Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy poewangelicki kościół w Zdunach będzie remontowany?

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
Konserwator zabytków z Kalisza nakazał gminie remont dachu kościoła poewangelickiego do końca bieżącego roku. Kiedy ruszą prace?

Do naszej redakcji zgłosił się mieszkaniec, który twierdzi, że w tym roku powinien zostać wyremontowany zdunowski kościół poewangelicki. Remont ponoć miał nakazać konserwator, prac niestety żadnych nie widać.

Konserwator potwierdza
Skontaktowaliśmy się z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Poznaniu Delegatura w Kaliszu.
– Były wydane zalecenia i do końca roku są aktualne. Gmina Zduny musi naprawić miejscowe nieszczelności i naprawić rynny. Decyzja została wydana w 2015 r., a zalecenia były przedłużane – wyjaśniła nam Beata Maria Matusiak, Kierownik Delegatury w Kaliszu Wojewódzkiego Urzęd Ochrony Zabytków w Poznaniu.

Ustawa o ochronie zabytków nakazuje
Zapytaliśmy czy WUOZ może zlecić taką naprawę lub remont właścicielowi zabytku, nawet jeśli jest osobą prywatną. – Jeśli zabytek jest wpisany do rejestru; jest planowana kontrola i jeśli w ramach tej kontroli stwierdza się jakieś nieprawidłowości to oczywiście tak, to wynika z ustawy o ochronie zabytków – dodała Beata Matusiak.
Prace w Zdunach muszą odbyć się do końca roku. – Na początku przyszłego roku, w pier-wszym kwartale będzie planowana kontrola – zakończyła kierownik delegatury.

Kościół w tym roku ma już 224 lata
Pierwszy kościół ewangelicki powstał w Zdunach Niemieckich. Budowa rozpoczęła się w 1637 r.
W 1672 r. zburzono kościół w Sieniutowie (wskutek konfliktów religijnych), więc obecny kościół musiał posłużyć dla mieszkańców dwóch miast, czyli Sieniutowa i Zdun Niemieckich.
W 1725 r. po jednym z nabożeństw kościelny zapomniał zgasić świec , od których zapalił się ołtarz. Pastor zauważywszy to zdołał ugasić pożar. W 1740 r. był remontowany, a w 1789 r. spłonął jak większość miasta. To wtedy 23 czerwca (czarny wtorek) spłonęło sto sześćdziesiąt siedem budynków, wśród nich szkoła, kościół i dom pastora. Wiele lat później okazało się, że pożar wywołał pachołek celników (obok była granica ze Śląskiem), który usnął z zapaloną fajką.

Budowa nowego...
Wtedy to zdecydowano się przenieść też niemiecki cmentarz. Mieszkańcy trzech miast zbudowali nowy kościół z cegły palonej, który stanął w 1792 r. Ślad pożaru został do dzisiaj, o czym świadczy tabliczka nad wschodnim wejściem („Dei Gratia Exci-nere Restituta MDCCL-XXXXII”, czyli „”Dzięki Bogu z popiołów odrodzony 1792”).
Kościół działał do 1945 r. potem służył jako magazyn. W latach 80. XX w. dzięki staraniom ówczesnego naczelnika zaczął pełnić funkcję domu pogrzebowego. Niestety nie udało nam się skontaktować z władzami Zdun. W sekretariacie usłyszeliśmy, że odpowiedzi udzielić może tylko burmistrz Zdun, a ten z kolei jest na urlopie. Na prośbę wysłaliśmy jednak zapytania emailowo. Do dnia składu gazety nie uzyskaliśmy jednak żadnej odpowiedzi. Nie udało nam się również skontaktować z przewodniczącą Rady Miejskiej w Zdunach, która również jest na urlopie.

*****
ŚDM 2016:

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto