Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Promocja XIX tomu książki „Krotoszyn i okolice". O czym opowiada?

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
We wtorek, 28 listopada w Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej im. Arkadego Fiedlera odbyła się promocja XIX tomu książki „Krotoszyn i okolice”. Książka zawiera szereg historii lokalnych. Warto wspomnieć, że wydawcą jest Towarzystwo Miłośników i Badaczy Ziemi Krotoszyńskiej, które w swej 30-letniej historii wydało już 31 pozycji książkowych.

Promocja książki odbyła się we wtorek, 28 listopada. Książka zawiera szereg historii lokalnych. Warto wspomnieć, że wydawcą jest Towarzystwo Miłośników i Badaczy Ziemi Krotoszyńskiej, które w swej 30-letniej historii wydało już 31 pozycji książkowych.

Krotoszyn i okolice

Pozycja liczy 366 stron i 21 artykułów. Warto wspomnieć, że rocznik wydawany jest od 2005 r., a pierwszym redaktorem naczelnym był dr Józef Zdunek. Od 2020 r. kolejne tomy redaguje Antoni A. Korsak.

O czym opowiada?

W dziale opracowania znajduje się historia 25-lecia samorządu powiatowego w Krotoszynie autorstwa Marzeny Wiśniewskiej. Z kolei Sławomir Pałasz opisał statystykę leczenia w szpitalach w Krotoszynie oraz w Koźminie Wielkopolskim w okresie międzywojennym. O Intronizacji Najsłodszego Serca Jezusowego w Krotoszynie z 1921 r. opowiedział Jan Grzywaczewski. Rys historyczny Krotoszyńskiej Orkiestry Dętej przedstawił Jan Grzywaczewski. Natomiast działalność Towarzystwa Miłośników i Badaczy Ziemi Krotoszyńskiej z lat 2018-2023 przedstawił Grzegorz Śnieciński. Piotr Mikołajczyk zaprezentował kalendarium za 2022 r.

W książce pojawił się też biografie: ks. Jana Bąka (1882-1942) autorstwa Doroty Krajewskiej, ks. Kazimierza Biegańskiego (1906-1942) autorstwa Mariusza Marzyńskiego, Kornela Czochralskiego (1881-1939) autorstwa Alicji Banaszek, ks. Jana Karbowiaka (1895-1942), autorstwa Mariusza Marzyńskiego oraz Ignacego Wachowiaka (1913-2011), autorstwa Roberta Kaźmierczaka.

Zaprezentowano też źródła historyczne: sprawozdania sytuacyjne starosty krotoszyńskiego z okresu lipiec-grudzień 1935 r. przekazał Jan Grzywaczewski, udział 56 Pułku Piechoty Wielkopolskiej w zamachu majowym przekazał Łukasz Cichy, przemówienie okolicznościowe Kornela Czochralskiego z 1939 r. przekazała Alicja Banaszek, wspomnienia z czasów II wojny światowej Ireny Olek z d. Czochralskiej przekazał Tomasz Olek, tekst o nadawaniu imion w latach 1941-1945 w Kraju Warty przekazał Robert Kaźmierczak, a akty zgonów z lat 1914-1921 z zasobów parafii rzymskokatolickiej pw. św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie przekazał Radek Kliber.

Patrycja Filipowicz opowiedziała o projekcie archeologii wspólnotowej w Biadkach, a wśród rozmaitości literackich znalazł się tekst [g]Grzegorza Śniecińskiego pt. Wieża nieskończoności

Nowa książka o Krotoszynie wydana! [ZDJĘCIA]

Promocja XIV t. "Krotoszyn i okolice" za nami! Kolejna warto...

Promocja XV tomu "Krotoszyn i okolice" [ZDJĘCIA]

Promocja trzech książek o historii Krotoszyna [ZDJĘCIA + FILM]

Promocja XVII tomu książki „Krotoszyn i okolice" [ZDJĘCIA + FILM]

Promocja XVIII tomu książki „Krotoszyn i okolice" [ZDJĘCIA + FILM]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto