Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chwalą krotoszyńskich rzemieślników

Wiesław Zdobylak
Starszy cechu Józef Januszkiewicz podczas posiedzenia powiatowej komisji budżetowej
Starszy cechu Józef Januszkiewicz podczas posiedzenia powiatowej komisji budżetowej Wiesław Zdobylak
Cech Rzemiosł Różnych, którego prezesem i starszym cechu jest Józef Januszkiewicz, jest jedną z najbardziej cenionych organizacji na terenie powiatu krotoszyńskiego. Skupiając różne cechy reprezentujące aż 208 zakładów rzemieślniczych funkcjonuje z powodzeniem od 1953 roku jako Krotoszyńska Izba Rzemieślnicza. W lutym 2009 roku powołano do życia Ośrodek Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego w Krotoszynie, którego organem założycielskim i prowadzącym jest Cech Rzemiosł Różnych w Krotoszynie. I właśnie działalności Ośrodka oraz rozwojowi rzemiosła poświęcone było wystąpienie starszego cechu na posiedzeniu komisji budżetowo-gospodarczej 22 czerwca.

Zostaliśmy bardzo pochwaleni
Prezes Januszkiewicz miał dla radnych szereg dobrych wiadomości, ale też kilka postulatów, od których realizacji uzależniony jest dalszy dynamiczny rozwój krotoszyńskiego rzemiosła. – Zostaliśmy bardzo pochwaleni jako Krotoszyńska Izba Rzemieślnicza podczas Kongresu Rzemiosła Polskiego. Tylko my prowadzimy, jako jedyni w Polsce, ośrodek doskonalenia zawodowego. Ale, co najważniejsze, nie mamy kłopotu z doborem uczniów. Aby ukończyć szkolenia zawodowe przyjeżdżają do nas ludzie nawet z Konina i Turku. W sumie szkolimy czeladników w 24 zawodach, w czym pomagają nam liczne szkoły z Krotoszyna i okolic – zagaił dyskusję starszy cechu.
Doświadczenia zdobyte przez 8 lat działania ośrodka doskonalenia zawodowego zaowocowały zgłoszeniem postulatu, aby utworzyć tytuł “pomocnika rzemieślnika”, o który mogliby się starać w pierwszej kolejności ochotnicy z hufców pracy.
Pojawiły się również inne postulaty, które próbować będzie forsować Wielkopolska Izba Rzemieślnicza, choć wydaje się to mało prawdopodobne. Chodzi przede wszystkim o wprowadzenie zasady odpracowywania lat nauki, gdyż polski rynek jest systematycznie drenowany z wykwalifikowanych pracowników na rzecz zagranicy. – Rzemiosło stwierdza, że nasze państwo jest bardzo bogate, skoro cała nauka rzucana jest w kosz, bo wykwalifikowani ludzie z kraju wyjeżdżają. Za darmową naukę trzeba coś odpracować, bo nam pracownicy wyjeżdżają. Brakuje nam ludzi do pracy. Mamy nadmiar fryzjerów, mechaników samochodowych i sprzedawców. W innych zawodach poważne braki są. Dlaczego mamy posiłkować się Ukraińcami i innymi cudzoziemcami?! – dopytywał dramatycznie prezes Januszkiewicz.

Zwołamy sesję nadzwyczajną na temat rzemiosła
Do wystąpienia starszego cechu głos zabrał starosta krotoszyński. – Ostatnio byłem na uroczystej sesji Sejmiku Wojewódzkiego, gdzie Krotoszyńska Izba Rzemieślnicza zaprezentowała się z bardzo dobrej strony. Popieram postulat odpracowywania bezpłatnej nauki, zwłaszcza w przypadku lekarzy i pielęgniarek. W sprawie rzemiosła zwołamy wraz z burmistrzem Franciszkiem Marszałkiem nadzwyczajną sesję, na której będzie okazja podziękować cechowi za wielki wkład pracy w umacnianie marki powiatu krotoszyńskiego – podsumował dyskusję starosta Stanisław Szczotka.

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto