Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zduny pamiętają o Powstaniu Wielkopolskim [ZDJĘCIA]

Łukasz Cichy
arch. Zdunowskiego Ośrodka Kultury
Równo o godz. 9:00 w niedzielę, 4 lutego odprawiona została msza św. w kościele parafialnym pw. św. Jana Chrzciciela w Zdunach z okazji 99. rocznicy walk powstańczych na terenie gminy. Opra-wę muzyczną mszy zapewnił chór Harmonia.

Następnie uczestnicy udali się na cmentarz, gdzie złożyli kwiaty pod zbiorową mogiłą poległych powstańców pod Zdunami oraz pod pomnikiem ofiar II wojny światowej i komunizmu.

Krokiem marszowym w asyście orkiestry dętej uczestnicy udali się na Rynek, gdzie rozpalone zostało specjalne ognisko. Tam śpiewano pieśni patriotyczne.

Warto podkreślić, że w lutym Izba Muzealna Zdunow-skiego Ośrodka Kultury organizuje wykłady i pogadanki z okazji powstania i ogólnie historii lokalnej.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. Już 1 stycznia 1919 r. zdobyty został Krotoszyn. 3 stycznia zostały wyzwolone Zduny przez kompanię powstańczą z Jarocina. W tym mieście powstała Straż Ludowa, którą dowodził ks. Bolesław Jańskowski. 4 stycznia kompanię jarocińską zluzowała kompania ostrowska (do 15 stycznia), potem krotoszyńska (do 5 lutego) i rozdrażewska (od 6 lutego).

W nocy z 29/30 stycznia nastąpiło rozbrojenie polskich posterunków na szosie do Cie-szkowa.

6 lutego Zduny zostały zaatakowane i zdobyte przez Nie-mców. Kompania rozdrażew-ska zmuszona była się wycofać. W walkach poległo 17 powstańców z tej miejscowości oraz jeden mieszkaniec Zdun.

Na front pod Zdunami skierowano 3. kompanię koźmiń-ską w sile 118 ludzi pod dowó-dztwem Stanisława Sowińskie-go. Rozpoczęła się walka o Kro-toszyn. Miasto zostało obronione, jednak kilkukrotne pró-by odbicia Zdun nie przyniosły skutku.

16 lutego odbyły się napra-wdę krwawe walki. Niemcy przy udziale pociągu pancernego podjęli próbę zdobycia miasta, jednak atak się nie powiódł. W dniach 18-21 lutego Niemcy przystąpili do szturmu na Borownicę. Niestety utraciliśmy ją, a co najgorsze w trakcie walk poległo kilkunastu żołnierzy, w tym 5 zatrutych gazami. W trakcie tych nierównych walk Niemcy stosowali artylerię, gaz, pociski gazowe, a nawet miotacze i miny.

Pod Zdunami poległo łącznie ponad 30 powstańców. Rozejm nie oznaczał jednak pokoju. 8 marca wytyczono linię demarkacyjną pomiędzy Zdunami a Perzycami, według których Siejew i Borownica zostały miejscowościami neutralnymi. Zduny ostatecznie znalazły się pod panowaniem polskim, dzięki zabiegom dyplomatycznym polskiej ambasady w Paryżu, w której interweniował ks. Bolesław Jaśkowski.

17 stycznia 1920 r. Zduny oraz okoliczne miejscowości znalazły się wreszcie w rękach polskich. Wielkopolskiej. Cześć i chwała naszym wielkim bohaterom.

_______________________________________________
Jakie rośliny domowe są najłatwiejsze w pielęgnacji?

(Źródło: TVN24)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto