Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmarła por. Stefania Terakowska ps. „Wanka” z d. Wiatrak [ZDJĘCIA]

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
Zmarła por. Stefania Terakowska ps. „Wanka” z d. Wiatrak  (1924-2021)
Zmarła por. Stefania Terakowska ps. „Wanka” z d. Wiatrak (1924-2021) arch. rodzinne, poprawa graficzna Łukasz Cichy
Dotarła do nas smutna informacja o śmierci por. Stefanii Terakowskiej ps. „Wanka” z d. Wiatrak (1924-2021), uczestniczki ruchu oporu w czasie II wojny światowej, nauczycielki, harcerki, działaczki ZNP, KGW oraz samorządowca.

Por. Stefania Terakowska ps. „Wanka” z d. Wiatrak urodziła się 20 listopada 1924 r. w Różopolu. Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej ukończyła tamtejszą Szkołę Podstawową.

W czasie okupacji niemieckiej, a dokładnie w 1940 r. wstąpiła do tajnej organizacji, jaką były Szare Szeregi, a konkretnie do grupy „Odrodzenie". Mimo młodego wieku była łączniczką pomiędzy grupą wiejską, a miejską w Krotoszynie. Przewoziła materiały do druku do miesięcznika „Drogowskaz" oraz wiadomości z nasłuchu radiowego „Maka". W okresie okupacji wydawana była gazeta przez Centralę Informacji, Dementacji i Optymizacji w Krotoszynie. Wiadomości czerpane były przez Alojzego Matyniaka „Mak", Czesława Nagela „Lech" i Alojzego Bartoszewskiego „Lipa", a przepisywane na maszynie przez Zbigniewę Zelbę-Tymofijczyk „Szarą" i Bolesława Wiatraka „Roch" oraz właśnie Stefanię Wiatrak-Terakowską „Wankę" w Różopolu. Gazeta wydawana była w ok. 15-20 egzemplarzach w latach 1940-1944. Brała też udział w tajnym nauczaniu, a także w zbiórce żywności i pieniędzy dla jeńców wojennych i więźniów obozów koncentracyjnych.

Po zakończeniu wojny rozpoczęła naukę w Państwowym Liceum Pedagogicznym w Krotoszynie. Ukończyła je w 1949 r., a od września 1949 r. była nauczycielką w Szkole Podstawowej w Lutogniewie. W czasie pracy ukończyła także Wyższy Kurs Wychowania Fizycznego III stopnia, a także osiem innych kursów wakacyjnych z dziedziny matematyki, chemii, czy fizyki. Na koniec skończyła Studium Nauczycielskie w Poznaniu na kierunku matematyki i fizyki. Zorganizowała pracownię fizyki i pomagała w jej doposażeniu w lutogniewskiej szkole.

Pracowała społecznie w swojej wiosce. Była sekretarzem i kronikarzem Koła Gospodyń Wiejskich, ławnikiem Sądu Rejonowego w Krotoszynie, radną Rady Miejskiej w Krotoszynie przez dwie kadencje i zespołu folklorystycznego w Lutogniewie. Jeszcze przed wojną wstąpiła do Związku Harcerstwa Polskiego, a już jako nauczycielka była opiekunką drużyny harcerskiej. Od lat 90. XX w. należała do Stowarzyszenia Szarych Szeregów, które należało z kolei do Światowego Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej. W 1949 r. Stefania Terakowska wstąpiła do Związku Nauczycielstwa Polskiego, a w latach 1980-1981 sekretarzem Rady Społecznej „Klubu Nauczycieli" w Krotoszynie. Od marca 1983 r. do marca 2002 r. była pracownikiem Zarządu Oddziału Związku Nauczycielstwa polskiego, będąc także skarbnikiem Oddziałowej Sekcji Emerytów i Rencistów w Krotoszynie. W 1978 r. przeszła na zasłużoną emeryturę.

Za działalność w Szarych Szeregach została przez Prezydenta RP awansowana do stopnia podporucznika 17 stycznia 2001 r., a 11 grudnia 2003 r. otrzymała awans na porucznika z rąk Ministra Obrony Narodowej. Za swoje wybitne zasługi została wielokrotnie odznaczona: Złotym Krzyżem Zasługi (1975), Medalem 40-lecia Polski Ludowej (1984), Złotą Odznaką ZNP (1987), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (1988), Krzyżem Armii Krajowej (1995), Odznaką Weterana Walk o Niepodległość (1996), Srebrnym Krzyżem Zasługi dla ZHP (1996) oraz Medalem „Zasłużony dla ZNP" (2000). Ponadto w 1974 r. wręczono jej uznanie za działalność na rzecz krotoszyńskiej oświaty.

Stefania Terakowska zmarła 22 lipca 2021 r. i spoczęła na cmentarzu w Lutogniewie.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto