Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmarł dr Jacek Kępa, samorządowiec, wykładowca, germanista i polonista [ZDJĘCIA]

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
W środę, 30 grudnia w godzinach popołudniowych zmarł dr Jacek Kępa, naczelnik Wydziału Promocji i Współpracy Urzędu Miejskiego w Krotoszynie, wykładowca, germanista i polonista, autor wielu książek i artykułów. Miał 59 lat.

Dr Jacek Kępa urodził się 28 listopada 1961 r. w Krotoszynie. Od najmłodszych lat mieszkał w Zdunach, a od wielu lat mieszkał w Krotoszynie. Był potomkiem Powstańców Wielkopolskich: prawnukiem pierwszego poległego powstańca zdunowskiego Karola Masłowskiego (1879-1919) i wnukiem Ignacego Kępy (1898-1937). Jacek Kępa był z wykształcenia polonistą i germanistą. Ukończył Filologię Polską na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, Kolegium Języków Obcych w Kaliszu, Filologię Germańską na Uniwersytecie Wrocławskim oraz studia podyplomowe z zakresu samorządności na Uniwersytecie Łódzkim. Był doktorem nauk humanistycznych. Obronił pracę doktorską na Uniwersytecie Wrocławskim z twórczości Tomasza Manna. Przez cały rok 2014 miał wykłady związane z twórczością tego pisarza w krotoszyńskiej bibliotece, pod auspicjami Towarzystwa Miłośników i Badaczy Ziemi Krotoszyńskiej.

W 2016 r. rozpoczął cykl wykładów pt. „Wiara, nauka, sens. Kultura europejska wobec spraw ostatecznych”. - Cykl poświęcony jest najważniejszym wartościom kultury europejskiej, które składają się na naszą europejską tożsamość. Wartości te związane są z jednej strony z dorobkiem filozoficznym starożytnej Grecji, z drugiej – z tradycjami kulturowymi i religijnymi starożytnego Izraela. Połączenie dorobku starożytnej Grecji i kultury żydowskiej, z której wywodzi się chrześcijaństwo stworzyło tożsamość europejską – tłumaczył jeszcze rok temu w rozmowie z naszym dziennikarzem, dr Jacek Kępa. W późniejszych latach jego gośćmi były znane i ważne osobistości. - Wykładowcami podczas serii spotkań w ramach cyklu są osoby ze świata nauki i Kościoła zapraszani przeze mnie. Zagadnienia związane z filozofią starożytnej Grecji przedstawiałem osobiście lub też zaproszeni goście np. pochodzący z Krotoszyna profesor Tadeusz Bartoś. Kilka wykładów było też poświęconych protestantyzmowi w związku z ubiegłorocznym jubileuszem 500-lecia jego powstania. Jeden z wykładów poświęconych protestantyzmowi wygłosił profesor Wojciech Szczerba, rektor Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej we Wrocławiu. Drugi z wykładów dotyczył protestantów w Krotoszynie. Wygłosił go Piotr Mikołajczyk, dyrektor Muzeum Regionalnego w Krotoszynie. Trzeci wykład wygłosiłem ja. Kilkakrotnie gościem spotkań w bibliotece był także ksiądz doktor Ryszard Kempiak, wykładowca Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, znawca czasów, w których działał Jezus z Nazaretu – tłumaczył przed rokiem dr Jacek Kępa.

Przed rokiem został nominowany do plebiscytu Osobowość Roku 2019 w kategorii „kultura” organizowanym prze Głos Wielkopolski i zajął II miejsce w powiecie krotoszyńskim. Przez wiele lat był nauczycielem, a także pracownikiem samorządu gminnego od ponad 20 lat, pełniąc ostatnio funkcję naczelnika Wydziału Promocji i Współpracy Urzędu Miejskiego w Krotoszynie. Napisał kilka książek, m.in. „Sacrum i profanum w twórczości Tomasza Manna” (2008). Publikował w takich pismach, jak „Kresy”, „Przegląd Polityczny”, „Wyspa”, „Pro Fide, Lege et Rege”, „Odra”, „Akant”, czy „Krotoszyn i okolice”.

- Wspominam go, jako człowieka pogodnego, dobrego, umiejącego słuchać ludzi, który niewątpliwie, przez te długie lata pracy w urzędzie, swoje piętno w odcisnął w samorządzie - powiedział nam krótko burmistrz Krotoszyna, Franciszek Marszałek.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto