Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakończono tegoroczne prace na cmentarzu żydowskim w Koźminie Wlkp. [ZDJĘCIA]

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
arch. Stowarzyszenia Krotochwile
Zakończono tegoroczne prace na cmentarzu żydowskim w Koźminie Wielkopolskim, które przeprowadziło Stowarzyszenie Krotochwile.

Cmentarz żydowski w Koźminie Wielkopolskim to wyjątkowy zabytek, gdyż niewiele zachowało się nekropolii w tak dobrym stanie. Większość synagog, czy cmentarzy zostało zniszczonych przez Niemców w czasie II wojny światowej.

- Koźmiński cmentarz to świadek wielowiekowej i wielokulturowej przeszłości tego miasta. Dlatego też Stowarzyszenie Krotochwile od kilku lat dba o to miejsce. Podobnie jak w latach poprzednich, także i w tym roku, wraz z wolontariuszami, przeprowadziło prace porządkowe i inwentaryzacyjne. W sierpniu cały teren został wykoszony, by umożliwić dalsze działania. W różne dni września na cmentarzu pojawili się wolontariusze, by posprzątać teren, oczyścić z chwastów i nawarstwień ziemi oraz uporządkować kolejne kwatery. Przeprowadzony został także trzeci (i ostatni) etap inwentaryzacji - ostatnie 64 miejsca pochówku zostały zmierzone, sfotografowane, a inskrypcje spisane - poinformował nas prezes Stowarzyszenia Krotochwile Paweł Bajerlein.

Przez wszystkie dni pracowało 15 wolontariuszy z Koźmina Wlkp. oraz z dalszych części Polski. W pracach pomagali strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Czarnym Sadzie. Ciekawym znaleziskiem okazała się macewa Matyldy Mamlok, którą ułożono z wielu fragmentów, a analiza spisu pochówków sprzed ponad stu lat pozwoliła na powrót macewy na swoje miejsce.

- Po zakończeniu prac terenowych Stowarzyszenie przystąpiło do tłumaczenia inskrypcji. Wyniki inwentaryzacji można znaleźć na portalu www.jewishwlkp.pl. Sukcesywnie są tam dodawane kolejne opracowane nagrobki. Na stronie tej można także znaleźć wykaz żydowskich mieszkańców. Póki co obejmuje on kilkaset nazwisk głównie z Krotoszyna. W najbliższych miesiącach baza ta powiększy się o następne osoby. Warto podkreślić, że dzięki prowadzonym pracom i publikowaniu wyników inwentaryzacji na portalu, Stowarzyszeniu udaje się nawiązywać kontakt z kolejnymi potomkami koźmińskich Żydów - dodał Paweł Bajerlein.

Projekt dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa.

Kończy się inwentaryzacja dawnego żydowskiego cmentarza w Ko...

Inwentaryzowali jeden z największych cmentarzy żydowskich w ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto