Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akcja: „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej” – debata lokalna w Rozdrażewie [ZDJĘCIA]

Martyna Polowczyk, Sylwia Dudek
Jak uwolnić potencjał aktywności obywatelskiej mieszkańców Polski lokalnej? Odpowiedzi na to pytanie udzielili uczestnicy debaty, która 20 maja odbyła się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rozdrażewie

Debata jest częścią projektu „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej”, organizowanego przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. To projekt, którego celem jest wywołanie szerokiej dyskusji nad mechanizmami rozwoju lokalnych społeczności. – Rozwój Polski lokalnej wymaga przede wszystkim dobrego pomysłu. Wizji, która pozwoli zmobilizować mieszkańców i celu, który wspólnymi siłami można osiągnąć. Mechanizmy rozwojowe powinny opierać się na wiedzy eksperckiej, ale nie wolno zapominać o zaangażowaniu i doświadczeniu lokalnych liderów – mówi Piotr Zbieranek, koordynator projektu.

Do udziału w projekcie została zaproszona m.in. Gminna Biblioteka Publiczna w Rozdrażewie – Organizatorzy na miejsce debat wybrali biblioteki, ponieważ są nie tylko lokalnym centrum dostępu do informacji i wiedzy, ale także przestrzenią spotkań – tak potrzebnych zwłaszcza w mniejszych miejscowościach – mówi Alicja Banaszek, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Rozdrażewie. Debata w Rozdrażewie odbyła się 20 maja. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele samorządu, reprezentanci lokalnych instytucji i organizacji oraz aktywna młodzież. W spotkaniu udział wzięli między innymi: wójt Mariusz Dymarski, dyrektor Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury Wojciech Szuniewicz, radna powiatowa Renata Zych-Kordus, radny gminny Dawid Bała, dyrektor ZSP Pan Krzysztof Broda, dyrektor ZSP Pani Grażyna Stachowiak.

Spotkanie miało formę warsztatu (dlatego liczba miejsc była ograniczona), podczas którego starano się określić, co motywuje do zaangażowania się w rozwój społeczności oraz co ułatwia zaangażowanie w ten rozwój. Stworzono listę trzech „motywatorów” i trzech „ułatwiaczy”. W bibliotece w Rozdrażewie wśród „motywatorów” wymieniono: 1.) imperatyw kategoryczny aktywności (społeczne ADHD) ; 2.) cel, rezultat, efekt końcowy, chęć pokonywania zmian, niezgoda ; 3.) radość z działania. Natomiast na liście „uławiaczy” znalazły się: 1.) partnerstwo, współpraca ; 2.) kreatywność, wena ; 3.) pieniądze i wiedza skąd je pozyskiwać.
Efekty i wnioski ze wszystkich dyskusji zostaną przedstawione opinii publicznej za pośrednictwem partnerów medialnych oraz na XI Kongresie Obywatelskim w listopadzie 2016 r. w Warszawie. Raport z debat zostanie wręczony Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejowi Dudzie.

Projekt „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej” został objęty honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Partnerem strategicznym projektu jest PKO Bank Polski. Ogólnopolscy partnerzy medialni: dzienniki i tygodniki Grupy Polska Press , TVP Kultura, ngo.pl, Życie Krotoszyna. Projekt jest organizowany w ramach Kongresu Obywatelskiego. Kongresy Obywatelskie od 10 lat są miejscem spotkania, wymiany refleksji i dyskusji między Polakami. Kongres angażuje do rozmów o rozwoju Polski znanych i cenionych przedstawicieli świata nauki, kultury, polityki, społeczeństwa obywatelskiego czy biznesu. Więcej o projekcie: www.kongresobywatelski.pl, zakładka: Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto