Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zduny: Przedszkolaki umieją rozróżnić gwarę od języka literackiego

Paweł Krawulski
Paweł Krawulski
Grono pedagogiczne Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Zdunach niezwykłą wagę przywiązuje do umiłowania tradycji.

Tym razem, w czwartek 9 grudnia nauczycielka Alina Szczuraszek w towarzystwie dwójki dziewcząt z klasy III technikum: Julii Poradzisz oraz Natalii Galas, udała się do młodych mieszkańców przebywających na co dzień w publicznym przedszkolu. Ich odwiedziny nie były przypadkowe. Rozmawiano o prawidłowej roli używania języka w czasie codziennej egzystencji.

Tym razem na plan pierwszy wysunięto gwarę. Szczuraszek w plastyczny sposób wyjaśniła dzieciom czego dotyczy omawiane przez nią zagadnienie.
Wskazała, iż termin ten odnosi się do odmiany języka odrębnego od odmiany ogólnej, znanej szerokiemu spectrum społeczeństwa. Potem w czasie burzy mózgów dzieci odpowiadały na pytanie czy rozumieją ludzi posługujących się gwarą.

Wychowankowie wysłuchali też znanego wiersza ,,Okulary" Julian Tuwima i to aż w trzech wersjach. Przedszkolaki słuchając utworu przekazanego w języku literackim, gwarze poznańskiej i śląskiej, doskonale rozpoznawały równice.

Następnie goście przedstawili tzw. krótkie scenki z życia wzięte z wykorzystaniem wyrazów należących do gwary. -

Rozmawialiśmy z najmłodszymi, czy w ich domach używa się gwary, czy np. częstym daniem obiadowym w piątek jest u nich gzik z pyrami? Na zakończenie dzieci otrzymały karty, które mogą wykorzystać do gry w memory - oczywiście dotyczące tego zagadnienia-

wspomina Szczuraszek.

Prowadząca zajęcia wspomina, że pobyt w tej grupie za bardzo mile spędzony czas. Wszystko przez to, iż słuchacze byli zaangażowali podczas zajęć oraz chętni do różnych zabaw i nauki. Wspomina, że dzieci niejednokrotne wybuchały śmiechem, gdy wskazywały na śmieszne dla nich wyrazy z podanego wiersza lub przy podawaniu słów zaczerpniętych z gwary, a używanych przez swoich rodziców.

Lekcja zakończyła się apelem skierowanym w stronę najmłodszych.

-Pamiętajmy, aby nie wyśmiewać się z ludzi (zwłaszcza starszych), którzy mówią gwarą. Warto rozmawiać z tymi osobami, dowiadywać się, co znaczy dane określenie-

kończy Szczuraszek. Zachęca przy tym do podjęcia tego wysiłku wszystkich ludzi.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto