Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

50 lat temu powstał Zakład Tekstylno-Konfekcyjny „Teofilów” w Krotoszynie

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
arch. Łukasza Cichego
50 lat temu powstał Zakład Tekstylno-Konfekcyjny „Teofilów” w Krotoszynie. To przedsiębiorstwo zatrudniało w szczytowym okresie nawet do 1 tys. osób w samym Krotoszynie! Poznajcie jego losy!

Spis treści

50 lat temu powstał Zakład Tekstylno-Konfekcyjny „Teofilów” w Krotoszynie. Jednak to nie był pierwszy zakład tego typu. Poznajcie historię firmy, która zatrudniała w szczytowym okresie nawet 1 tys. osób!

Początki

Od dawna w Krotoszynie funkcjonowali rzemieślnicy zajmujący się produkcją ubrań. Po zakończeniu II wojny światowej istniało Odzieżowo-Obuwnicze Krotoszyńskie Przedsiębiorstwo Terenowe w Krotoszynie. Do 1967 r. zakład posiadał również filię w Zdunach i prężnie się rozwijał. Później przekształcono je w Zakłady Przemysłu Odzieżowego „Krotex”, a następnie w Zakład Tekstylno-Konfekcyjny „Teofilów” w Krotoszynie.

Teofilów znany w całej Polsce

Zakłady Tekstylno-Konfekcyjne „Teofilów” powstały w Łodzi i w czterech zakładach na terenie Polski zatrudniały ok. 6,5 tys. osób. Były to trzy zakłady : Zakłady Konfekcyjne: „Latona” w Ozorkowie, „Dandys” w Łodzi, Zakład Dzianin w Łodzi oraz „Teomina” w Krotoszynie. Zakład w Krotoszynie powstał 1 stycznia 1973 r.

Zakład Tekstylno-Konfekcyjne „Teofilów” działał bardzo prężnie. Produkował jedne z najlepszych ubrań w Polsce, a ponadto zatrudniał sporo mieszkańców obecnego powiatu krotoszyńskiego. W tym czasie przy „Teofilowie” prężnie działała Ochotnicza Straż Pożarna (włączona później do OSP Krotoszyn I) i Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Włókienniczego, Odzieżowego i Skórzanego. Drużyna kobieca z ZTK Teofilów reprezentowała przedsiębiorstwo na Krotoszyńskiej Spartakiadzie Międzyzakładowej. W 1984 r. panie zdobyły III miejsce, w 1986 r. - II miejsce, w 1987 r. - II miejsce, a w 1988 r. - III miejsce.

Zmiany ustrojowe

W ramach akcji protestacyjnej, 28 października 1981 r., ogłoszonej przez „Solidarność” w województwie kaliskim, do strajku w Krotoszynie przystąpiło wiele zakładów, m.in. ZTK „Teofilów”. Wszystko zaczęło się zmieniać wraz ze zmianami ustrojowymi w Polsce. Firma przez pewien czas działała jako „Teomax". W lipcu 1991 r. w budynku dawnego koszarowca, gdzie była portiernia „Teofilowa" otwarto sklep firmowy. Można było tam nabyć produkty „Teofilowa", a także „Latony" czy „Dandysa". W 1993 r. z przedsiębiorstwa wielozakładowego „Teofilów” powstała „Teomina", czyli samodzielna firma państwowa. W 1997 r. została postawiona w stan likwidacji. Wówczas zatrudniała ok. 1 tys. osób, co sprawiało, że była jednym z największych zakładów w Krotoszynie. Redukcja etatów oraz ograniczenie produkcji spowodowało przekształcenie jej w 1997 r. w spółkę, co uratowało zakład, ale to już inna historia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto