Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O TYM SIĘ MÓWI: Czy Krotoszyn stanie się betonową pustynią?

Redakcja
arch. NM
Mieszkańcy miasta zauważają, że w ostatnim czasie na potęgę wycinane są kolejne drzewa w mieście. Dlaczego?

Temat wycinki drzew jest dość częstym tematem w ostatnim czasie. Wszyscy doskonale pamiętamy m.in. batalię o nie wycinanie drzew na Alejach Powstańców Wlkp. inicjowaną m.in. przez radną Sławomirę Kalak. Temat ten często powraca i w innych rejonach naszego miasta. – Jak długo jeszcze będą wycinane drzewa w mieście. Już niewiele ich zostało. Aktualne tendencje na świecie i działania w ochronie środowiska nijak się mają do działań w naszym mieście – pisze do burmistrza jeden z mieszkańców.

Jak dodaje, w upalne dni, a będzie ich coraz więcej, nie ma się już gdzie schować w cieniu. – Krotoszyn stał się wybetonowaną pustynią. Wycina się drzewa i betonuje place i parkingi. Co z wodą deszczową, co z dziećmi w szkołach i na placach zabaw? Drzewa, które są sadzone są potem zaniedbywane i obumierają (aleja na Błonie). Dzieci bawią się w pełnym słońcu, staruszkowie mdleją, a w mieście dalej się wycina i niszczy zieleń. Proponuję wybetonować boiska szkolne żeby zrobić dojazd samochodów z dziećmi do szkoły. Kiedy ta samowolka się wreszcie skończy. PSL kojarzył mi się z koniczynką i zielenią, z tego niewiele zostało, powinno zmienić znaczek na topór – kończy.

Burmistrz Krotoszyna oczywiście tłumaczy całość zagadnienia bowiem pytanie spowodowane było wycinką jednej z choinek przy Szkole Podstawowej nr 8 w Krotoszynie. – Wycinka drzewa przed SP 8 została wykonana zgodnie z decyzją Starosty Krotoszyńskiego, zezwalającą na jego usunięcie i powiązana jest z przyszłą inwestycją w tym terenie, która to inwestycja projektowana jest na wniosek szkoły i mieszkańców – odpowiada Franciszek Marszałek, który w dalszej kolejności skupia się na działaniach gminy w materii ochrony środowiska.

– Na terenie miasta corocznie sadzone są drzewa, w zależności od posiadanych środków w budżecie gminnym. W ostatnich dwóch latach posadzono ok. 300 drzew (liściaste i iglaste) oraz ok. 700 krzewów. Dodatkowo w roku 2018 zrealizowano zadanie pn. „Rewaloryzacja przyrodnicza zabytkowego parku im. Wojska Polskiego w Krotoszynie”, w ramach którego posadzono drzewa liściaste i iglaste – 140 sztuk, krzewy liściaste i iglaste 6586 sztuk, drzewa liściaste i iglaste przeznaczone na żywopłot – 830 sztuk oraz rośliny wieloletnie z przeznaczeniem na runo parkowe – 6270 sztuk. Ponadto podejmowanych jest wiele działań na rzecz ochrony środowiska, np. dofinansowanie do wymiany systemów ogrzewania na proekologiczne, dofinansowanie do przydomowych oczyszczalni ścieków, czy też dofinansowanie do odbioru azbestu – kończy Franciszek Marszałek.

Warto również zauważyć, że wiele drzew, które znikają z krajobrazu gminy i powiatu są motywowane licznymi okolicznościami. W wielu przypadkach są już np. stare i stwarzają niebezpieczeństwo dla mieszkających w ich otoczeniu ludzi lub też dla podróżujących drogami kierowców. Zawsze jednak stara się równoważyć ekosystem o kolejne nasadzenia nowych drzew.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

#goMarcel: Tłumy biegaczy amatorów w Parku Miejskim w Krotos...

CHARYTATYWNIE: Tysiące ludzi pomaga małemu Marcelkowi z Krot...

ŚWIĘTA: Przedświąteczne spotkanie klubu LKS Ceramik Krotoszy...

Jarmark Świąteczny Lions Club w Krotoszynie [ZDJĘCIA] ...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto