Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zobacz jak wyglądał Krotoszyn w okresie międzywojennym! [ZDJĘCIA]

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
arch. Muzeum Regionalnego im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie
Ponad 20 lat trwał okres międzywojenny, w czasie którego Krotoszyn podnosił się po stratach Wielkiej Wojny i zaborów. Niestety ten krótki okres przerwał wybuch II wojny światowej.

Krotoszyn do Polski wrócił w 1919 r. po Powstaniu Wielkopolskim i 126 latach niewoli. Już 25 marca 1919 r odbyły się wybory do Rady Miejskiej, a już dwa dni później burmistrzem został Józef Klemczak. Już po wakacjach wznowiono szkolnictwo, a 17 stycznia 1920 r. ustanowiono formalnie granicę za Zdunami. W efekcie działań wojennych i emigracji Niemców z 13 tys. 219 mieszkańców, którzy zamieszkiwali Krotoszyn w 1913 r. zostało 11 tys. 110 w 1921 r. W tym samym roku do Krotoszyna przybył 56 Pułk Piechoty Wielkopolskiej, który stacjonował w Krotoszynie do 1939 r.

W 1923 r. rozpoczęła kursować pierwsza linia autobusowa Krotoszyn-Ostrów. W 1925 r. utworzono parafię pw. św. Piotra i Pawła.
W 1919 r. utworzono Publiczną Zawodową Szkołę Dokształcającą przy Seminarium Nauczycielskim. Działały również szkoły m.in. Szkoła Powszechna nr 1 im. marsz. Józefa Piłsudskiego, Szkoła Powszechna nr 2 im. Królowej Jadwigi, czy Szkoła Powszechna nr 3. W 1926 r. Kazimierz Bajerlein utworzył w Krotoszynie Szkołę Drogistowską.

W 1932 r. otwarto kino "Bałtyk" oraz rozbudowano gazownię miejską, a do powiatu krotoszyńskiego przyłączono powiat koźmiński. W 1937 r. zagospodarowano tereny wokół Jeziora Odrzykowskiego. Rok później rozpoczęto budowę kanalizacji miejskiej, otwarto strzelnicę przy ul. Świętokrzyskiej, Szkołę Powszechną przy Szkole Wydziałowej oraz Szkołę Leśną. W 1939 r. Krotoszyn liczył 15 tys. 225 osób, z czego 14 tys. 182 mieszkańców i 1 tys. 043 żołnierzy. Okres międzywojenny skończył się 1 września 1939 r. z wybuchem II wojny światowej.

Zobacz jak wyglądał Krotoszyn w czasie strasznej okupacji ni...

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto