Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zimą warto ćwiczyć na świeżym powietrzu. To wskazane w każdym wieku

Marcin Szyndrowski
Arch. NM
Ruch zimą na świeżym powietrzu przynosi wiele korzyści i warto z niego korzystać. Co nam daje? Spróbujemy się temu przyjrzeć.

Trenując na świeżym powietrzu przy niskiej temperaturze, nasz organizm zużywa więcej energii na utrzymanie stałej ciepłoty ciała. Dzięki temu wykonując te same ćwiczenia, spalamy więcej kalorii i szybciej pozbywamy się nadmiaru tka-nki tłuszczowej. Trening zimą na świeżym powietrzu to najkrótsza droga do wymarzonej figury na wiosnę.

Jeśli nie jesteś sportowcem wyczynowym wystarczy zwykły, codzienny spacer. Przy powolnym spacerze spalasz ok. 200 kcal w ciągu godziny, a szybki marsz to już nawet ok. 500–600 kcal. Jak tego dokonać. Dietetycy radzą, by zwiększać z dnia na dzień tempo naszego spaceru. Pamiętaj również, że prawidłowa postawa przy chodzeniu to jedyny klucz do sukcesu. Dzięki temu twoje mięśnie będą pracować intensywniej, a ty spalisz więcej kalorii.
Ważne, aby ściągnąć ramiona, wyprostować plecy i szyję, a wzrok skierować dokładnie na wprost. Łokcie zegnij pod kątem 90 stopni i ruszaj nimi energicznie. Pamiętaj, by ciężar ciała przenosić z pięty na palce. Dobra postawa spra-wi, że będzie ci się lepiej chodziło, a przy okazji twój trening będzie bardziej efektywny.

Podczas treningu zimą na świeżym powietrzu, nasze mięśnie muszą wykonać większą pracę by pokonać opór śniegu, a to przyczynia się do zwiększenia siły i wytrzymałości. Dzięki temu zimowy trening na świeżym powietrzu nie tylko będzie bardziej efektywny, ale też zaprocentuje w cieplejszych miesiącach, kiedy to trening na suchym, równym podłożu nie będzie sprawiał nam najmniejszych trudności.
Zima kojarzy się nam z czasem, kiedy łatwo się przeziębić, a tymczasem regularna aktywność na świeżym powietrzu hartuje organizm i znacznie wzmacnia odporność. Po wysiłku rośnie produkcja białych krwinek, które chronią nasz organizm przed wywołującymi choroby drobnoustrojami.
Do zimowych ćwiczeń jest nam potrzebna jedynie odrobina motywacji i odpowiedny ubiór. Po około 30 - 45 minutach aktywności fizycznej w organizmie zaczynają wydzielać się endorfiny – tzw. hormony szczęścia, niezależnie od tego, czy na dworze jest ciepło, czy zimno będziemy czuli się lepiej.
Jedną z możliwości aktywności fizycznej jest Nordic Walking sport dla każdego bez względu na wiek, kondycję, czy masę ciała. Takie ćwiczenia można uprawiać wszędzie, niezależnie od pory roku.
Nordic walking to całkowicie bezpieczna dyscyplina, do której praktycznie brak jest przeciwwskazań. Aby zaktywizować leniuchów można podarować taką aktywność w postaci pierwszej lekcji z instruktorem. Aby trening był efektywny pokaże on jak opanować prawidłową technikę marszu z kijkami, które ułatwiają zachowanie równowagi oraz odciążają stawy i kręgosłup, dzię-ki czemu nordic walking może uprawiać każdy również kobiety w ciąży i osoby starsze.

W powiecie krotoszyńskim ta forma aktywności jest bardzo popularna i popularyzowana chociażby podczas cyklu imprez pn. „Spacer dla serca”, którym przewodzi społecznik i wolontariusz Jan Leszek Pawlik. Każda z komórek naszego ciała potrzebuje oczywiście tlenu by mogła sprawnie funkcjonować. Zimą, kiedy większość czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach, tego tlenu może nam czasem brakować, co zwykle objawia się ospałością, uczuciem ciągłego zmęczenia i zniechęcenia, problemami z pamięcią i koncentracją. Wysiłek fizyczny na świeżym powietrzu sprawia, że nasz oddech i tętno przyspiesza, w wyniku czego krew krąży szybciej i dostarcza do komórek większą ilość tlenu. Tym samym regularne treningi zapobiegają negatywnym skutkom niedotlenienia oraz sprawiają, że mamy więcej energii i cieszymy się lepszym samopoczuciem.
W itamina D wytwarzana jest w skórze pod wpływem działania promieni słonecznych i odgrywa ważną rolę w procesie mineralizacji kości. Zimą, kiedy dzień jest krótszy i mniej czasu spędzamy na świeżym powietrzu, nasz organizm często nie może wytworzyć odpowiedniej dawki witaminy D, co prowadzi do jej niedoboru. Trening na świeżym powietrzu zorganizowany kie-dy na zewnątrz jest jeszcze wi-dno, pozwala zapobiegać niedoborom witaminy D.

Trening zimą na świeżym powietrzu przynosi wiele korzyści dla naszego organizmu, a co więcej jest też źródłem ogromnej satysfakcji. Warto zaznać tego niezwykłego uczucia i móc na własnym ciele poznać jego walory. Zachęcamy!

źródło: telemagazyn.pl/x-news.pl.

center>

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto