Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nasi Powstańcy: Józef Chmielarz z Lutogniewa [ZDJĘCIA]

Łukasz Cichy
arch. Andrzeja Chmielarza
Informacje o kolejnym Powstańcu Wielkopolskim dostarczył nam Andrzej Chmielarz z Krotoszyna.

Józef Chmielarz był stryjem pana Andrzeja i zarazem bratem Piotra Chmielarza (1899-1961), wielokrotnie odznaczonego starszego sierżanta wojska polskiego, uczestnika I i II Wojny Światowej, Powstania Wielkopolskiego, wojny polsko-bolszewickiej, który był strzelcem i kawalerzystą. Więcej o nim przeczytasz pod TYM linkiem.

Józef Chmielarz urodził się 24 lutego 1894 r. w Lutogniewie, jako syn Michała Chmielarza i Jadwigi z d. Jasińskiej. W latach 1900-1908 Józef Chmielarz ukończył szkołę powszechną, a następnie kształcił się jako ślusarz Krotoszynie.

W Bazie Systemu Indeksacji Archiwalnej znajdują się wspomnienia Józefa Chmielarza. - W 1911 r. wyjechałem do Niemiec do miasta Herborn [w Hesji, zachodnie Niemcy - ŁC] i tam pracowałem jako pomocnik maszynisty. Należałem tam do Związku Zawodowego Polaków i Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. W grudniu 1914 r. powołany zostałem do wojska niemieckiego, podczas wojny 2x ranny. W grudniu 1918 r. powróciłem do rodzinnego miasta, zapisałem się do tajnej organizacji - wspominał po latach.

1 stycznia 1919 r. brał udział w wyzwoleniu Krotoszyna. Uczestniczył w zdobywaniu dworca kolejowego, a później w walkach pod Borownicą, Chachalnią i Zdunami. Był w 2 kompani pod dowództwem Paluszkiewicza. W walkach brał udział jako kapral. Od 1921 r. do 1932 r. pracował w fabryce kawy „Retro” (?) w Krotoszynie, a od 1932 r. do 1959 r. w fabryce „Stella” we Włocławku.

W 1959 r. przeszedł na emeryturę. -Jego żona Jadwiga Chmielarz była kuzynką biskupa Michała Kozala. Mieszkali we Włocławku i Jadwiga często odwiedzała biskupa. Opisane to jest w książce Teresy Bojarskiej „Cierniowa mitra “. Moi dziadkowie i rodzice Biskupa Kozala pracowali w Nowym Folwarku i byli spokrewnieni. Nie znam powiązań - poinformował nas Andrzej Chmielarz.

W 1922 r. wziął ślub z Jadwigą (23 września 1901 r. - 27 września 1982 r.). W 1949 r. wstąpił do Związku Powstańców Wielkopolskich, a później do Związku Bojowników o Wolność i Demokrację. Do 1959 r. należał do koła w Krotoszynie, a po 1959 r. - do koła we Włocławku. Zmarł 20 kwietnia 1970 r. i spoczął na Cmentarzu Komunalnym we Włocławku, razem z żoną. W 1957 r. został odznaczony Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym.

Cześć Jego Pamięci!

źródło: telemagazyn.pl/x-news.pl.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto