Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Krotoszynie kończy dziś 355 lat! [ZDJĘCIA]

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
arch. Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Krotoszynie
Prężnie działające Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Krotoszynie kończy dzisiaj 355 lat! Dokładnie 19 lutego 1667 r. przywileje bractwa zatwierdził król Jan Kazimierz. Jest to obecnie najstarsza organizacja strzelecka w Okręgu Ostrowskim, 14 pod tym względem w Wielkopolsce i 36 - w Polsce.

Powstanie organizacji

Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Krotoszynie powstało z inicjatywy dziedziczki Katarzyny Rozdrażewskiej, która wystawiła dokument przed 1667 r. Został on jednak zatwierdzony przez króla Jana Kazimierza 19 lutego 1667 r. i tę datę uznaje się za początek organizacji. Dokumenty te potwierdzali kolejno: król Michał Korybut Wiśniowiecki 25 stycznia 1673 r., dziedzic Krotoszyna Franciszek Zygmunt Gałecki 16 stycznia 1695 r., dziedzic Krotoszyna Józef Potocki 13 lutego 1728 r., a także królowie pruscy Fryderyk Wilhelm III w 1802 r. i jego następca Fryderyk Wilhelm IV w 1841 r. Bracia początkowo wybierali miejsce strzelań, jednak w 1769 r. doczekali się nowej strzelnicy przy ul. Ostrowskiej. W XVIII w. co roku wybierano zarząd, który nazywano stołowymi, a na ich czele stał cechmistrz. Co roku również odbywały się w Zielone Świątki strzelania o tytuł króla, marszałka i rycerza. I ta tradycja jest kultywowana do dnia dzisiejszego.

Okres zaborów

Po 1793 r., czyli po czasie, gdy Krotoszyn znalazł się w pod zaborami bractwo ulegało stopniowej germanizacji, jednak do końca XIX w. udało się Polakom osiągnąć większość, tak, że w 1909 r. Niemcy utworzyli własną konkurencyjną Niemiecką Gildię Strzelecką, którą wspierał finansowo magistrat. W 1841 r. bractwo uchwaliło nowy statut, a kolejny w 1909 r. W 1842 r. bracia kurkowi wzięli kredyt i wybudowali strzelnicę przy ul. Rawickiej nazywaną często "laskiem brzozowym".

Okres międzywojenny

Możemy przewidywać, że w okresie I wojny światowej i Powstania Wielkopolskiego działalność bractwa nie była za bogata, jednak w 1920 r. rozpoczęła się reorganizacja stowarzyszenia. W 1922 r. uchwalono nowy statut, a kolejny dekadę później. Bractwo wstąpiło do Okręgu Ostrowskiego Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP. Największym osiągnięciem okresu międzywojennego była budowa i otwarcie w 1938 r. nowej strzelnicy mieszczącej się przy ul. Świętokrzyskiej. Jest to ta sama strzelnica, którą obecnie posiada bractwo. Co ciekawe, nazwa Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Krotoszynie pojawiła się w 1932 r. zgodnie z nowym statutem. Wcześniejsze nazwy to: Bractwo Strzeleckie miasta Krotoszyna; Giełda Strzelecka w Krotoszynie; Cech Strzelecki w Krotoszynie; Towarzystwo Strzeleckie w Krotoszynie.

Likwidacje i reaktywacje

Wybuch II wojny światowej przerwał działania bractwa. Po jej zakończeniu, a na pewno już w 1947 r. bractwo wznowiło działalność, jednak dekretem z 1951 r. wszystkie bractwa w Polsce zostały zlikwidowane. Procedura likwidacyjna bractw kurkowych w powiecie krotoszyńskim rozpoczęła się 11 lipca 1951 r., a zakończyła 9 listopada 1955 r. Na cztery dekady działalność bractwa była zakazana. Zainteresowanie bractwem narastało na pocz. lat 90. XX w. 22 stycznia 1994 r. powstała grupa inicjatywna, która opracowała statut i wystąpiło z wnioskiem o rejestracji stowarzyszenia, które zostało zarejestrowane 28 marca. W 1995 r. bractwo odzyskało dawną strzelnicę przy ul. Świętokrzyskiej, a dziś nazwa ulicy to Bractwa Kurkowego 1. Również w 1995 r. bractwo otrzymało sztandar, od 2020 r. posiada swoją stronę internetową pod adresem www.kbskrotoszyn.org oraz fanpage na Facebooku pod adresem www.facebook.com/krotoszynkbs, a od 2021 r. - armatę czarnoprochową. Organizacja liczy obecnie 38 członków, z czego 28 członków zwyczajnych, 7 kandydatów na członków oraz 3 członków honorowych. W ciągu roku odbywają się turnieje m.in. o Ryngraf ś. Sebastiana i Puchar Pamięci Jerzego Piotrowskiego; Łańcuch Herbowy Miasta i Gminy Krotoszyn oraz Turniej Radnych i Pracowników Samorządowych; Intronizacja Króla Kurkowego po uprzednim strzelaniu kurkowym; Puchar Prezydenta RP; Krotoszyńskie Brackie Mikołajki, a od 2019 r. również Turniej Strzelecki z broni czarnoprochowej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto