Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żołnierze Września 1939: Władysław Grochola

Łukasz Cichy
Major Władysław Maciej Grochola spędził sporo czasu w Krotoszynie. Po śmierci spoczął na krotoszyńskim cmentarzu.
Major Władysław Maciej Grochola spędził sporo czasu w Krotoszynie. Po śmierci spoczął na krotoszyńskim cmentarzu. arch. Muzeum Regionalnego im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie
W tym numerze prezentujemy biogram dowódcy III batalionu 56 Pułku Piechoty Wielkopolskiej, majora Władysława Macieja Grocholi. Cześć i Chwała Bohaterowi...

Władysław Maciej Gro-chola urodził się w Łękach 24 lutego 1895 r., jako syn Marianny i Stanisława.

Gimnazjum skończył w Brzesku. Wziął udział w I wojnie światowej już od 1915 r. prawdopodobnie w szeregach armii austro-węgierskiej (nie udało mi się nic więcej ustalić).

Po powstaniu państwa polskiego wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Później został mianowany porucznikiem służby stałej ze starszeństwem z 1 czerwca 1919 r.

Następnie trafił do 52 Pułku Piechoty Strzelców Kresowych, który stacjonował w Złoczowie. Następnie przeniesiono go do 75 Pułku Piechoty, który stacjonował w Chorzowie. Starszeństwem z 1 stycznia 1928 r. awansowany został do stopnia kapitana i powierzono mu dowództwo kompanią piechoty tegoż pułku. Po 1928 r. trafił do Szkoły Podchorążych dla Podoficerów Zawodowych w Bydgoszczy, gdzie był wychowawcą i dowódcą plutonu szkolnego.

Następnie ukończył Centrum Wyszkolenia Piechoty w Warszawie i został dowódcą III batalionu 56 Pułku Piechoty Wielkopolskiej, który stacjonował w Krotoszynie. Starszeństwem z 19 marca 1937 r. został awansowany do stopnia majora. Zamieszkał w domu, przy ul. Zduno-wskiej 79 w Krotoszynie.

W 1939 r. na czele swojego batalionu wziął udział w kampanii wrześniowej. Dokładny opis walk autorstwa dowódcy 56 Pułku Piechoty Wielkopolskiej pułkownika Wojciecha Jana Tyczyń-skiego znajduje się w zbiorach Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. broni Władysława Sikorskiego w Londynie.

Razem z jednostką major Władysław Maciej Grochola walczył w bitwie nad Bzurą, przeszedł Puszczę Kampinoską oraz bronił Warszawy. Po jej kapitulacji dostał się do niewoli niemieckiej.

Początkowo przebywał w Oflag (Offizierslager für krieg-sgefangene Offiziere, czyli niemiecki obóz dla oficerów) II E w Neubrandenburg, a od 25 lutego 1941 r. w Oflag II A w Prenzlau. Miał numer jeniecki 1966. 17 września 1942 r. trafił do Oflagu VI-B w Dössel.

Istnieje też informacja, że miał przebywać w Oflagu II C w Woldenbergu, jednak nie umiem tego zweryfikować. W 1945 r. powrócił do Krotoszy-na i tutaj zamieszkał. Chorował na serce i nie pracował zawodowo.

Zmarł 24 kwietnia 1957 r. i spoczął na krotoszyńskim cmentarzu. Za udział w kampanii wrześniowej został odznaczony Krzyżem Wojennym Virtuti Militari V kl. nr 14033, za udział w wojnie polsko-bolszewickiej - Krzyżem Walecznym. W okresie międzywojennym otrzymał również Złoty Krzyż Zasługi, Medal Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości, czy Medal Pamiątkowy za Wojnę 1918-1921.

Prognoza pogody dla Wielkopolski na 7 listopada:

źródło: TVN Meteo/x-news.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto