Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmarł prof. dr hab. Konstanty Tukałło, Honorowy Obywatel Krotoszyna [ZDJĘCIA]

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
arch. Stowarzyszenia Wychowanków i Nauczycieli Gimnazjum i Liceum im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie
29 września zmarł prof. dr hab. Konstanty Tukałło, Honorowy Obywatel Krotoszyna.

Konstanty Tukałło urodził się 25 września 1929 r. w Wilnie, jako syn Janusza i Zofii z d. Skarbek-Kiełczewskiej, a do Krotoszyna trafił jako repatriant i sierota.

To w Krotoszynie ukończył w 1948 r. Liceum im. Hugona Kołłątaja. W latach 1948-1953 studiował na Akademii Medycznej w Poznaniu. Po studiach do 1973 r. pracował w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Poznaniu, gdzie był kolejno asystentem, adiunktem i zastępcą kierownika Kliniki Urazowej. W latach 1974-2000 był ordynatorem Oddziału Chirurgicznego Szpitala Wojewódzkiego, a od 1983 r. dodatkowo kierownikiem Kliniki Chirurgii Wydziału Nauk o Zdrowiu Akademii Medycznej w Poznaniu.

W 1960 r. ukończył specjalizację w zakresie chirurgii ogólnej, a w 1961 r. został doktorem nauk medycznych na podstawie pracy o fizjopatologii zakrzepicy żył kończyn dolnych. W 1974 r. uzyskał habilitację (docenturę) za dorobek naukowy i badania gojenia ran czystych i zakażonych. W 1990 r. został mianowany profesorem nadzwyczajnym, a w 1997 r. - profesorem zwyczajnym.

W latach 1974-1998 Konstanty Tukałło był konsultantem dla województw leszczyńskiego i poznańskiego, przewodniczącego oddziału Wielkopolskiego Towarzystwa Chirurgów Polskich (1987-1991), członka Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia, wiceprezesa Wielkopolskiego Funduszu Wschodniego, czy wiceprezesa Towarzystwa Współpracy z Narodami Europy Wschodniej.

W 1997 r. profesor Tukałło został nagrodzony tytułem honorowego członka Towarzystwa Chirurgów Polskich. Odbywał staże w Berlinie, Bostonie, Londynie, Nowym Jorku, czy Paryżu, przebywał także w Pekinie, czy Szanghaju, a pracował także w Sierre-Klin. St. Claire w Szwajcarii.

Opublikował 93 artykuły naukowe, monografię pn. „Obrażenia tkankowe”, a także 6 rozdziałów podręcznika dla studentów i lekarzy. W 1999 r. został honorowym prezesem Stowarzyszenia Wychowanków i Nauczycieli Gimnazjum i Liceum im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie. Wyspecjalizował 18 asystentów i przeprowadził 7 przewodów doktorskich. Do jego hobby należą szachy, samochody, numizmatyka, czy podróże.

W latach 1980-1981 był delegatem „Solidarności” Służby Zdrowia do władz Regionu. W 1991 r. wystartował do Senatu RP z ramienia Unii Demokratycznej i zdobywając 95 tys. 199 głosów, czyli drugi wynik w okręgu, został wybrany na senatora. W senacie był wiceprzewodniczącym Komisji Zdrowia i Opieki Społecznej. Zasiadał także w Komisji Spraw Emigracji i Polaków za Granicą. W 1993 r. ubiegał się bezskutecznie o reelekcję, uzyskał 84 tys. 660 głosów, co dało mu szósty wynik w okręgu (tylko dwa pierwsze dawały mandaty).

W 2019 r. na wniosek Stowarzyszenia Wychowanków i Nauczycieli Gimnazjum i Liceum im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie, Rada Miejska w Krotoszynie przyznała mu jednogłośnie tytuł Honorowego Obywatela Krotoszyna.

PEŁNY WYWIAD PONIŻEJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto