Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krotoszyn - Kup tytoń i zmiel sobie sam. A co z akcyzą?

Małgorzata Krupa
Małgorzata Krupa
W sklepie sprzedającym suszone liście można kupić tytoń w całości, co robią z nim klienci - to już ich sprawa i ryzyko

Sprzedaż tytoniu do palenia objęta jest podatkiem akcyzowym - chyba, że sprzedawane są liście w całości. Wtedy akcyzy płacić nie trzeba.

- Suszone liście tytoniu w całości nie są wyrobem akcyzowym w rozumieniu ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. 2009 r., Nr 3 poz.11) - wyjaśnia Cezary Kosman, ekspert z Izby Celnej w Poznaniu.

- Do wyrobów tytoniowych w rozumieniu ustawy zalicza się: papierosy, tytoń do palenia, cygara i cygaretki. Nieprzetworzone suszone liście tytoniu (w całości) nie spełniają kryteriów tytoniu do palenia, tym samym obrót takimi wyrobami nie wchodzi w zakres zainteresowania przepisów akcyzowych.

Czytaj także: ABW zlikwidowało nielegalną fabrykę papierosów w Krotoszynie

Tych przepisów trzymają się właściciele nowego sklepu przy ul. Fabrycznej. Sprzedają tam dwa rodzaje tytoniu (mocniejszy i słabszy) oraz inne suszone liście, np. pokrzywę. Na półkach znaleźć można kilka pojemników z suszem, na ścianach informacje o ich właściwościach i zastosowaniu (kto wie, że z pokrzywy można robić chipsy?).

Za 100 gram liści - również tytoniowych - zapłacić trzeba 10 zł. - Żeby nadały się do palenia, trzeba je pokroić i zmielić. Biorąc pod uwagę odpadki, to z porcji można zrobić jakieś 80 papierosów. Patrząc na ceny papierosów, nic dziwnego, że sklep ma klientów - mówi jeden ze "znawców" branży.

Czytaj także: Krotoszyn - zatrzymano handlarzy nielegalnym tytoniem

To, że klientów jest niemało, potwierdza sprzedawca pracujący w sklepie. O towarze i przepisach związanych z akcyzą - mówić jednak nie chce. Zapytany o mielenie tytoniu odpowiada, że on nie może, ale klient może zrobić z tym, co chce.

Klienci mielą zatem kupione liście - niektórzy w domu, na przykład maszynką do makaronu, inni korzystają z pomocy tych, którzy posiadają nieco lepszy sprzęt. Nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć, że taki sprzęt stoi na zapleczu tego właśnie sklepu.

Osoba kupująca tytoń sama może sobie tam go zmielić. Sprzedawca nie przykłada do tego swojej ręki. A to, co klient robi z kupionym tytoniem, robi to na własną odpowiedzialność.

Czytaj także: Krotoszyńscy policjanci odkryli kontrabandę - 113 tys. sztuk nielegalnych papierosów

- Produkcją wyrobów tytoniowych w rozumieniu ustawy jest ich wytwarzanie, przetwarzanie, a także pakowanie. Zmiana parametrów fizycznych liści tytoniowych w taki sposób, iż spełniają one kryteria wyrobów tytoniowych w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym może być zatem przedmiotem opodatkowania - mówi Kosman.

- Nie ulega wątpliwości, że zarówno tytoń pocięty, nadający się do palenia, jak i tytoń zrolowany nadający się do palenia, stanowią wyroby tytoniowe w rozumieniu ustawy.

Teoretycznie więc klienci, którzy mielą tytoń i robią z niego papierosy - nawet na własny użytek, powinni zapłacić podatek. W praktyce prawdopodobnie nikt nawet o tym nie myśli.

- Stwierdzenie powstania obowiązku podatkowego, jak i wskazanie podatnika dokonującego czynności podlegającej opodatkowaniu uzależnione są od indywidualnych okoliczności konkretnej sprawy. - podsumowuje specjalista z poznańskiej Izby Celnej.

Krotoszyn.naszemiasto.pl na Facebooku. Zebraliśmy całe miasto w jednym miejscu - dołącz do naszej społeczności!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto