Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zebranie sprawozdawcze Ochotniczej Straży Pożarnej w Kobylinie [ZDJĘCIA]

Redakcja
W niedzielę, 17 lutego odbyło się zebranie sprawozdawcze Ochotniczej Straży Pożarnej w Kobylinie.

W zebraniu udział wzięli m.in. starosta krotoszyński Stanisław Szczotka, władze gminne z burmistrzem Kobylina Tomaszem Lesińskim i przewodniczącym Rady Miejskiej w Kobylinie Piotrem Chlebowskim na czele, wiceprezes Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Poznaniu oraz wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski, czy prezes Zarządu Miejsko-Gminnego Andrzej Maćkowiak oraz komendant Zarządu Miejsko-Gminnego OSP w Kobylinie Piotr Popów.

Podczas zebrania członkowie i zaproszeni goście wysłuchali sprawozdania z działalności jednostki, sprawozdania finansowego, czy Komisji Rewizyjnej. Członkowie OSP na walnym zebraniu udzielili zarządowi absolutorium.

Punktem kulminacyjnym było wyróżnienie druha Grzegorza Jarczewskiego Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, które to jest najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez strażaków-ochotników.

-Druh Grzegorz Jarczewski pochodzi z rodziny o bogatych tradycjach strażactwa ochotniczego. Sięgają one początków istnienia w Kobylinie Ochotniczej Straży Pożarnej. Jego dziadek Piotr, w latach 1906-1923 był jednym z pierwszych członków jednostki. W 1923 r. w szeregi OSP w Kobylinie wstąpił ojciec Grzegorza, dh Albin Jarczewski. Pełnił on funkcje ławnika w zarządzie OSP , a po II Wojnie Światowej był jednym z reaktywatorów jednostki i jej bardzo aktywnym działaczem. Uchwała Zarządu Głównego ZOSP z dnia 27 kwietnia 1981 r. otrzymał godność Członka Honorowego Związku za wybitne zasługi dla rozwoju strażactwa ochotniczego i ochrony przeciwpożarowej. Druh Grzegorz Jarczewski swoją przygodę ze społeczną służbą pożarniczą rozpoczął w 1965 r. jako 16 letni młodzieniec. Początkowo był szeregowym członkiem, by w 1973 r., po 8 latach zdobywania doświadczeń zostać opiekunem Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Na przełomie lat 1960-1970 druh Grzegorz brał udział w budowie remizy OSP. Swoją prywatną furmanką i końmi transportował niezbędne materiały na budowę obiektu który uroczyście został oddany do użytku 17 maja 1970 r. W wydarzeniu tym uczestniczył Komendant Wojewódzki Straży Pożarnej w Poznaniu płk poż. Jerzy Fiedler. W 1970 r. prowadził wraz ze swoimi kolegami prace niwelacyjne i porządkowe pod urządzenie strażackiego placu ćwiczeń, a przed remiza wykonali nawierzchnie bitumiczną. Bardzo dobre wyniki uzyskiwane przez członków OSP Kobylin, w tym aktywnie działającego druha Jarczewskiego, pozwoliły w 1975 r. stanąć im na najwyższym stopniu podium w ramach współzawodnictwa strażaków na terenie województwa leszczyńskiego. Otrzymali nagrodę 4 tys. zł druhowie w całości przekazali na budowę Ośrodka Szkolenia Pożarniczego w Kościanie - tłumaczył prezes Zarządu Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Kobylinie, Andrzej Maćkowiak.

16 grudnia 1978 r. Grzegorz Jarczewski został wybrany przeze kobylińskich ochotników na prezesa. Funkcję tę pełnił do 1986 r. i potem ponownie od 1991 r. do 2006 r. -Za jego prezesury w OSP Kobylin systematycznie zmieniała swoje oblicze. W roku 1979 powstała Orkiestra Dęta OSP Kobylin, a druh Grzegorz czynił wiele starań, aby muzycy posiadali odpowiednie instrumenty. Swój sukces orkiestra odniosła już po niespełna roku Funkcjonowania 1 czerwca 1980r. na IIIWojewudzkim Przeglądzie Orkiestr Strażackich w Lesznie zajęła 3 miejsce. W roku 1979 Kobylińskich strażaków wizytował wiceprezes Zarządu Głównego ZOSP w Warszawie, płk Albin Lasoń. Druh Grzegorz Jarczewski na czele strazaków Uczestniczył w realizacji budowy ośrodka zdrowia w Kobylinie. Dzięki staraniom prezesa, w roku 1984 OSP w Kobylinie pozyskało nowy średni samochód gaśniczy GBA2,5/16 na podwoziu Star 244, którym strażacy mogli brać udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych. A w roku 2000 do jednostki trafiają narzędzia ratownicze , a dzieki dotacjom otrzymanym z KG PSP oraz PZU S,A Inspektorat w Rawiczu . zakupiony zostaje nowy pojazd pożarniczy Lublin 3 . Mając wielki szacunek dla histori , w roku 2003 druh Grzegorz Jarczewski stawia na zarządzie sprawę remontu, z przywróceniem do pierwotnej sprawności, jednej z zabytkowych sikawek, eksponowanych przed remizą. Wyremontowana sikawka została zaprezentowana na zawodach gminnych w roku 2004. Rok póżniej do OSP Kobylin trafia samochód operacyjny Polonez przekazany przez Komendę Powiatową PSP w Krotoszynie, a także przecinarka spalinowa do betonu i stali oraz zestaw ratownictwa medycznego PSP R1
Druh Grzegorz Jarczewski w czasie swojej bardzo długiej służby w szeregach OSP Kobylin, wielokrotnie brał udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych. D0 dziś wspomina usuwanie skutków wybuchu gazu ziemnego w okolicach Odolanowa i Rawicza ,pożaru obory w Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Kuklinowie, stodoły w Starkówcu i wielu innych. Należy dodać że druh Grzegorz przez kilka kadencji buł wiceprezesem Zarządu Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Kobylinie. W roku 2010 otrzymał godność Honorowego Członka OSP Kobylin. Straż pożarna choć to jego największa społeczna pasja to nie jedyna. Jako rolnik gospodarujący na 20 ha, potrafił znaleźć czas na pracę przez 5 kadencji, w Radzie Miasta i Gminy Kobylin, na kierowanie pracą Kółka Rolniczego w Kobylinie, na wiceprezesa w Klubie Sportowym "Piast" Kobylin a także na członkostwo w Lidze Obrony Kraju. Niezmienna dewiza druha Jarczewskiego to „Działać dla dobra Ludzi, a nie robić czegoś na pokaz ’’ - kontynuował Andrzej Maćkowiak.

Prezes gminny tłumaczył, że tradycja rodzinna zakorzeniona w przodkach, została również przekazana potomkom druha Grzegorza. -Druh Grzegorz zaszczepił strażackiego ducha w swoich najbliższych. Syn Wojciech jest prezesem zarządu OSP Rogożewo (gm. Jutrosin powiat Rawicki), wnuczka Katarzyna gra w Orkiestrze Dętej OSP w Kobylinie, a wnukowie Piotr i Tomasz są w tej jednostce strażakami-ratownikami, a zięć Dariusz Rybka -wiceprezesem zarządu OSP w Kobylinie - zakończył Andrzej Maćkowiak.

Grzegorz Jarczewski był wielokrotnie odznaczany za swoją aktywność i działania społeczne. Otrzymał m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2003 r.), Złoty Krzyż Zasługi (1989 r.), Srebrny Krzyż Zasługi (1983 r.), Złoty Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” (1984 r.), Srebrny Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” (1981 r.), Brązowy Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” (1979 r.), Odznakę "Za Zasługi we Współzawodnictwie Przeciwpożarowym" (1980 r.), Odznakę "Za Zasługi dla Województwa Leszczyńskiego" (1985 r.), Odznaka "Za Zasługi dla rolnictwa" (2011 r.) oraz Odznakę „Zasłużony działacz Ligi Obrony Kraju" (1984 r.). Teraz do bogatego szeregu dołącza Złoty Znak Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej nadany uchwałą Zarządu Głównego ZOSP RP pod koniec 2018 r.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto