Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Pleszewie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Wideo
od 7 lat
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Pleszewie z tej okazji Stowarzyszenie Drużyna Tradycji 70 Pułku Piechoty wspólnie z Muzeum Regionalnym zaprosili młodzież ze szkół średnich na lekcję historii. Nastolatkowie mogli wysłuchać prelekcji i obejrzeć filmy. Wieczorem odbyła się msza święta, po której złożono wiązanki i zapalono znicze pod tablicą upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych Ziemi Pleszewskiej.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Pleszewie

Stowarzyszenie Drużyna Tradycji 70 Pułku Piechoty w Pleszewie od lat dba o pamięć o Żołnierzach Wyklętych, organizując wiosną choćby dedykowany młodzieży rajd śladem kpt. Jana Kempińskiego „Błyska” i por. Kazimierza Skalskiego „Zapory”. Taczanowskie lasy, czyli miejsce, w którym odbywa się to wydarzenie nie jest przypadkowe. Kompleksy leśne niejednokrotnie „gościły” żołnierzy podziemia niepodległościowego. Na tym terenie w 1945 r. operował m. in. oddział kpt. Jana Kempińskiego. Tutaj też 22 stycznia 1948 r. został otoczony i rozbity przez 100-osobową grupę operacyjną KBW-UB-MO 8-osobowy oddział Konspiracyjnego Wojska Polskiego dowodzony przez por. Kazimierza Skalskiego.

Dalsza część tekstu pod wideo
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Pleszewie - zobacz materiał wideo

od 7 lat

Dobrym momentem, aby przypomnieć losy Wyklętych jest również 1 marca. Tego dnia obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W piątek członkowie stowarzyszenia wspólnie z Muzeum Regionalnym zaprosili młodzież ze szkół średnich na lekcję historii. Uczniowie mogli wysłuchać prelekcji Janusza Waliszewskiego o fenomenie Żołnierzy Wyklętych.

- Kim byli? To ludzie pochodzący z różnych środowisk, różnych grup społecznych, ale przede wszystkim ze wsi, bo większość polskiego społeczeństwa przed wojną i po II wojnie światowej to była ludność wiejska. To były te osoby, które dotrzymały przysięgi na wierność RP i uznały, że warto poświęcić życie dla odzyskania niepodległości. Mordowani, aresztowani, prześladowani, pozostali jednak wytrwali i dzięki nim jesteśmy w tym miejscu w jakim jesteśmy. To dzięki nim komunizacja Polski opóźniła się o czas chociażby do śmierci Stalina i dzięki temu byliśmy jedynym państwem w obozie komunistycznym, gdzie wiara, kościół, tradycyjna rodzina przetrwały. Pamięć o nich jest o tyle ważna, że dziś wszystko to zaczyna być podważane i myślę, że ta nauka płynąca z wiedzy o Żołnierzach Wyklętych i pamięć jaką jesteśmy im winni, powinna konstruować całe nasze społeczeństwo. Dlatego jest to tak ważne święto. Mam nadzieję, że będzie ono kultywowane przez młodych

- opowiada Janusz Waliszewski, nauczyciel historii i członek Stowarzyszenia Drużyna Tradycji 70 Pułku Piechoty w Pleszewie.

Drugą prelekcję o WSGO „Warta” i żołnierzach wyklętych południowej Wielkopolski wygłosił Maciej Grzesiński.

- Ponadto młodzież mogła obejrzeć dwa filmy zrealizowane przez poznański oddział Telewizji Polskiej zatytułowane „WSGO Warta” i „Groźny”

- mówi Katarzyna Rutkowska z pleszewskiego muzeum. Dodajmy, że na ekranie mogliśmy podziwiać pleszewskich rekonstruktorów.

W godzinach popołudniowych Drużyna Tradycji 70 Pułku Piechoty upamiętniła żołnierzy wyklętych na cmentarzach w Kowalewie oraz Pleszewie (ulice Kaliska i Piaski). Obchody zakończyła msza święta w kościele p.w. Ścięcia św. Jana Chrzciciela, po której złożono wiązanki i zapalono znicze pod tablicą upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych Ziemi Pleszewskiej.

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Magdalena Marciniak będzie ubiegała się o fotel burmistrza Chocza w zbliżających się wielkimi krokami wyborach samorządowych. Obecna wiceburmistrz i KWW „Dla Dobra Gminy Chocz” 27 lutego oficjalnie rozpoczęli kampanię

Magdalena Marciniak i KWW „Dla Dobra Gminy Chocz” zainauguro...

W 2024 roku kościół parafialny w Szymanowicach przejdzie gruntowny remont. Gmina Gizałki pozyskała na ten cel dofinansowanie w wysokości ponad 1,6 mln zł

Kościół parafialny w Szymanowicach przejdzie gruntowny remon...

28 lutego 2024 roku o 15.10 na drodze krajowej nr 12 w miejscowości Popówek w gminie Gołuchów doszło do zderzenia trzech samochodów osobowych

Zderzenie trzech pojazdów w gminie Gołuchów. Dwie kobiety zo...

XVII Gminny Konkurs Wypieku Ciasta Domowego w Brzeziu. Najsmaczniejszy konkurs na świecie rozstrzygnięty! Te placki to niebo w gębie!

XVII Gminny Konkurs Wypieku Ciasta Domowego w Brzeziu. Najsm...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto