Zobacz jak wyglądał Krotoszyn w okresie międzywojennym! [ZDJĘCIA]

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
arch. Muzeum Regionalnego im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie
Ponad 20 lat trwał okres międzywojenny, w czasie którego Krotoszyn podnosił się po stratach Wielkiej Wojny i zaborów. Niestety ten krótki okres przerwał wybuch II wojny światowej.

Krotoszyn do Polski wrócił w 1919 r. po Powstaniu Wielkopolskim i 126 latach niewoli. Już 25 marca 1919 r odbyły się wybory do Rady Miejskiej, a już dwa dni później burmistrzem został Józef Klemczak. Już po wakacjach wznowiono szkolnictwo, a 17 stycznia 1920 r. ustanowiono formalnie granicę za Zdunami. W efekcie działań wojennych i emigracji Niemców z 13 tys. 219 mieszkańców, którzy zamieszkiwali Krotoszyn w 1913 r. zostało 11 tys. 110 w 1921 r. W tym samym roku do Krotoszyna przybył 56 Pułk Piechoty Wielkopolskiej, który stacjonował w Krotoszynie do 1939 r.

W 1923 r. rozpoczęła kursować pierwsza linia autobusowa Krotoszyn-Ostrów. W 1925 r. utworzono parafię pw. św. Piotra i Pawła.
W 1919 r. utworzono Publiczną Zawodową Szkołę Dokształcającą przy Seminarium Nauczycielskim. Działały również szkoły m.in. Szkoła Powszechna nr 1 im. marsz. Józefa Piłsudskiego, Szkoła Powszechna nr 2 im. Królowej Jadwigi, czy Szkoła Powszechna nr 3. W 1926 r. Kazimierz Bajerlein utworzył w Krotoszynie Szkołę Drogistowską.

W 1932 r. otwarto kino "Bałtyk" oraz rozbudowano gazownię miejską, a do powiatu krotoszyńskiego przyłączono powiat koźmiński. W 1937 r. zagospodarowano tereny wokół Jeziora Odrzykowskiego. Rok później rozpoczęto budowę kanalizacji miejskiej, otwarto strzelnicę przy ul. Świętokrzyskiej, Szkołę Powszechną przy Szkole Wydziałowej oraz Szkołę Leśną. W 1939 r. Krotoszyn liczył 15 tys. 225 osób, z czego 14 tys. 182 mieszkańców i 1 tys. 043 żołnierzy. Okres międzywojenny skończył się 1 września 1939 r. z wybuchem II wojny światowej.

Zobacz jak wyglądał Krotoszyn w czasie strasznej okupacji ni...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie