Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niegdyś w Krotoszynie było dużo więcej cmentarzy. Dziś nie ma po nich śladu

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
Bezimienne miejsca spoczynku żołnierzy w kwaterze wojskowej przy ul. Raszkowskiej w Krotoszynie
Bezimienne miejsca spoczynku żołnierzy w kwaterze wojskowej przy ul. Raszkowskiej w Krotoszynie Łukasz Cichy
Mówiąc o krotoszyńskim cmentarzu myślimy o nekropolii przy ul. Raszkowskiej, jednak dawniej na terenie Krotoszyna istniało dużo więcej miejsc pochówków.

Pochówki w okresie neolitu odbywały się pod Smoszewem kilka tysięcy lat przed naszą erą. Znajduje się tam ok. 120 kurhanów, z których większość pochodzi jednak z epoki brązu (1450-1200 lat p.n.e.).

Pierwszy cmentarz

Pierwszym znanym nam cmentarzem na terenie miasta był w okolicy kościoła pw. św. Marii Magdaleny w Starym Krotoszynie. Niestety nic więcej o nim nie wiadomo. Kolejny mógł istnieć od 1419 r. do lat 30. XVIII obok kościoła pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Krotoszynie, na miejscu, gdzie zbudowano gmach klasztoru. Niewielki cmentarz znajdował się również przy kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie. Niektórzy mieszkańcy miasta pamiętają natomiast cmentarz, który powstał w 1572 r. przy kościele św. Fabiana i św. Sebastiana w Krotoszynie. Na terenie obecnego parku chowano mieszkańców Krotoszyna, do czasu budowy cmentarza przy ul. Raszkowskiej. Nekropola w centrum miasta została zniszczona w okresie okupacji niemieckiej w latach 1940-1942, choć przekazy ustne mówią, że po wojnie część nagrobków zachowała się.

Kolejne cmentarze

Cmentarz przy ul. Raszkowskiej powstał na początku XX w. Pierwszy znany nam pochówek odbył się w 1906 r. Ostatnim powstałym cmentarzem jest ten na Durzynie. W dawnym Krotoszynie sporą część mieszkańców stanowili również Żydzi i ewangelicy. Ci pierwsi mieli swoją nekropolię od 1638 r. przy ul. Ostrowskiej. Uległ on zniszczeniu w okresie okupacji niemieckiej w latach 1940-1941. Ewangelicy z kolei mieli pierwszą nekropolię od XVII w. we wsi Grzegorzew. Jest to obecnie teren Krotoszyna (rejon ulic: Gorzupskiej i Grzegorzewskiej). Cmentarz działał do początku XX w. Najbardziej kojarzony cmentarz ewangelicki przy ul. Rawickiej powstał w 1815 r. i działał, aż do 1945 r. W latach 60. XX w. rozebrano tamtejsza kaplicę, a nagrobki zaczęli znikać. W okolicach Krotoszyna istniały też cmentarze epidemiczne. Cmentarz zmarłych w wyniku epidemii cholery z 1868 r. znajdował się w okolicy Chwaliszewa, a starszy przy ul. Sulmierzyckiej.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto