Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nasi Powstańcy: Józef Ignasiak z Mokronosu

Łukasz Cichy
Józef Ignasiak ze swoją wnuczką, czyli mamą naszej czytelniczki, która podzieliła się  z nami informacjami.
Józef Ignasiak ze swoją wnuczką, czyli mamą naszej czytelniczki, która podzieliła się z nami informacjami. arch. Ewy Falentin
O kolejnym Powstańcu Wielkopolskim Józefie Ignasiaku poinformowała nas Ewa Falentin. Wspomniany Powstaniec był jej pradziadkiem.

Józef Ignasiak urodził się 1 marca 1894 r. w Mokronosie, jako syn Wawrzyna i Józefy z d. Patryas. W wieku zaledwie 20 lat został zmobilizowany do armii niemieckiej. Od 1 października 1914 r. do 18 grudnia 1918 r. walczył w niemieckiej piechocie, będąc dwukrotnie ra-nny: 13 września 1917 r. i 3 maja 1918 r.

Wojnę zakończył w stopniu sierżanta. Włączył się w działania powstańcze w 9 Pułku Strzelców Wielkopolskich, któ-ry potem zmienił nazwę na 67 Pułk Piechoty. - Pobyt w pułku w Krotoszynie, dokąd pułk przybył z frontu północnego, trwał zaledwie kilka dni. Pułk objął straż nad odcinkiem południowym wielkopolskim, nad granicą śląską - pisał Stefan Konieczny w swym dziele „Zarys historii wojennej 67-go Pułku Piechoty Wielkopolskiej” z 1929 r. Jednostka zajmowała później Rawicz i Leszno. - Wówczas to Rawicz i Leszno leżały jeszcze za kordonem niemieckim, poza strefą neutralną. Sporo czasu upłynęło, zanim się otworzyły dziewątakom ich bramy - pisał Stefan Konieczny.

2 lutego 1920 r. 67 pp trafił na front polsko-bolszewicki na linię Kurzeniec-Wilejka. W wyniku kontroofensywy bolszewickiej jednostka wycofała się.

67 Pułk Piechoty stoczył krwawe walki pod Lipskiem, Czeczukami, Litowcami, Czer-kasami, Dziadkami, a następnie wziął udział w bitwie warszawskiej.

Pułk po zwycięskiej wojnie przeszedł 23 listopada 1920 r. Wtedy Józef Ignasiak dokładnie 30 listopada 1920 r. został urlopowany.

10 stycznia 1921 r. wziął slub z Franciszką Patalas (ur. 20 aja 1895 r. córką Marcina Patalasa i Nepomuceny z d. Nyckiej. Miał z nią trzy córki i syna: Teresę, Marię, Franciszkę oraz Stefana. W latach 20. XX w. pracował na gospodarstwie w Be-nicach, a w latach 30. XX w. pracował w majątku Scheiblera w Konarzewie.

Nie znamy jego losów w okresie II wojny światowej, jednak wiemy, że po wojnie, do końca życia pracował na gospodarstwie rolnym w Konarzewie.

Nasz bohater - Józef Ignasiak zmarł 19 czerwca 1956 r. w Krotoszynie.

Szanowni Państwo! Do tej pory opisaliśmy sporą ilość Powstańców Wielkopolskich z terenu powiatu krotoszyńskiego.

Zapewniamy jednak, że to nie koniec naszej akcji, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Ważne jest by Wasi przodkowie zostali upamiętnieni z okazji zbliżającej się setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego (27 grudnia 2018 r.). Sami oczywiście również oferujemy pomoc w odnalezieniu informacji o Waszych Powstańcach!

Musimy jednak wiedzieć kogo szukać. Prosimy o kontakt osobiście w siedzibie redakcji, która znajduje się przy ul. Piastowskiej 31 w Krotoszynie lub z autorem naszych tekstów historycznych: [email protected], [email protected] lub telefonicznie pod numerami telefonów: 605 106 594 (Plus), 514 800 938 (Orange), 575 071 702 (Play).

Zapraszamy serdecznie. Cześć i chwała powstańcom!

____________________________________________________________________________________________

źródło: telemagazyn.pl/x-news.pl.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto