Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

e-Usługi w Starostwie Powiatowym [ZDJĘCIA]

Wiesław Zdobylak
We wtorek 11 kwietnia w gabinecie starosty krotoszyńskiego Stanisława Szczotki miała miejsce inauguracja projektu pod nazwą “Cyfrowy Powiat Krotoszyński –cyfryzacja i modernizacja baz danych”. Projekt realizowany w Starostwie Powiatowym od 2016 roku finansowany jest w 85 proc. ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014–2020. Suma dofinansowania wyniosła 2 mln 565 tys. 806 zł. Zakończenie całego przedsięwzięcia planowane jest na koniec I kwartału 2018 roku.

Przełomowe znaczenie cyfryzacji i modernizacji baz danych polega na zaktualizowaniu danych geodezyjnych i kartograficznych, w tym przede wszystkim dotyczącej ewidencji gruntów i budynków.
Wycofano z użycia (choć zachowano dla potrzeb ewentualnej konieczności odtworzenia) analogowe mapy, wytwarzając w ich miejsce odpowiedniki cyfrowe, bardzo łatwe do powielenia, przechowania i udostępnienia dla zainteresowanych osób.

– Udało się zaktualizować i poprawić mapy geodezyjne nawet sprzed 150 lat. Na tych mapach pojawiały się powielane latami błędy i przesunięcia granic działek sięgające nawet 2–3 metrów. Teraz mamy mapy cyfrowe, które można wydać zainteresowanym osobom niemal od ręki, a one zapłacą za wszystko na miejscu, korzystając z płatności elektronicznej. To wpłynie na bezpieczeństwo obrotu prawnego tego typu dokumentami oraz na bezpieczeństwo prowadzenia inwestycji np. projektowych. Dysponując aktualnymi mapami uda się uniknąć kolizji np. z siecią energetyczną lub wodociągową, co było częstą bolączką inwestorów – zachwalał cyfryzację zasobów geodezyjnych i kartograficznych kiewonik wydziału geodezji, kartografii, katastru i gospodarki nieruchomościami Dariusz Kłakulak.

Proces aktualizowania map jeszcze się nie zakończył. Jak zapowiedział kierownik Kłakulak w najbliższym czasie tworzona będzie ortofotomapa cyfrowa, a więc wykonanych zostanie nad powiatem krotoszyńskim kilka nalotów samolotowych, dzieki którym uzyska się ultradokładne zdjęcia np. położenia budynków, gdzie granica błędu wynosić będzie nie więcej niż 7 centymetrów. – Uzyskamy w ten sposób pełną informację o położeniu budynków. Zrobi się aktualne i poprawne dane, to będzie ich uszlachetnienie – dodał kierownik powiatowej geodezji.
W ramach poprawiania ewidencji gruntów i budynków na terenie powiatu pojawią się również geodeci, którzy pytać będą m.in. o daty budowy nowych budynków. W ten sposób wszystkie dane geodezyjne i kartograficzne zostaną zaktualizowane.

Powiat krotoszyński dołączy do niewielu powiatów ziemskich, które mają w pełni aktualne, cyfrowe i łatwo dostępne mapy swojego terenu. Jednym z takich powiatów jest od kilku lat pobliski powiat milicki.

(Źródło: Agencja TVN)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto