Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpieczeństwo w sezonie grzewczym. Strażacy przypominają o czym należy pamiętać podczas ogrzewania swoich domów i mieszkań

Tomasz Barylski
Tomasz Barylski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W trakcie sezonu grzewczego najczęstsze interwencje straży pożarnej dotyczą pożarów sadzy w kominie i ulatniającego się tlenku węgla. Jakie są przyczyny tego typu zdarzeń i jak możemy im zapobiegać? Dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Śremie, mł. kpt. Piotr Michalski przypomina, o czym należy pamiętać.

Bezpieczeństwo w sezonie grzewczym. Warto zadbać o przewody kominowe

Sezon grzewczy rozpoczął się na dobre. Do ogrzewania swoich domów wykorzystujemy m.in. piece na paliwa stałe takie jak m.in. ekogroszek czy pelet. Jest to również intensywny czas dla strażaków, którzy często wzywani są do pożarów sadzy w przewodach kominowych.

O tym, jakie są najczęstsze przyczyny powstania takich pożarów i jak temu zapobiec opowiedział mł. kpt. Piotr Michalski, dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Śremie. Szczegóły w materiale filmowym!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Czujka czadu może uratować nam życie!

Wspomniane pożary sadzy w kominie to nie jedyne przyczyny strażackich interwencji. Kolejnym zagrożeniem jest ulatniający się tlenek węgla potocznie nazywany czadem.

Tlenek węgla powstaje, gdy nie dochodzi do całkowitego spalania, tzn. jest niedostateczna ilość tlenu podczas tego procesu. Do tych zdarzeń dochodzi wówczas, kiedy w pomieszczenia, w których znajdują się urządzenia grzewcze, są niewentylowane lub nie przewietrzamy ich systematycznie

- tłumaczy dowódca JRG w Śremie. Jak dodał nasz rozmówca systematyczne wietrzenie pomieszczeń, niezastawianie urządzeń grzewczych i regularne przeglądy kominiarskie to najlepsze działania, by uchronić się przed tzw. tzw. “cichym zabójcą”. Warto również zainwestować w czujkę czadu.

Jeżeli dojdzie do zdarzenia, do uwolnienia tlenku węgla wówczas czujka powinna nas ostrzec przed niebezpieczeństwem

- podsumował mł. kpt Piotr Michalski.

Zobacz również na srem.naszemiasto.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto