Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZDROWIE: Prawa pacjenta są ważne. Co powinieneś wiedzieć?

Marcin Szyndrowski
arch. NM
Każdy ma prawo do świadczeń zdrowotnych zgodnie z obowiązującą wiedzą medyczną, szczególnie w warunkach zagrożenia życia. Są to prawa pacjenta, z których zdajemy sobie sprawę.

Każdy ma prawo do świadczeń zdrowotnych i to zgodnie z obowiązującą wiedzą medyczną, szczególnie w warunkach zagrożenia życia. Są to prawa pacjenta, z których intuicyjnie sobie zdajemy sprawę. Czy znamy jednak pozostałe?

Prawo do informacji
Każdy pacjent ma prawo do uzyskania przystępnej informacji na temat swojego stanu zdrowia.
Pacjent może również zażądać, aby personel medyczny nie udzielał mu informacji na ten temat (np. w wypadku kiepskich rokowań). Informacje te muszą również zostać udostępnione osobie upoważnionej przez pacjenta. Nie musi być to najbliższa rodzina - możemy wskazać życiowego partnera lub przyjaciela. Jeśli pacjent uległ wypadkowi i jest nieprzytomny, wiadomość o stanie pacjenta jest przekazywana osobom bliskim – małżonkowi, krewnemu lub powinowatym do drugiego sto-pnia w linii prostej, a także osobę pozostającą we wspólnym pożyciu (partnera).

Co z opinią lekarską?
Możesz zawsze zażądać, aby lekarz zasięgnął opinii innego lekarza lub zwołał konsylium lekarskie. Na naszą prośbę drugiej opinii powinna także zasięgnąć pielęgniarka lub położna. Lekarz może odmówić, jeśli uzna, że żądanie jest bezzasadne. Musi być to jednak odnotowane w dokumentacji medycznej pacjenta.

Zgoda na leczenie
Pacjent ma prawo do wyrażenia zgody na udzielenie określonych świadczeń lub odmo-wy leczenia.
Wyjątkiem są nagłe sytuacje, gdy pacjent jest nieprzytomny, a sytuacja wymaga natychmiastowego działania. W innych przypadkach zgoda na zabieg lub badanie jest konieczna.

Prawo do intymności
Przekazywanie informacji, przeprowadzanie badań lub wywiadu lekarskiego powinno odbywać się w miejscu dyskretnym, bez obecności osób trzecich. Mamy prawo odmówić odpowiedzi na pytania, jeśli rozmowa na temat naszego zdrowia odbywa się na sali przy innych pacjentach lub na korytarzu. Nie musimy się również zgadzać na obecność studentów. Lekarz nie ma prawa uzależniać przeprowadzenia badania lub zabiegu od ich obecności.

Kontakt z bliskimi
Mamy także prawo do obecności osoby bliskiej podczas badania. Jest to szczególnie ważne dla osób, które czują się niekomfortowo podczas intymnych badań, czują lęk przed lekarzem lub mogą mieć obawy, że nie będą potrafiły samodzielnie egzekwować swoich praw. Personel medyczny może odmówić wyłącznie w sytuacji zagrożenia zdrowia pacjenta lub zagrożenia epidemiologicznego.

Opieka duszpasterska
Pacjent ma również prawo do opieki duszpasterskiej – i to niezależnie od wyznania. W wypadku pogorszenia się stanu zdrowia lub zagrożenia życia, szpital jest zobowiązany zapewnić pacjentowi kontakt z duchownym.

Jeśli nasze prawa zostały naruszone, należy zwrócić się do Rzecznika Praw Pacjenta.
Możemy skorzystać z bezpłatnej infolinii: (800-190-590, z tel. komórkowych 22 833- 08-85, 22 635- 59-96). Ministerstwo Zdrowia udostępniło również specjalny adres e-mail: recepta @mz.gov.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto