Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZDUNY: Tłumy na wieczorze wspomnień o Agnieszce Heyduk, prezes "Harmonii" [ZDJĘCIA]

Redakcja
W czwartek, 5 grudnia w zdunowskiej Bibliotece Publicznej odbył się wieczór wspomnień o Agnieszce Heyduk (1912-2003), która była prezesem Chóru „Harmonia" w latach 1953-1993.

Życiorys odczytywany przez dyrektor biblioteki Mirosławę Szymczak przeplatany był dyskusją z córkami Agnieszku Heyduk: Marią i Janiną, członkami chóru oraz prezentacją multimedialną i występami Zdunowskiego Zespołu Wokalnego pod dyrygenturą Adama Szczuraszka. Warto dodać, że spotkanie odbyło się w ramach nowego cyklu: „Byli wśród nas”, którego inicjatorem jest właśnie Adam Szczuraszek.

Agnieszka Heyduk urodziła się 21 grudnia 1912 r. w Piaskach niedaleko Rawicza. Była ostatnim, czyli dziewiątym dzieckiem Marianny i Andrzeja Czwojdraków. W 1913 r. jej rodzina przeniosła się do Niemiec, do pracy (jej ojciec był górnikiem). W 1919 r. Agnieszka Heyduk wróciła z matką do Polski i zamieszkała w Bojanowie. W 1923 r. wyjechała do Douai do Francji, gdzie w 1927 r. w wieku 15 lat rozpoczęła pracę w księgarni w centrum miasta. To tam rozpoczęła swoją karierę przystępując do sekcji teatru amatorskiego oraz chóru. Zagrała ok. 40 ról w różnych spektaklach. W 1935 r. jej ojciec przeszedł na emeryturę, a w 1936 r. - cała rodzina wróciła do Polski i osiedliła się w Zdunach. Została członkiem chóru "Harmonia", a w 1938 r. wyszła za mąż za Mariana Heyduka, syna pierwszego prezesa i dyrygenta chóru Sylwestra Heyduka (burmistrza Zdun w latach 1939 i 1945-1948). Wkrótce urodziła dwie córki: Marię i Janinę. Jej mąż podczas okupacji niemieckiej pracował w zdunowskiej kaflarni, a w grudniu 1944 r. został zabrany do obozu w Bremie i zmarł w 1945 r. Agnieszka Heyduk miała wówczas na utrzymaniu dwie nieletnie córki oraz rodziców-emerytów. Już po wyzwoleniu rozpoczęła pracę w biurze plantacji w Cukrowni Zduny.

Na dole, pierwszy z prawej siedzący Sylwester Heyduk, w środku siedzi ówczesny burmistrz gminy Zduny Bernard Szał

Polityk, społecznik i muzyk ze Zdun

W 1946 r. zorganizowała sekcję recytatorską z pracowników zdunowskiej cukrowni, a w 1952 r. została przyjęta do działu administracji Szkoły Zawodowej w Zdunach. Po zmianie miejsca pracy musiała zrezygnować ze wspomnianej sekcji, a podjęła się prowadzenia sekcji sceniczno-recytatorskiej z młodzieżą wspomnianej szkoły. 2 marca 1953 r. zostąła prezesem Koła Śpiewaczego "Harmonia" w Zdunach. Poza śpiewem zaproponowała członkom wystawianie sztuk scenicznych. W tym czasie życie teatralne w Zdunach kwitło. Wystawiane były sztuki ogólnoświatowe, ale i te lokalne, jak "Wesele Krotoszyńskie" (sztuka napisana w 1932 r. przez ucznia Gimnazjum w Krotoszynie Michała Jagłę). Mimo przejścia na emeryturę w 1972 r. Agnieszka Heyduk była bardzo aktywna. Wróciła do haftowania i szydełkowania, a swoich umiejętności nauczała młodzież na kursach haftu organizowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich. Była współzałożycielką i prezesem (1980-1985) Zdunowskiego Towarzystwa Kulturalnego (później była wiceprezesem). W 1988 r. podczas 40-lecia zdunowskiej biblioteki wystawiono jej sztukę pn. "Werbel domowy". którego była autorem i reżyserem. Zainicjowała razem z Władysławem Rosikiem (prezesem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego) powstanie izby pamięci przy ul. Sienkiewicza 1. Pomagała również w akcji gromadzenia eskponatów. 27 grudnia 1993 r. zrezygnowała z prezesury w Zespole Śpiewaczym i była (aż do śmierci) honorowym członkiem chóru "Harmonia". Zmarła 27 kwietnia 2003 r. i spoczęła na zdunowskim cmentarzu.

Chór „Harmonia” liczy już 95 lat [ZDJĘCIA]

__________________________________________________________________________________

Zdunowscy strażacy odwiedzili bibliotekę [ZDJĘCIA]

Światowy Dzień Pluszowego Misia w Zdunach [ZDJĘCIA]

Nowa część Galerii Krotoszyńskiej od wewnątrz! [ZDJĘCIA + FILM]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto