Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

LUDZIE: Artur Jędrzak z Krotoszyna pracuje nad lekiem na raka

Redakcja
arch.
Artur Jędrzak ma 26 lat. Urodził się w Krotoszynie i ukończył tutejsze I Liceum Ogólnokształcące im. H. Kołłątaja.

Artur Jędrzak, aktualnie jest doktorantem III roku Studium Doktoranckiego realizowanego na Wydziale Technologii Chemicznej, Politechniki Poznańskiej, a także w Centrum NanoBioMedycznym Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

Prowadzi zaawansowane już badania związane z syntezą hybrydowych mikro- i nanoplatform dla zastosowań biosensorowych i medycznych, w tym opracowywaniem platform w leczeniu nowotworu wątroby. Realizuje program badań w ścisłej współpracy z Uniwersytetem w Bristolu (Wielka Brytania).

Dotychczasowy dorobek naukowy Artura Jędrzaka robi wrażenie. To dziewięć publikacji, dwie książki i wiele komunikatów wygłoszonych na konferencjach krajowych i międzynarodowych. Jego wystąpienia zostały wysoko ocenione oraz nagrodzone przez obiektywne grono wybitnych naukowców m.in. w Amsterdamie, Gdańsku i Tokio.
Odbył cztery staże nauko-we: w Polsce, w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i w Australii; jest współwykonawcą kilku projektów naukowo-badawczych. To również stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Laureat Nagrody Polskiej Akademii Nauk, a także Stypendysta programu Erasmus+ i NA-WA.

Nasz krotoszynianin to kolejny Kołłatajowiec, który swoją aktywnością i wyborem drogi życiowej próbuje pomóc innym ludziom. Aktualnie pracuje nad lekiem na raka, który póki co jest wciąż czymś nieosiągalnym w medycynie. Spotkaliśmy się z Arturem by porozmawiać z nim na ten temat. Kto wie, być może to właśnie Artur i zespół, z którym pracuje dokona w końcu przełomowego odkrycia.

Skąd zainteresowanie tą dyscypliną nauki medycznej?
– Motywacją do podjętych trzy lata temu badań było monitorowanie zdrowia i leczenie nowotworowe. Opracowywanie nowatorskich i innowacyjnych platform dla biosensorów (urządzenia analityczne) jak i dla nanomedycyny są obecnie ważną dziedziną nauki. Jak wiemy, nowotwór – w tym rak wątroby – jest obecnie poważnym problemem, który występuje w społeczeństwie. Moim zdaniem, każde podjęte badanie wpływa na rozwój opracowywania rodzaju terapii, wykorzystując odpowiednie komponenty. Zbliża to nas do dokładniejszego, szybszego monitorowania i – głęboko w to wierzę – do powstrzymania tej choroby.

Lek na raka? Realne?
– To dość złożony problem, ale jego rozwiązanie jak najbardziej realne, dlatego prężnie pracujemy. Modelowe leki cytostatyczne już istnieją, jednakże problem polega na odpowiednim dostarczeniu leku w miejsce występowania zmian nowotworowych za pomocą odpowiedniej nanoplatformy takiego „kuriera”, który umożliwi dostarczenie w pożądane miejsce. Dochodzi tutaj kwestia stężenia, rodzaju, czasu przebywania. Dodatkowym problem jest to, że lek przeciwnowotworowy działa zarówno na chore jak i zdrowe komórki. Dobór odpowiedniej terapii, najczęściej o charakterze łączonym, np. chemio i fototerapii (nad czym pracujemy), może pomóc w zwalczaniu nowotworu wątroby.

Realizuje Pan program badań w ścisłej współpracy z Uniwersytetem w Bristolu? Jakieś szczegóły?
– Zakres pracy obejmuje studia literaturowe dotyczące aktualnego stanu wiedzy o mikro- i nanoplatformach, skupiając się na informacjach związanych z ich budową, strukturą, a także właściwościami i dotychczasowym potencjale aplikacyjnym. Część eksperymentalna obejmuje z kolei syntezy oraz charakterystyki fizykochemiczne otrzymanych zaawansowanych materiałów. Badany etap dotyczy szeregu eksperymentów mających na celu m.in. immobilizację grupy enzymów, a także załadunek i uwalnianie modelowych leków cytostatycznych z wykorzystaniem otrzymanych nośników do weryfikacji oddziaływań powstałych pomiędzy enzymem lub lekiem a mikro- i nanonośnikiem. Ostatnim etapem było przetestowanie otrzymanych układów pod kątem ich właściwości użytkowych: katalitycznych, biologicznych i medycznych. Powstałe rezultaty są szczegółowo omówione i podsumowane, a także skonfrontowane z istniejącym stanem wiedzy. Zwieńczeniem pracy będzie zaprezentowanie wniosków końcowych płynących z przeprowadzonych badań w formie rozprawy doktorskiej . Pozyskane rezultaty badań zostały pozytywnie ocenione przez recenzentów i posłużą jako platforma do realizacji dalszych zaawansowanych badań.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: LUDZIE: Artur Jędrzak z Krotoszyna pracuje nad lekiem na raka - Krotoszyn Nasze Miasto

Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto