Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Starosta Stanisław Szczotka: „Aby sumo w Krotoszynie zawsze było". 20-lecie TAR Krotoszyn [ZDJĘCIA]

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
W poniedziałek, 9 sierpnia w restauracji „U Bielawnego” w Krotoszynie odbyło się spotkanie z okazji 20-lecia istnienia Towarzystwa Atletycznego „Rozum” w Krotoszynie.

Było to walne spotkanie członków klubu, a po części technicznej przyszedł czas na podsumowania i wspomnienia ostatnich 20 lat działalności. W spotkaniu udział wzięli m.in. burmistrz Krotoszyna Franciszek Marszałek, starosta krotoszyński Stanisław Szczotka, wicestarosta krotoszyński Paweł Radojewski, czy zastępca naczelnika Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Krotoszynie Waldemar Wronecki.

Prezes klubu Dariusz Rozum podziękował władzom miasta i powiatu oraz członkom swojego klubu.

- Za plecami prezesa musi być dorobek prac, wielkich prac i generalnie w 100 proc. pracy społecznej. Wtedy może się coś fajnego urodzić, na tę wspólną drogę. Za tę drogę z Krotoszyna do Okinoshimy też burmistrzowi dziękuję – tłumaczył Dariusz Rozum.

Prezes otrzymał od zarządu kamień węgielny, który będzie umieszczony w Europejskim Centrum Sumo, które jest jeszcze w fazie projektu, ale znajdzie się na krotoszyńskich Błoniach. Na kamieniu widnieje łacińska sentencja, „ Per aspera ad astra ” z datą 9 sierpnia 2021 r., która oddaje w pełni zaangażowanie Dariusza Rozuma, a oznacza „ Przez trudy do gwiazd ”.

W skład obecnego zarządu wchodzą: Dariusz Rozum - prezes, Dariusz Fabianowski i Krzysztof Sikora - wiceprezesi, Magdalena Kowalska - sekretarz i Grzegorz Kaźmierczak - członek zarządu. Później przyszedł czas na przemowy gości, z których najdłuższa była krotoszyńskiego starosty.

- Gdyby nie było takiego zapaleńca, jak kolega Darek, wtedy sumo w Krotoszynie nigdy by nie było. I jak kolega burmistrz powiedział, jest wielu sympatyków i jest wielu takich, co szpilę też potrafią włożyć, ale myślę, że determinacja kolegi Dariusza i przez to wszystko, co zrobił do tej pory, możemy się szczycić, że Krotoszyn jest miastem, które ma związek na szczeblu krajowym tu, a nie gdzie indziej. Za te wszystkie sukcesy jego osobiste, za wyrozumiałość małżonki Zosi i to wspieranie, chcę podziękować i pogratulować oraz życzyć dalszych sukcesów. Najbliżej do 25-lecia, potem do Złotych Godów, i aby sumo w Krotoszynie zawsze było, co jest promocją miasta, co jest promocją gminy, ale również promocją powiatu. Prywatnie chcę podziękować koledze Darkowi, że za jego pracę przez 7 lat w Radzie Powiatu. Zawsze mogłem na niego liczyć, kiedyś jako przewodniczącego Komisji Rewizyjnej, teraz jako Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu. Jest to duże wsparcie i za to chcę w tym miejscu również podziękować – mówił starosta krotoszyński Stanisław Szczotka.

Dariusz Rozum jest nie tylko prezesem TAR Krotoszyn, ale także prezesem Polskiego Związku Sumo, a 24 lipca br. otrzymał reelekcję na drugą kadencję na prezydenta Europejskiej Federacji Sumo (European Sumo Federation).

Towarzystwo Atletyczne „Rozum” powstało w 2001 r., a powołanie klubu miało miejsce dokładnie 9 sierpnia. Głównym inicjatorem powołania był przedsiębiorca i człowiek sportu Dariusz Rozum, który zdecydował się zawiązać klub po tym, jak najlepsi zawodnicy Ceramika nie mogli stanąć na starcie podczas Poland Open 2000. Siódemka skonfliktowana z zarządem postanowiła rozpocząć swoisty bojkot. Dariusz Rozum wykupił wówczas prawa do sumoków i został ich głównym sponsorem. Najlepszymi wówczas sumokami byli Robert Paczków, Marek Paczków, Wojciech Poczta, Marcin Rozum i kilku innych. W trakcie działań na lidera wykreował się Aron Rozum. Poza sukcesami sportowymi, klub stworzył w Krotoszynie istną stolicę sumo, która znana jest na całym świecie. Dzięki zaangażowaniu TAR Rozum, zawodników, sztabu trenerskiego, zarządu i samego prezesa w Krotoszynie odbywały się takie imprezy, jak Poland Open, czy Mistrzostwa Europy. Dzięki temu zaangażowaniu Krotoszyn, jako pierwsze miasto w Polsce podpisało 2 lipca 2016 r. umowę partnerską z jednym z japońskich miast, jakim była Okinoshima (Shimane).

Jako efekt ciężkiej pracy można podać ciekawostkę. Gdy 20 stycznia 2020 r. premier Mateusz Morawiecki gościł w Japonii, tamtejsi gospodarze zapytali się, co słychać w polskiej stolicy sumo, czyli Krotoszynie. Niech to będzie przykładem, że warto działać, a starania i ciężka praca zostaną docenione.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto