Gratulowali naszym zawodnikom startu na Mistrzostwach Świata w Sumo

Damian Gamrot, Marcin Szyndrowski
W czwartek, 11 sierpnia w samo południe w siedzibie Towarzystwa Atletycznego Rozum w Krotoszynie odbyło się spotkanie z włodarzami i dziennikarzami lokalnych mediów na konferencji podsumowującej starty naszych zawodników na Mistrzostwach Świata Sumo w Mongolii. Zobacz nasze zdjęcia!

Przypomnijmy: Mistrzostwa Świata w Sumo, które odbyły się w Ułan Bator w Mongolii, w dniach 29-31 lipca są dla reprezentantów powiatu krotoszyńskiego wielkim sukcesem.

Najmocniej biło serce krotoszynianki Olimpii Robakowskiej (TAR), która zdobyła pierwszy w swojej karierze – brązowy medal MŚ w kategorii do 80 kg. Stoczyła 4 walki. W pierwszej zwyciężyła z Yu Ting z TajPej. W ćwierćfinale zaś pokonała Rosjankę Annę Alexandrovą. W półfinale, po ciężkim boju, przegrała z Mongołką Otgon Munkhtsetseg. W walce o brąz Polka mimo kontuzji, której nabawiła się podczas Poland Open na początku lipca, dała z siebie wszystko i pokonała zawodniczkę z Tajlandii – Amnuaypol Kamonchanok.

Jest to największy sukces sportowy Olimpii. Choć należy wspomnieć także o brązowym medalu, który zawodniczka zdobyła podczas Mistrzostw Europy odbywających się w Krotoszynie. Tymi dwoma medalami Olimpia, na którą w Krotoszynie czekało gorące powitanie, zapewniła sobie start w przyszłorocznych Igrzyskach Sportów Nieolimpijskich – WORLD GAMES we Wrocławiu. O brązowy medal dosłownie otarła się, nieoczekiwanie, Marina Rozum (TAR Krotoszyn), która w kategorii open zajęła 5 miejsce. W pierwszej walce zwyciężyła zawodniczkę z Niemiec – Johannę Schumann. W ćwierćfinale wygrała z Chao Yi Chen z TajPej. W półfinale została pokonana przez późniejszą mistrzynię świata Anną Poliakovą z Rosji. A w walce o brąz, po trudnej walce, uległa reprezentantce Mongolii Baast Batchimeg.

Na uwagę zasługuje też dobry start w kategorii open juniorek – Aleksandry Rozum (TAR), która zajęła 4 miejsce. Juniorzy z reprezentacji Polski, wśród których znalazł się Bartosz Wojciechowski (Samson Kobylin) zdobyli brązowy medal w drużynówce. I to właśnie Bartosz sprawił, że szala przeważyła się na naszą stronę, bo jego walka, przy wyniku 1:1 zdecydowała o wygranym meczu z Gruzją. A walki układały się następująco: najpierw przegraliśmy z Mongolią 3:0, następnie wygraliśmy z Rosjanami 2:1 i ostatecznie wygraliśmy z Gruzinami 2:1.

Ceremonii otwarcia mistrzostw dokonał zawodowy mistrz świata Yokozuna Hakuho. A otwartością i gościnnością Mongołowie uwiedli wszystkich. - Były to najpiękniejsze Mistrzostwa Świata w historii tej dyscypliny sportu. Hala sportowa była zapełniona po brzegi, 5 tysięcy kibiców dopingowało najlepszych zawodników sumo – mówi Dariusz Rozum, Prezes Towarzystwa Atletycznego Rozum Krotoszyn, Prezes Polskiego Związku Sumo i Prezydent Europejskiej Federacji Sumo, który podczas Kongresu Światowej Federacji Sumo, odbywającego się w Mongolii w trakcie mistrzostw, został wybrany także wiceprezydentem Światowej Federacji.

*****
Prof. Smorawiński: Do niektórych sportowców nie dociera, że nauka poszła do przodu

Źródło: TVN24