Zobacz jak wyglądał Krotoszyn w okresie Polski Ludowej! [ZDJĘCIA]

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
arch. Muzeum Regionalnego im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie
Zobacz jak wyglądał Krotoszyn w okresie Polski Ludowej!

W 1939 r. Krotoszyn zamieszkiwało 15 tys. 225 osób, z czego 14 tys. 182 osoby to mieszkańcy, a 1 tys. 043 - to wojsko. Ok. 150 osób zginęło w wyniku bombardowania pociągu ewakuacyjnego na dworcu kolejowym w Kole, 140 osób zginęło w wyniku bezpośrednich działań wojennych, 121 osób - zostało zamordowanych w więzieniach i obozach koncentracyjnych, 81 osób zginęło w wyniku przymusowej pracy oraz morderstw, a 84 osoby zginęły z innych przyczyn.

Niemcy rozpoczęli wycofywanie 18 stycznia 1945 r., a 23 stycznia jednostki AK opanowały Krotoszyn i obroniły go przed nacierającą szpicą wojsk niemieckich. Dopiero później do Krotoszyna weszli sowieci. W Krotoszynie powstała Komenda Garnizonu Krotoszyn i urząd Bezpieczeństwa oraz Komenda Milicji Obywatelskiej i Służby Ochrony Kolei. W tym okresie w okolicach Krotoszyna działały oddziały partyzantki antykomunistycznej, jednak oddział partyzancki WSGO "Warta" ppor. Zygmunta Borostowskiego został zlikwidowany w maju 1946 r.

Już 1 lutego 1945 r. uruchomiono produkcję Przemysłu Drzewnego, a Fabryka Maszyn i Odlewni Żelaza oraz Browar Krotoszyn zostały znacjonalizowane. W 1946 r. w Krotoszynie mieszkało 14 tys. 145 osób, jednak ok. 2 tys. ludzi wyemigrowało na tzw. "Ziemie Odzyskane" do Milicza, Gorzowa Wielkopolskiego i Pyrzyc. W mieście było ok. 200 warsztatów rzemieślniczych, z czego 44 krawców, 38 szewców, 20 piekarni, 15 stolarzy, czy 12 fryzjerów. W 1951 r. powstało Krotoszyńskie Przedsiębiorstwo Ceramiki Budowlanej "Cerabud" i utworzono Technikum Przemysłu Ceramiki Budowlanej. W 1957 r. utworzono Muzeum Regionalne. W 1956 r. rozpoczęto budowę osiedla w rejonie ulic: Wiśniowej i Robotniczej, w 1959 r. - Floriańskiej i Mickiewicza, a 1974 r. - Raszkowskiej.

Do Krotoszyna przybył najpierw 6 Pułk Artylerii Lekkiej, a w 1950 r. - 12 Pułk Moździerzy, a w 1962 r. - 35 Batalion (potem pułk) Inżynieryjno-Budowlany.

W 1964 r. liczba ludności przekroczyła 20 tys. mieszkańców oraz rozpoczęto budowę Szkoł Podstawowej nr 7 im. Henryka Jordana i Szkoły Podstawowej nr 8 im. Marii Skłodowskiej-Curie. W 1965 r. świętowano 550-lecie Krotoszyna. Już pod koniec lat 60. XX w. przystąpiono do likwidacji stadionu przy ul. Fabrycznej, a w okolicy utworzono dworzec PKS i przebudowano dworzec PKP w 1970 r. W 1973 r. otwarto Zakład Konfekcyjny „Teofilów” w Krotoszynie przy ul. Mickiewicza, a rok później Dom Usług przy ul. Słodowej. W 1978 r. rozpoczęły kursowanie autobusy miejskie.

W 1980 r. powstawały Komitety Założycielskie "Solidarności", a już rok później na 14 tys. zatrudnionych aż 12,6 tys. osób należało do "Solidarności". W październiku 1981 r. do strajku przystąpiły najważniejsze zakłady w Krotoszynie. Po ogłoszeniu stanu wojennego i interweniowaniu liderów "Solidarności" w Krotoszynie trwał kolportaż ulotek i bibuły. Dopiero w 1989 r. reaktywowano "Solidarność", która liczyła ok. 3 tys. mieszkańców oraz powołano Komitety Obywatelskie.

Zobacz jak wyglądał Krotoszyn w czasie strasznej okupacji ni...

Zobacz jak wyglądał Krotoszyn w okresie międzywojennym! [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie