Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmarł ks. prałat Stanisław Orzechowski ps. „Orzech” z Kobylina. Był przyjacielem ks. J. Popiełuszki [ZDJĘCIA]

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
Janusz Wojtowicz / Polska Press Grupa
W środę, 19 maja zmarł pochodzący z Kobylina ks. prałat Stanisław Orzechowski ps. „Orzech”, pochodzący z Kobylina. Był popularyzatorem Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę, kapelanem w czasie stanu wojennego, a także przyjacielem ks. Jerzego Popiełuszki.

Stanisław Orzechowski urodził się 7 listopada 1939 r. w Kobylinie. Był synem Stanisława Orzechowskiego (1909-1992) i Franciszki z d. Robakowskiej (1913-1985). Miał braci: Bronisława Kazimierza i Józefa. Rodzice i brat Bronisław (1946-2013) spoczywają na cmentarzu w Kobylinie.

Stanisław Orzechowski po ukończeniu Szkoły Podstawowej w kobylinie w 1953 r. rozpoczął naukę w Technikum Budowlanym we Wrocławiu, gdzie uzyskał maturę w 1957 r. W 1958 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, a 28 czerwca 1964 r. z rąk abp. Bolesława Kominka przyjął święcenia kapłańskie. 5 lipca 1964 r. w kościele św. Stanisława Biskupa Męczennika w Kobylinie odprawił mszę prymicyjną. W latach 1964-1967 był wikariuszem parafii pw. św. Barbary w Nowej Rudzie-Drogosławiu, w latach 1967-1968 - wikariuszem w parafii pw. św. Wawrzyńca we Wrocławiu, w latach 1968-1972 studiował pedagogikę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie obronił tytuł licencjata teologii pastoralnej na podstawie pracy pt. „Przygotowanie do małżeństwa młodzieży akademickiej”. Jednym z jego wykładowców był wówczas kardynał Karol Wojtyła, który bardzo cenił jego naukę. Od 1967 r. (z przerwą w czasie studiów) był duszpasterzem akademickim DA Wawrzyny. jednym z jego uczniów jest obecny bp Andrzej Siemieniewski - biskup pomocniczy wrocławski.

Szczególną rolę odegrał w czasie stanu wojennego. W czasie strajku wrocławskich tramwajarzy jako pierwszy odprawił mszę. Uczestniczył też w strajku głodowym kolejarzy wrocławskim. To z jego inicjatywy od początku stanu wojennego odprawiano w parafii św .Wawrzyńca mszy za Ojczyznę. Odbywały się one o godz. 20:00 w każdy czwartek, dlatego zwane był popularnie „Dwudziestkami". Został wówczas diecezjalnym duszpasterzem świata pracy. Był również przyjaciele ks. Jerzego Popiełuszki, który został zamordowany w 1984 r. przez władze komunistyczne. Od 1981 r. był przewodnikiem Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górą oraz Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej do Grobu św. Jadwigi w Trzebnicy. Organizował również Pielgrzymki do Ostrej Bramy w Wilnie, a także spowiednikiem kleryków Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchowego we Wrocławiu. Pełnił funkcję duszpasterza Rodzin Katyńskich, diecezjalnego Koordynatora Nowych Ruchów Religijnych, świadczył posługę religijną w Poradni Rodzinnej przy Duszpasterstwie Rodzin „Pod czwórką”. Był odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2006) oraz Honorowym Obywatelem Wrocławia (2015). Od kilkunastu dni przebywał w szpitali.

Zmarł w środę, 19 maja 2021 r. Msza pogrzebowa pod przewodnictwem ks. abp. Józefa Kupnego odbędzie się w poniedziałek, 24 maja 2021 r. o godz. 14:00 w kościele pw. św. Wawrzyńca we Wrocławiu, a później nastąpi złożenie ciała do grobu na cmentarzu przy kościele.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto