjnych oraz epidemicznych musiała zostać przeniesiona, w tym roku jednak wreszcie doczekała się realizacji. Końcowym elementem spotkania był tradycyjny poczęstunek przy lampce wina. Nie brakowało wówczas dyskusji. W czasie spotkania można było również wpisać się do księgi pamiątkowej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto