Zmarł pochodzący z Kobylina płk WP prof. dr hab. n. med. Gerwazy Świderski [ZDJĘCIA]

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
ppłk WP prof. dr hab. n. med. Gerwazy Świderski Grzegorz Śnieciński
W czwartek, 20 września zmarł płk WP prof. dr hab. n. med. Gerwazy Świderski, pochodzący z Kobylina.

Gerwazy Świderski urodził się 26 maja 1920 r. w Kobylinie, jako syn Powstańca Wielkopolskiego Stanisława Świderskiego (1888-1960) oraz Anny z d. Orlickiej (1895-1985). W kampanii wrześniowej zginął jego brat, plut. pchor. Stefan Świderski (1916-1939), dowódca plutonu ckm w 3 batalionie 60 Pułku Piechoty Wielkopolskiej. Jego drugi brat, Zenon Świderski (1923-2017) działał w konspiracji podczas II wojny światowej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ostatnia droga śp. Zenona Świderskiego [ZDJĘCIA + FILM]

Gerwazy Świderski w 1939 r. ukończył kurs pierwszej pomocy chirurgicznej dla studentów medycyny w Szpitalu Garnizonowym w Poznaniu, a w kampanii wrześniowej był dowódcą Batalionowego Punktu Chirurgicznego w Łęczycy. W czasie obrony Warszawy był komendantem Frontowego Lazaretu w Korpusie Medycznym Armii „Poznań”.

W latach 1939 – 1941 był asystentem medycznym w szpitalu w Marysinie, a później pracował jako urzędnik biurowy w Zespole Majątków Rolnych. W 1943 r. został zatrudniony w szpitalu w Krotoszynie i tu doczekał końca wojny.

Gdy front przechodził przez teren krotoszyński, do szpitala zaczęli trafiać ranni. Szpitale zaopatrzyły łącznie 3687 rannych, a Gerwazy Świderski zoperował w przeciągu 10 dni 294 rannych, co do dzisiaj określa się mianem chirurgicznego rekordu w czasie II wojny światowej.

Po zakończeniu wojny był wykładowcą w Katedrze Anatomii Opisowej oraz w Klinice Chirurgicznej Uniwersytetu Poznańskiego. W 1949 r. uzyskał dyplom na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego. W 1951 r. został doktorem, w 1960 r. obronił habilitację, a w 1985 r. został profesorem. W całej karierze wypromował 13 profesorów, 19 doktorów i 3500 specjalistów spondyliatrii.

W latach 1949 – 1956 bł w czynnej służbie wojskowej jako kierownik Szpitalnego Oddziału Ortopedii i Chirurgii Urazowej w Poznaniu, skąd odszedł w stopniu kapitana, a dosłużył się do końca życia stopnia pułkownika.

W latach 1960-1973 był zastępcą dyrektora w Instytucie Ortopedii w Poznaniu, w 1973 r. - konsultantem w Ministerstwie Górnictwa, a w latach 1973-1981 – kierownikiem Kliniki Ortopedycznej Instytutu Chirurgii Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej we Wrocławiu.

Był założycielem i prezydentem Światowej Federacji Chirurgów Kręgosłupa WHO oraz założycielem pierwszej na świecie Samodzielnej Kliniki Chorób Kręgosłupa we Wrocławiu w 1991 r. W 1951 r. wyłonił nową dziedzinę medycyny jaką była spondylologia, czyli nauka o problemach kręgosłupa.

W swoim barwnym życiu był również m.in. rektorem Międzynarodowej Akademii Chirurgów Kręgosłupa, dziekanem Fakultetu Partnerstwa Narodów UNESCO, przewodniczącym Krajowego Komitetu Chirurgów Kręgosłupa PTL, przewodniczącym Komitetu Badań Naukowych PTL, czy dyrektorem Instytutów Regionalnych Kultury i Nauki w Wielkopolsce i na Śląsku.

Odznaczony był m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem „Millenium Medycyny Polskiej”, Medalem za Popularyzację Wiedzy Lekarskiej, Medalem XX-lecie Wyzwolenia Wielkopolski, Medalem za Wolność i Demokrację, Medalem X-lecia PRL, Odznaką Grunwaldzką, Medalem „Zwycięstwa i Wolności”, Medalem za Warszawę i innymi.

Żoną prof. Gerwazego Świderskiego była dr Krystyna Świderska z d. Soldenhoff. Profesor miał dwójkę dzieci.

+++

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

E
Errata

Medal X-lecia PRL dla funkcjonariusza aparatu bezpieczeństwa. https://katalog.bip.ipn.gov.pl/informacje/4139 Z dniem 27.05.1949 został powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej i przekazany przez MON do MBP. W okresie od 1.01.1955 do 31.07.1956 praca w MSW.

Dodaj ogłoszenie