Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akcja: usuwanie azbestu wciąż trwa

Marcin Szyndrowski
Arch. NM
W tym roku zakończono już usuwanie azbestu. Starostwo apeluje o kolejne zgłoszenia

Jak informuje Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, we wrześniu zakończył demontaż i odbiór wyrobów zawierających azbest z poszczególnych nieruchomości na terenie gmin z powiatu krotoszyńskiego.
Zebrano ogółem ok. 727 ton azbestu, z czego odbioru zdemontowanego i zabezpieczonego azbestu na posesji było prawie 605 ton, a usługę demontażu azbestu wykonano ok 122 ton. W poszczególnych gminach wyglądało to następująco. W gminie Krotoszyn usunięto prawie 139 kg azbestu, w gminie Kobylin – ok. 113 kg, w gminie Koźmin – ok. 243 kg, w gminie Rozdrażew ­– ok. 47 kg, w gminie Sulmierzyce – 75,5 kg i w gminie Zduny – prawie 110 kg. To całkiem sporo, biorąc pod uwagę, skalę problemu. W dalszym bowiem ciągu wiele z naszych dachów zawiera w sobie ten szkodliwy materiał.

Na realizację powyższego zadania Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa pozyskał środki finansowe w wysokości 127 tys. zł formie dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie jak również dotacji otrzymanej w wysokości 150 tys. zł z poszczególnych gmin powiatu krotoszyńskiego.
Okazuje się, że nadal można składać wnioski na usuwanie azbestu. Dlaczego jest to tak ważne? Azbest nie jest trujący, ponieważ nie wydziela żadnych lotnych związków, które mogłyby spowodować zatrucie. Szkodliwość azbestu wynika z jego włóknistej struktury. Przez wiele lat eksploatacji i stosowania azbestu zjawisko to nie było dostatecznie dobrze rozpoznane.Pojedyncze włókna azbestu są wyjątkowo cienkie – niewidoczne gołym okiem. Mogą być nawet setki razy cieńsze od ludzkiego włosa. Dodatkowo są zakrzywione. Taka haczykowata budowa sprawia, że po dostaniu się do oskrzeli czy płuc wczepiają się w tkankę. Nie są wydalane z organizmu i mogą się gromadzić przez wiele lat w tkance płucnej powodując zmiany chorobowe, w tym najgroźniejsze – nowotwory.
Stąd też kolejny apel. – Zwracamy się z prośbą o zgłaszanie się do poszczególnych gmin i podpisywanie wniosku na wykonanie usługi demontażu i usunięcia lub tylko usunięcia wyrobów zawierających azbest, zgromadzonych na terenie nieruchomości, wcześniej zdemontowanych i zabezpieczonych na swojej posesji. Zgłaszać możemy od zaraz nie czekając na wyłonienie wykonawcy. Wnioski będą przyjmowane przez poszczególne gminy do końca sierpnia każdego roku – informuje naczelnik wydziału Zbigniew Barański.

Do każdego wniosku należy przedłożyć koniecznie wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych; dokument potwierdzający tytuł prawny do dysponowania nieruchomością lub pisemną zgodę właściciela nieruchomości do udziału w programie w przypadku umowy najmu, dzierżawy bądź innej umowy oraz kopię złożonego wniosku o zgłoszenie robót niewymagających pozwolenia na budowę (wymiana pokrycia dachowego lub rozbiórka) bądź kopię pozwolenia na budowę lub rozbiórkę wydanych przez Starostę Krotoszyńskiego w przypadku zgłoszenia wniosku na demontaż, transport i utylizację. Warto rozważyć tę propozycję już dziś.

center>

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto