Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dwór w Rzemiechowie - dawna siedziba rodu Chełkowskich lata świetności ma już za sobą [ZDJĘCIA]

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
Marcin Szyndrowski | arch. krotoszyn.naszemiasto.pl
Rzemiechów to mała wieś w gminie Kobylin, w której znajduje się perełka, czyli dawny dwór rodu Chełkowskich. Poznajcie jego historię.

Spis treści

XVI wieczna wieś pod Kobylinem

Rzemiechów nad Orlą należał w początkach XVI w. do Starkowieckich, którzy byli właścicielami m.in. położonego nieopodal Starkówca. Ostatnim męskim potomkiem rodu był jezuita Stanisław Starkowiecki. Po nim dobra rzemiechowskie nabyli w 1677 r. Naramowscy, a później ziemie przechodziły do Walknowskich, Sokolnickich i Chełkowskich. Naramowscy kupili Rzemiechów, Łagiewniki i Starkówiec w zastaw kredytu, dlatego stracili je w 1699 r., natomiast Katarzyna Walknowska wychodząc za mąż za Kazimierza Sokolnickiego wniosła Rzemiechów do majątku. Od początku istnienia wsi był tam mały folwark. W XVI w. i XVII w. kmieci było niewielu, np. w 1527 r. było ich tylko dwóch, a w 1728 r. - już żadnego. Zdaniem wybitnego archiwisty Józefa Łukaszewicza, zarówno Starkowieccy, Naramowscy, jak i Walknowscy (czyli w wiekach od XVI do XVIII) posiadając inne dobra, nie mieszkali w Rzemiechowie. Dlatego wieś często wydzierżawiano. W 1708 r. dzierżawił ją Jan Czeluściński, w 1715 r. - Antoni Olszowski, a w 1753 r. - Karger. Dopiero Sokolniccy zamieszkali w dworku, który wznieśli pod koniec XVIII w. Skromny dworek miał kapliczkę i osobnego kapelana. 15 kwietnia 1787 r. w tej kaplicy odbył się ślub Jadwigi Sokolnickiej z Damascenem Borzęckim, a wesele było tak huczne, iż miało "ich szczupły dwór ledwie wszystkich mógł pomieścić". W okresie Wielkiego Księstwa Poznańskiego (1815–1848) miejscowość należała do wsi większych w ówczesnym pruskim powiecie krotoszyńskim w rejencji poznańskiej. Rzemiechów należał do okręgu kobylińskiego tego powiatu i stanowił część majątku Kuklinów, którego właścicielem był wówczas Józef Chełkowski.

Majątki Chełkowskich w okolicy

Chełkowscy herbu Wczele, czyli Felicja z Wężyków (1845-1932) i Franciszek (1839-1893) ze Staregogrodu zakupili w 1886 r. Śmiełów powiększając swój majątek. Ich synem był Józef Chełkowski (1868-1954), który podzielił majątek pomiędzy dzieci. Sam rezydował w Kuklinowie. Jego synami byli m.in. Szczęsny Chełkowski (1899-1977) posiadał dobra z Dzierżanowie, Michał Chełkowski (1912-2003) w Rzemiechowie, Krzysztof Chełkowski (1909-1994) w Starymgrodzie, a Wojciech Chełkowski (1908-1983) - w Lipowcu.

Dwory Chełkowskich

Legenda głosi, że Chełkowski podzielił majątek i wybudował każdemu z dzieci dwór. Dwór w Kuklinowie spłonął w 1945 r., dwór w Dzierżanowie został rozebrany w 2016 r., dwór w Starymgrodzie jest częściowo zamieszkały, a dworki w Rzemiechowie i właśnie Lipowcu niszczeją. Obecny dwór w Rzemiechowie powstał na przełomie XIX i XX w. O wcześniejszym wiemy niewiele. Za czasów Sokolnickich w dworze znajdowała się kapliczka z kapelanem. Teraźniejszy dwór jest murowany, piętrowy oraz kryty czterospadowym dachem i fasadą skierowany na południe. Wejście poprzedzone jest gankiem. W czasach Chełkowskich dwór otoczony był parkiem, który miał ok. 3,3 ha. Obecnie zachowało się ok. 0,8 ha.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto