Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyzwolenie Poznania: 79 lat temu zakończyła się niemiecka okupacja

Szymon Paź
Szymon Paź
Zniszczona zabudowa ul. Wielkiej na Starym Mieście w Poznaniu
Zniszczona zabudowa ul. Wielkiej na Starym Mieście w Poznaniu Zbigniew Zielonacki / Lech Zielonacki / cyryl.poznan.pl
23 lutego 1945 r. skończyła się niemiecka okupacja Poznania. W trwających od końca stycznia walkach o miasto oraz we wcześniejszych nalotach na Poznań, zniszczonych lub uszkodzonych została ponad połowa budynków. Największe straty odnotowano w najcenniejszej części - na Starym i Nowym Mieście. Zobacz zdjęcia z pierwszych dni i miesięcy po wyzwoleniu Poznania!

79 lat temu wyzwolono Poznań spod okupacji niemieckiej

23 lutego 1945 r. skończyła się niemiecka okupacja Poznania. O godzinie 6 rano, po całonocnym szturmie Armii Czerwonej i zmobilizowanych przez nią poznaniaków, poddała się załoga poznańskiej Cytadeli, ostatniego punktu oporu okupanta. Walki o Poznań trwały wówczas od niemal miesiąca. Centrum miasta leżało w gruzach.

Pierwsze jednostki Armii Czerwonej dotarły pod Poznań 21 stycznia. Dzień później podjęły one nieudaną próbę zajęcia miasta z marszu. Udało im się jednak utworzyć przyczółek na zachodnim brzegu Warty w pobliżu Czapur, skąd nocą 23-24 stycznia wyprowadzono udany rajd na Ławicę w celu zniszczenia niemieckiego lotnictwa.

25 stycznia rozpoczęły się walki w mieście, które doprowadziły do dość szybkiego zajęcia Dębca, Wildy, Górczyna, Łazarza, Grunwaldu i Jeżyc. 5 lutego rozpoczęły się zacięte walki o centrum miasta, które trwały do 16 lutego. Przez kolejne dni, aż do 23 lutego, trwały walki o Cytadelę.

Jak bardzo ucierpiał Poznań podczas II wojny światowej?

Zniszczenia Poznania ocenia się na 55 proc. Zrujnowanych lub uszkodzonych było 5,8 tys. budynków i 360 obiektów przemysłowych. Co piąta izba mieszkalna nie nadawała się do zamieszkania. Zaraz po wojnie straty szacowano na 293 mln przedwojennych złotych. W 2006 r. w Instytucie Zachodnim przeliczono je ponownie - 10,5 mld zł.

Najbardziej ucierpiało Stare Miasto, gdzie zniszczonych zostało 80-90 proc. zabudowy. Wielkie straty poniosły poznańskie biblioteki i archiwa. Sama Biblioteka Raczyńskich utraciła 126 tys. woluminów. Z dymem poszło 320 tys. archiwalnych dokumentów. Straty muzealne oszacowano po wojnie na 13 mln dolarów.

W czasie okupacji zginęło 14,4 tys. mieszkańców Poznania. W trakcie walk o Poznań - około 600.

Dziękujemy Wydawnictwu Miejskiemu Posnania i biuru Miejskiego Konserwatora Zabytków za udostępnienie zdjęć.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wyzwolenie Poznania: 79 lat temu zakończyła się niemiecka okupacja - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto